Czwartek, 22 kwietnia 2021

Straty w wyniku klęsk żywiołowych, kolejny nabór wniosków

2017-10-16 15:15:37 (ost. akt: 2017-10-16 09:24:27)
O wsparcie mogą obiegać się rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna

O wsparcie mogą obiegać się rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Podziel się:

Poniosłeś straty w wyniku klęsk żywiołowych? Zgłoś się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do 18 października w jej biurach są przyjmowane wnioski o wsparcie na operacje typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”, poddziałanie „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”.

To kolejny już w tym roku nabór na to poddziałanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (poprzedni trwał od 4 do 18 września).

Jak przypomina ARiMR, o wsparcie mogą się obiegać rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna (szkody wywołane przez jedną lub więcej z wymienionych klęsk musiały mieć miejsce w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w roku poprzedzającym).
Straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach musiały wynosić co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie.

O pomoc mogą się ubiegać także rolnicy, u których straty dotyczą składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Wysokość poniesionych w gospodarstwie strat określa komisja powołana przez wojewodę.

Wsparcie na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej może wynieść maksymalnie 300 tys. zł, przy czym nie może ono przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowalnych. Poszkodowany rolnik może je przeznaczyć m.in. na odtworzenie plantacji wieloletnich lub sadów, bądź na zakup nowych maszyn lub urządzeń rolniczych w miejsce tych zniszczonych w wyniku klęsk żywiołowych.

Wnioski o pomoc przyjmują do 18 października br. oddziały regionalne oraz biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je składać osobiście lub wysyłać przesyłkami rejestrowanymi za pośrednictwem Poczty Polskiej. Szczegółowe informacje na temat warunków przyznania wsparcia oraz formularze wniosku o pomoc wraz z załącznikami oraz pozostałymi dokumentami dotyczącymi naboru wniosków są dostępne na stronie internetowej agencji: http://arimr.gov.pl/
KN

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 10 (325) październik 2017

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB