Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych jest Grupa WM Sp. z o.o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Niedziela, 6 kwietnia 2025

Spotkanie Zespołu ds. alternatywnych źródeł białka

2017-10-06 10:31:36 (ost. akt: 2017-10-06 10:34:38)

Autor zdjęcia: minrol.gov.pl

Podziel się:

Wypracowanie działań mających na celu ograniczenie zapotrzebowania na importowane białko sojowe przeznaczone do żywienia zwierząt to główny cel prac zespołu powołanego Zarządzeniem nr 5 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28.02.2017 r.

W środę 4 października odbyło się czwarte posiedzenie Zespołu ds. alternatywnych źródeł białka, któremu przewodniczył minister Krzysztof Jurgiel. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele producentów, związków, stowarzyszeń, instytutów naukowych, którzy zostali powołani do prac zespołu.

Zespół pracuje nad programem dotyczącym możliwości stosowania alternatywnych źródeł białka w żywieniu zwierząt. Polska importuje rocznie ponad 2,3 mln ton śruty sojowej.

Na dzisiejszym spotkaniu przeanalizowano działania, jakie może podjąć Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także hodowcy, producenci pasz, ośrodki doradztwa rolniczego i instytuty naukowe, by zwiększyć stosowanie alternatywnych źródeł białka w żywieniu zwierząt. Wśród tych działań większość ukierunkowana jest na upowszechnienie hodowli soi, zwiększenie areału uprawy tej rośliny, zwiększenie możliwości udziału rzepaku w mieszankach paszowych stosowanych w żywieniu zwierząt. Działania związane z dopuszczeniem do stosowania w żywieniu zwierząt przetworzonego białka zwierzęcego będą wymagały zmiany przepisów na poziomie Unii Europejskiej.

Wszyscy członkowie zespołu wykazali chęć podjęcia trudu i realizacji programu. Większość wskazała jednak, że uniezależnienie Polski od importu soi jest procesem długotrwałym. Nie ma możliwości szybkiego ograniczenia importu ponad 1 mln ton białka sojowego i zastąpienia go rodzimym źródłem białka.

Źródło: minrol.gov.pl

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB