Piątek, 23 kwietnia 2021

ASF. 31 października mija termin składania wniosków o rekompensaty

2017-09-25 10:52:29 (ost. akt: 2017-10-29 08:35:05)
Na 21 września stwierdzono 491 przypadków zakażenia u dzika i 98 ognisko ASF u świń (15 września)

Na 21 września stwierdzono 491 przypadków zakażenia u dzika i 98 ognisko ASF u świń (15 września)

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Do 31 października, a nie jak wcześniej do 15 września, rolnicy mają termin na złożenie wniosku do kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w gospodarstwie na obszarze objętym bioasekuracją.

Program rekompensat za nieprzerwane nieutrzymywanie świń realizowany jest przez ARiMR od 2015 r. w związku z wprowadzonym „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2018".

Posiadacze świń utrzymywanych na terenie objętym programem bioasekuracji mają obowiązek dostosować swoje gospodarstwa do wymagań programu bioasekuracji. Rolnicy, którzy nie podejmą decyzji o dostosowaniu gospodarstwa, mieli możliwość złożenia do Powiatowego Lekarza Weterynarii do 14 sierpnia 2017 r. oświadczenia o niespełnianiu wymogów określonych w programie. Na dzień złożenia oświadczenia taki producent rolny musiał posiadać świnie w swoim gospodarstwie. PLW wyda następnie decyzję nakazującą ubój/zabicie przebywających w gospodarstwie świń, z jednoczesnym zakazem ich utrzymywania do zakończenia programu bioasekuracji, czyli do końca 2018 r.

Otrzymanie decyzji PLW i jej wykonanie uprawnia posiadacza zwierząt do złożenia w terminie do 31 października 2017 r. „Wniosku o wypłatę rekompensat za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w gospodarstwie”.

O pomoc mogą ubiegać się wnioskodawcy z terenu objętego bioasekuracją czyli:

1. województwo podlaskie, powiat:
— augustowski w gminach: Sztabin i Bargłów Kościelny,
— białostocki w gminach: Michałowo, Zabłudów, Dobrzyniewo Duże, Choroszcz, Tykocin i Zawady,
— sokólski w gminach: Korycin i Suchowola,
— hajnowski w gminach: Białowieża, Czyże, Hajnówka z miastem Hajnówka, Narew, Narewka, Dubicze Cerkiewne, Kleszczele i Czeremcha,
— wysokomazowiecki w gminie Kobylin-Borzymy,
— zambrowski w gminie Rutki,
— monieckim w gminach: Goniądz, Jaświły, Mońki, Trzcianne, Krypno, Knyszyn i Jasionówka,
— grajewski w gminach: Rajgród, Grajewo, Szczuczyn, Wąsosz i Radziłów,
— bielski w gminach: Orla, Bielsk podlaski, Boćki,
— siemiatycki w gminach: Milejczyce, Nurzec-Stacja, Mielnik, Siemiatycze z miastem Siemiatycze, Drohiczyn i Dziadkowice,
— kolneński w gminach: Grabowo i Stawiski,
— łomżyński w gminach: Przytuły, Jedwabne i Wizna,

2. województwo mazowieckie, powiat:
— łosicki w gminach: Huszlew, Olszanka, Platerów, Sarnaki, Stara Kornica i Łosice z miastem Łosice,
— siedlecki w gminie Korczew,

3. województwo lubelskie, w powiatach:
— bialski w gminach: Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Zalesie, Piszczac, Kodeń, Terespol z miastem Terespol, Łomazy i Międzyrzec Podlaski, Biała Podlaska. Więcej informacji o zasięgu programu bioasekuracji: http://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/program-bioasekuracji/

Posiadaczom zwierząt, którzy nie dostosują gospodarstwa do wymagań określonych w programie bioasekuracji oraz nie złożyli oświadczenia, po przeprowadzeniu kontroli w gospodarstwie, PLW wyda również decyzję nakazującą zabicie świń utrzymywanych w gospodarstwie lub poddanie ich ubojowi oraz zakazującą wprowadzania do gospodarstwa i utrzymywania w nim zwierząt z gatunków wrażliwych przez okres obowiązywania programu, tj. do 31 grudnia 2018 r. W takim przypadku posiadaczom nie będzie przysługiwała ww. rekompensata za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w gospodarstwie, natomiast będą mogli uzyskać odszkodowanie za zabite lub poddane ubojowi zwierzęta, wypłacane przez PLW właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa.

Posiadacze zwierząt, którzy przystąpili do programu w 2015 i 2016 roku mają prawo do złożenia wniosku o wypłatę kolejnej części rekompensaty za nieprzerwane nieutrzymywanie zwierząt z gatunku świnia (sus scrofa). Wnioski o wypłatę kolejnych transz rekompensaty należy składać do kierownika BP ARiMR właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa od 15 maja do 30 września 2017 roku.
AU

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB