Piątek, 23 kwietnia 2021

Ogromne straty na Mazowszu

2017-09-15 08:50:20 (ost. akt: 2017-09-15 08:55:16)
Zmarzły mi wszystkie owoce. Pomimo wszelkich zabiegów, nic nie udało się uratować — mówi pan Marian z Mławy

Zmarzły mi wszystkie owoce. Pomimo wszelkich zabiegów, nic nie udało się uratować — mówi pan Marian z Mławy

Autor zdjęcia: Krzysztof Napierski

Podziel się:

Do 7 września komisje szacujące na Mazowszu szkody powstałe na skutek przymrozków wiosennych, odnotowały straty upraw na łącznym obszarze 45 811,32 ha. — Zmarzły mi wszystkie owoce. Warzywa musiałem siać drugi, a nawet trzeci raz — skarży się pan Marian, rolnik z Mławy.

Jak nam zdradza, uprawiane przez niego wczesne odmiany jabłoni i śliw pomarzły od razu. — Na tych późniejszych kwiaty sporadycznie się utrzymały, ale po czasie i tak wszystkie opadły. Pomarzły też wszystkie grusze i orzechy włoskie. Pomimo wszelkich zabiegów, nic nie udało się uratować. Same straty! — ubolewa pan Marian.

Wiosenne przymrozki dotknęły też jego uprawy warzyw. — Wczesne pomarzły wszystkie. Trzeba było je siać drugi raz, a nawet trzeci. Skutek jest taki, że powyrastały późno i małe — mówi rolnik. Jak dodaje, dawno już nie było roku, w którym poniósłby w swoich uprawach tak znaczne straty.

Nie ustają prace komisji oceniających ubytki w uprawach na obszarze regionu. — Do 7 września br., Wojewoda Mazowiecki powołał 164 komisje szacujące szkody spowodowane przez przymrozki wiosenne. Dotychczas 121 z nich zakończyło pracę. Z przekazanych przez komisje danych wynika, że przymrozki dotknęły uprawy na obszarze 45 811,32 ha — informuje Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego.
Farmerzy, których uprawy ucierpiały na skutek niekorzystnego oddziaływania warunków atmosferycznych (nie tylko przymrozków, ale też np. przechodzących niedawno nad Polską burz i huraganów), mogą korzystać z szeregu form wsparcia, o których piszemy poniżej.
KN

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 9 (324) wrzesień 2017


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB