Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Od 1 września ARiMR przejęła część zadań z ARR

2017-09-14 08:00:00 (ost. akt: 2017-09-14 08:19:50)
Od 1 września 2017 r. ARiMR ma pod opieką m.in. tymczasową nadzwyczajną pomoc dla rolników w sektorach hodowlanych

Od 1 września 2017 r. ARiMR ma pod opieką m.in. tymczasową nadzwyczajną pomoc dla rolników w sektorach hodowlanych

Autor zdjęcia: ARiMR

Podziel się:

Rolnicy, którzy dotychczas korzystali z pomocy oferowanej przez Agencję Rynku Rolnego, od 1 września 2017 roku będą załatwiali swoje sprawy w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa lub w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Z początkiem września rozpoczął swoją działalność KOWR, który powstał z połączenia Agencji Nieruchomości Rolnych z Agencją Rynku Rolnego.

Dotychczasowe zadania realizowane przez ARR zostały podzielone między powołany KOWR, a część weszło w zakres działań ARiMR — obecnie jedynej w Polsce agencji płatniczej środków unijnych dla rolnictwa. — Mechanizmy finansowe Wspólnej Polityki Rolnej, czyli instrumenty pomocowe związane z funduszami unijnymi zostały przekazane do ARiMR. W tej sytuacji Agencja jest obecnie największą agencją płatniczą w Unii Europejskiej. W innych państwa Unii poszczególne regiony mają swoje agencje płatnicze. Tak jest we Włoszech, Niemczech. My natomiast jesteśmy państwem unitarnym, a nie federacyjnym, stąd też mamy centralną agencję dla całej Polski, bez rozbijania na poszczególne regiony — wyjaśnia dr Marcin Kazimierczuk, zastępca dyrektora WMOR ARiMR w Olsztynie.

Jakie zadania przejmuje ARiMR?


To tzw. Pakiet Hogana, który jest nadzwyczajną pomocą dla producentów mleka, a także dla rolników z innych sektorów hodowlanych. Oprócz tego ARiMR ma teraz pod opieką pomoc związaną z embargiem rosyjskim na polskie produkty przeznaczoną dla producentów owoców i warzyw, a także tymczasową nadzwyczajną pomoc dla rolników w sektorach hodowlanych, związaną np. z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Dużą grupą przejętych działań jest opieka nad grupami producentów rolnych. — Do tej pory grupy producenckie i organizacje producentów oraz ich zrzeszenia w sektorze owoców i warzyw, sektorze mleka oraz sektorach innych niż wymienione były uznawane przez Agencję Rynku Rolnego, natomiast kwestie wsparcia finansowego po uznaniu grupy prowadziły do 2015 roku urzędy marszałkowskie danego województwa, a od 2016 już ARiMR. Jednak rozłożenie obsługi między dwie instytucje ciągle powodowało dodatkowe utrudnienia dla interesantów. Tak samo było w przypadku grup i producentów rolnych i ich związków. Teraz będzie to skumulowane w jednej instytucji, co zapewne uprości całą procedurę pomocy — wyjaśnia zastępca dyrektora WMOR ARiMR w Olsztynie.

Oprócz tego do biur powiatowych wchodzi zadanie związane z dopłatami do materiału siewnego. — To działanie do biur powiatowych wchodzi od 2018 roku, czyli kampania 2017 roku została rozpoczęta przez ARR i tam zostanie zakończona, natomiast w przyszłym roku już od stycznia wnioski będą przyjmowane w biurach powiatowych ARiMR. Wszystko po to, żeby uprościć formalności i ułatwić pracę rolnikom minimalizując ich czas spędzony w urzędach — zapewnia dyrektor Marcin Kazimierczuk.

Anna Uranowska
a.uranowska@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 9 (324) wrzesień 2017

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB