Wtorek, 15 października 2019

Dożynki to czas radości i odpoczynku po ciężkiej pracy

2017-09-01 10:40:03 (ost. akt: 2017-09-01 09:55:36)
 3 września w Dowspudzie odbędzie się Święto Plonów organizowane przez powiat suwalski

3 września w Dowspudzie odbędzie się Święto Plonów organizowane przez powiat suwalski

Autor zdjęcia: K. Mróz

Podziel się:

W tym roku powiat suwalski i gmina Raczki zapraszają na tradycyjne obchody dożynkowe do Dowspudy. W programie liczne atrakcje dla całych rodzin.

Szanowni Państwo,
Drodzy Rolnicy powiatu suwalskiego,

Z okazji symbolicznego zakończenia żniw, jakim jest Święto Plonów, pragniemy na Wasze ręce złożyć wyrazy głębokiego uznania. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego Rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Mimo wielkiego postępu technicznego i biotechnologicznego, nowoczesnych maszyn i dopłat, praca rolnika pozostaje ciężka, wymaga ogromnego zaangażowania i nie zawsze owocuje zgodnie z oczekiwaniem. Za tę pracę składamy wszystkim Państwu serdeczne podziękowanie.

Podziękowanie tym bardziej należne, że plony tej pracy służą nie tylko samym rolnikom i ich rodzinom, lecz także całemu społeczeństwu.Symbolem udanych zbiorów i pojednania, łączności z drugim człowiekiem bez względu na jego wyznanie, wiek, pozycję społeczną czy poglądy polityczne jest bochen chleba. Dlatego też na zakończenie tegorocznych żniw, dzielimy się z Państwem symbolicznym bochenkiem, dziękując za ciężką pracę i tegoroczne zbiory. Dziękujemy za chleb, za umiłowanie ziemi i patriotyzm, za szacunek do tradycji, polską gościnność i kulturę.

Drodzy Rolnicy!
Z okazji dożynkowego świętowania życzymy Wam i Waszym Rodzinom dużo zdrowia oraz szczęścia i pomyślności w Waszych domach i rodzinach. Życzymy także, aby Wasza praca, mimo licznych przeciwności, była owocna i satysfakcjonująca oraz żeby zawsze cieszyła się należnym, społecznym szacunkiem.

W imieniu samorządu Powiatu Suwalskiego

Starosta Suwalski Przewodniczący Rady Powiatu
Szczepan Ołdakowski Grzegorz MackiewiczW ubiegłym roku w Dowspudzie odbyły się dożynki diecezjalne. W tym roku 3 września w Dowspudzie odbędzie się Święto Plonów organizowane przez powiat suwalski. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11 mszą świętą polową, a półtorej godziny później rozpocznie się oficjalna część, podczas której m.in. uhonorowani zostaną wyróżniający się rolnicy z powiatu suwalskiego.Odznaczeni zostaną medalem Powiatu Suwalskiego. W programie również tradycyjny konkurs wieńców dożynkowych, kiermasz jadła, rzemiosła i rękodzieła, pokazy tradycyjnych rzemiosł, wystawa maszyn rolniczych i płodów rolnych, a także liczne atrakcje dla najmłodszych.

O godzinie 15 rozpocznie się widowisko „Jak nasi ojcowie ciężko pracowali, jedno ziarenko w chlebek zamieniali” w wykonaniu kapeli ludowej Onegdaj z Filipowa, a o godzinie 16 spektakl taneczny „Inspiracje bałkańskie — Żar Bułgarii” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna. Godzinę później na scenie zaprezentują się zespoły ludowe i folklorystyczne z powiatu suwalskiego.

— Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego Rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Za tę pracę składamy wszystkim państwu serdeczne podziękowanie — dziękują rolnikom Szczepan Ołdakowski, starosta suwalski i Grzegorz Mackiewicz, przewodniczący rady powiatu suwalskiego.

W trakcie dożynek w Dowspudzie w ramach Obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się prezentacje filmów dotyczących dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego regionu „Perły Krajobrazu”, prezentacja multimedialna „Zmiany w krajobrazie Suwalszczyzny przełomu XX i XXI wieku”, a także spotkanie z Wojciechem Misiukiewiczem, autorem albumu „Bóbr — pracowity mąciwoda”.
tom

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB