Wtorek, 20 kwietnia 2021

Badania nad drzewami tlenowymi w północno-wschodniej Polsce

2017-07-04 14:48:37 (ost. akt: 2017-09-01 11:08:26)
Oxytree pochłania 111 ton CO2 w ciągu roku z jednego ha! Na zdjęciu liść drzewa oxytree o powierzchni 2650 cm2 (10.09.2016 r.)

Oxytree pochłania 111 ton CO2 w ciągu roku z jednego ha! Na zdjęciu liść drzewa oxytree o powierzchni 2650 cm2 (10.09.2016 r.)

Autor zdjęcia: Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

Podziel się:

O Oxytree pisano już wiele, drzewo tlenowe, lekkie, wytrzymałe, ciekawa alternatywa, pozwalająca na wykorzystanie ugorów i nieużytków, dodatkowy dochód w gospodarstwie. Odmiana nieinwazyjna, rozmnaża się jedynie w laboratorium, więc nie zagraża naszym rodzimym gatunkom roślin. Jak by nie patrzeć same zalety.

Zobacz także: Czy Oxytree radzi sobie w naszym klimacie? Liście Oxytree, okres sadzenia trwa od drugiej połowy maja do końca czerwca Drzewo tlenowe, szybkorosnące, roślina przyszłości, a może po prostu Oxytree? Jeszcze w 2015 roku była to nieznana szerzej odmiana paulowni, która wzbudzała...
Jednak jak to bywa z nowymi tematami, wielu jest również sceptyków, a jeszcze więcej pytań. Najwięcej wątpliwości jest w północno-wschodniej Polsce i są to wątpliwości związane przede wszystkim z uwarunkowaniami klimatycznymi — jest chłodniej, zimy z reguły są mroźniejsze, okres wegetacji krótszy. I co na to Oxytree?

Poletka doświadczalne w północno-wschodniej Polsce


Specjaliści zajmujący się drzewami tlenowymi deklarują, że jest to wyjątkowo wytrzymała roślina. Dobrze przystosowuje się do skrajnych warunków klimatycznych, tj. od -25°C do +45°C. Toleruje mało urodzajne gleby. Może być sadzona np. na glebach piaszczystych, doskonale czuję się na glebach luźnych, przepuszczalnych, o pH od 5 do 8,9.

Firma Oxytree Solutions Poland sprzedająca sadzonki w zeszłym roku sprzedała ponad 160 tys. sadzonek, dzięki czemu w Polsce powstało 70 nowych plantacji drzew tlenowych, o łącznej powierzchni około 300 ha. Z czego najwięcej, bo około 100 ha plantacji powstało na terenie północnego Mazowsza i Podlasia, czyli dokładnie na tych wątpliwych terenach.

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży wyszła naprzeciw nowym wyzwaniom i pod przewodnictwem dr inż. Janusza Lisowskiego, postanowiła zbadać dokładnie drzewa tlenowe i ich uprawę w tej chłodniejszej części Polski.
W związku z tym w 2016 roku, założono doświadczenie wysadzając kilkanaście sadzonek drzew szybkorosnących. Sadzonki zostały dostarczone przez wrocławską firmę i wysadzone 19 maja 2016 roku.

W tym samym czasie wykonano nasadzenia w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie, jak również na trzech plantacjach w gminie Rzekuń w województwie mazowieckim. Rośliny posadzone zostały w rzędzie co 6 m, a odległość między rzędami wynosiła 4 m. Każda sadzonka została po posadzeniu obficie podlana około 3 litrami wody na sztukę. Teren doświadczenia został ogrodzony siatką w celu zabezpieczenia przed dziką zwierzyną.


Celem doświadczenia było zbadanie cech biometrycznych, oraz przezimowania w warunkach klimatu północno-wschodniej Polski. Naukowców zainteresowały również inne parametry badanych drzew, między innymi ciepło spalania oraz analiza chemiczna ogromnych liści.

Roślina o wyjątkowych przyrostach


Na podstawie doświadczenia zaobserwowano, że sadzonki są bardzo wrażliwe w pierwszych tygodniach po posadzeniu. Obfite deszcze, połączone z gradem niestety wyeliminowały kilka sadzonek.

Dr inż. Janusz Lisowski obserwując cztery plantacje o powierzchni około 2,5 ha podkreślił, że już na podstawie tych obserwacji można stwierdzić, że badane drzewo tlenowe ma rzeczywiście wyjątkowe przyrosty. Średni wzrost w okresie od trzeciej dekady maja do trzeciej dekady września na monitorowanych plantacjach wynosił średnio 162 cm. Rekordzistka uzyskał wzrost 275 cm przy średnicy pnia 65 mm na wysokości 20 cm od powierzchni gleby.

Ważną cechą analizowanego drzewa szybkorosnącego jest system korzeniowy palowy, który osiąga 9 m głębokości i właśnie stamtąd pobiera składniki odżywcze nie przeszkadzając innym roślinom, zaopatrującym się w składniki pokarmowe w górnych partiach gleby.

Drzewa tlenowe dla poprawy środowiska


Tym, co wyróżnia drzewo tlenowe są ogromne liście, które wytwarzają więcej tlenu niż rodzime gatunki drzew liściastych. W porównaniu z innymi znanymi drzewami oxytree pochłania ogromne ilości dwutlenku węgla, przez co wytwarza około 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste.

Dla przykładu:
— dąb szypułkowy pochłania 9,1 ton CO2 w ciągu roku z jednego ha,
— buk pochłania — 11,6 ton CO2 w ciągu roku z jednego ha,
— Oxytree pochłania – 111 ton CO2 w ciągu roku z jednego ha!

Można, więc śmiało powiedzieć, że sadząc te drzewa, przyczyniamy się do poprawy środowiska, w którym żyjemy. Liście mogą być również wykorzystane na cele paszowe po uprzednim zakonserwowaniu.
Na podstawie analiz wykonanych przez Okręgową Stację Chemiczno-Rolniczą w Warszawie zawartość makroelementów w liściach Oxytree podana w proc. s. m to odpowiednio: azot 3,01; fosfor 0,30; potas 1,76; magnez 0,27 i 1,44 proc. s.m. to wapń. Jeżeli chodzi o mikroelementy to dominuje żelazo, a na kolejnych miejscach jest mangan, cynk i bor. Jednak pełna wartość pokarmowa paszy z zakiszanych liści omawianych drzew wymaga jeszcze wielu szczegółowych badań i analiz.

Warto podkreślić, że z pozostawionego pnia drzewo odrasta ponownie, co pozwala na kolejne ścięcie drzew po 4 latach. Ciekawostką jest to, że odpowiednio prowadzone drzewa tlenowe nie mają sęków i są bezżywiczne.

Termin sadzenia, a przezimowanie


Przezimowanie to nie łagodna zima, przezimowanie to roślina odpowiednio przygotowana do przejścia w stan spoczynku. A o tym powinniśmy myśleć właśnie teraz podczas sadzenia. Przypomnijmy, że sezon sadzenia Oxytree jest w pełni, a zalecany termin sadzenia kończy się wraz z czerwcem. Przestrzeganie terminu jest sprawą kluczową, ponieważ jest to najlepszy okres na to, aby sadzonki zdążyły odpowiednio dobrze ukorzenić się przed zakończeniem wegetacji, a pędy odpowiednio zdrewnieć u podstawy przed zimą, czyli prawidłowo przygotować się do przezimowania

23 maja br. na Konferencji i zebraniu członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Agronomicznego Oddział Łomża. Uczestnicy spotkania zapoznali się z wynikami doświadczenia Lisowskiego z pierwszego roku uprawy nowej rośliny szybkorosnącej. Oxytree zaskoczyło uczestników spotkania swoimi możliwościami. Rozpoczął się drugi rok badań i obserwacji. W najbliższych tygodniach odwiedzimy plantację doświadczalną na północy Mazowsza.

Plantacje drzew tlenowych powstają w całej Polsce, ciekawość, możliwość zarobienia, inwestycja w przyszłość, wykorzystanie ugorów i nieużytków, dodatkowy dochód to argumenty, którymi kierują się najczęściej przyszli plantatorzy. Czy uprawa przyjmie się i na stałe zagości na terenie Mazowsza, Warmii, Mazur, czy też Podlasia? Trudno dziś przewidzieć, ale spróbować warto.

dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
m.radziulewicz@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 6 (321) czerwiec 2017 rPolub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB