Drzewo tlenowe, szybkorosnące, roślina przyszłości, a może po prostu Oxytree? Jeszcze w 2015 roku była to nieznana szerzej odmiana paulowni, która wzbudzała spore zainteresowanie, ale również wiele kontrowersji. Jedni widzą w tego typu uprawach przede wszystkim zagrożenie dla rodzimych gatunków roślin, inni — innowację w rolnictwie i możliwość zarabiania i wykorzystania nieużytków.
Muszą zdrewnieć przed zimą
Czy sprawdzi się w uprawie polowej? Czy nie będzie za delikatna? Czy przezimuje i zaaklimatyzuje się? Warto podkreślić, że właśnie ta krzyżówka wyhodowana przez hiszpańskich naukowców i w 2011 roku zarejestrowana jako odmiana Oxytree (Paulownia Clon in vitro 112) jest nie tylko przystosowana do naszych warunków klimatycznych, ale też rośnie szybciej od innych odmian i daje lepszej jakości drewno. Wcześniej wielokrotnie próbowano sprowadzić z Azji do Europy drzewa będące krzyżówkami różnych odmian Paulowni — drzewa popularnego i szeroko wykorzystywanego w Azji. Jednak okazywało się, że naturalne odmiany nie radziły sobie w europejskich warunkach klimatycznych. Dlatego za przełom w pracy nad wprowadzeniem Paulowni do Europy uważa się zarejestrowanie odmiany Paulownia Clon in vitro 112 we Wspólnotowym Urzędzie Ochrony Odmian Roślin i dopuszczenie jej do sprzedaży międzynarodowej.
Naukowcy już potwierdzili
Jak pochodząca z Azji roślina poradzi sobie w naszych dość zróżnicowanych warunkach klimatycznych? Właśnie zagadnienie przezimowania i wzrostu w warunkach naszego klimatu budziło najwięcej wątpliwości u potencjalnych plantatorów. Wiele wątpliwości rozwiało pierwsze spotkanie naukowe dotyczące drzewa Oxytree, które odbyło się w marcu bieżącego roku we Wrocławiu. Konferencja zorganizowana została przez wrocławski oddział Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa oraz Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa (SITR). Naukowcy prowadzący badania i obserwacje na poletkach doświadczalnych w Pawłowicach i Psarach potwierdzili, że Paulownia Clon in vitro 112 jest krzyżówką wyhodowaną i przystosowaną do naszych warunków klimatycznych. Dobrze czuje się na różnego rodzaju glebach — dobrze rozwija się nie tylko na glebie piaszczystej i przepuszczalnej, ale i gliniastej oraz zwartej. I co najważniejsze, duża dynamika wzrostu nie zależy od typu gleby, na której rośnie omawiane drzewo.
Sprawdził sam i poleca innym
Marek Wierzbicki, rolnik z województwa mazowieckiego, początkowo sceptycznie nastawiony do uprawy, postanowił sam przetestować „super roślinę”. Rok temu kupił kilkanaście sadzonek na próbę i posadził je na piaszczystym gruncie. Ta pierwsza próbna plantacja pana Marka znajduje się w miejscowości Zblicha Stara w województwie mazowieckim. Właściciel podkreśla, że wątpliwości było wiele, ale szybko okazało się, że drzewa doskonale przyjęły się i świetnie radziły sobie w lokalnych warunkach. Zapadła więc decyzja o dokupieniu jeszcze 400 sztuk i powiększeniu plantacji do 1 ha. Plantacja była bacznie obserwowana przez doświadczonego właściciela i okazało się, że drzewa nie tylko znakomicie rosły, ale i przezimowały pozostając w dobrej kondycji, choć ostra zima budziła duże obawy.
Plantacja Marka Wierzbickiego jest plantacją pionierską i nietypową w regionie. Okoliczni mieszkańcy często odwiedzali uprawę i pytali o szczegóły, chcieli kupić sadzonki i posadzić je na próbę. Zainteresowanie tematem Oxytree w okolicy pana Marka jest na tyle duże, że plantator sam postanowił zająć się sprzedażą sadzonek. Zawsze służy pomocą, oprowadza zainteresowanych po swojej plantacji, odpowiada na pytania i chętnie dzieli się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami.
Jest już 300 ha plantacji
Pomocą zarówno przy zakładaniu, jak i przy prowadzeniu plantacji, służy również firma Oxytree Solutions Poland, która sprzedaje sadzonki drzew tlenowych na terenie całego kraju. W zeszłym roku firma sprzedała ponad 160 tys. sadzonek, dzięki czemu w Polsce powstało 70 nowych plantacji drzew tlenowych, o łącznej powierzchni około 300 ha. Najwięcej plantacji powstało na terenie województwa mazowieckiego i podlaskiego. Jak będzie w tym roku jeszcze dokładnie nie wiadomo, bo sprzedaż sadzonek wciąż trwa. Z danych szacunkowych wynika, że będzie to dużo większa ilość niż rok temu. Szczegółowe wyniki poznamy po zakończeniu sprzedaży i sezonu sadzenia.
Więcej tlenu dla środowiska
Drzewa w ciągu 6 lat od posadzenia osiągają wysokość do 16 metrów i 35 cm średnicy pnia. W tym momencie są gotowe do ścięcia. Pan Wierzbicki, zapewnia, że ze sprzedażą drewna po 6 latach nie będzie problemu, ponieważ pozyskane drewno można sprzedać firmie Oxytree Solutions Poland na warunkach zagwarantowanych w umowie. Klient otrzyma wówczas ok. 50 euro za 1 drzewo.
m.radziulewicz@rolniczeabc.pl
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
kocham drzewa #2989656 | 94.251.*.* 21 paź 2020 19:36
To drzewo mnie przeraża. te ogromne liscie. wyglada jakby chciało człowieka zjeść. Do horroru jest dobre. Jak cos jest takie wielkie, jak wspomniany tu barszcz sosnowskiego, to brrrrr... ja sie boję.
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! odpowiedz na ten komentarz
a #2319644 | 79.184.*.* 3 wrz 2017 10:19
Po wycięciu lasów taka roslina to lekarstwo , ale żeby nie okazało się że za kilka lat bedziemy z nią walczyć tak jak z barszczem sosnkowskiego.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz