Poniedziałek, 1 marca 2021

Dni Pola we Wrócikowie za nami

2017-06-27 20:57:07 (ost. akt: 2017-06-27 22:55:34)
Stacja Doświadczalna Oceny Odmian we Wrócikowie na co dzień wykonuje zadania porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego dla województwa warmińsko-mazurskiego

Stacja Doświadczalna Oceny Odmian we Wrócikowie na co dzień wykonuje zadania porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego dla województwa warmińsko-mazurskiego

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel-Radziulewicz

Podziel się:

Stacja Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie jak co roku zaprosiła na swoje poletka doświadczalne, rolników, firmy współpracujące i wszystkie osoby zainteresowane uprawą roślin. Tegoroczne Dni Pola we odbyły się 22 czerwca.

Głównym punktem spotkania było zwiedzanie poletek doświadczalnych. Na poletkach w większości tradycyjne uprawy, czyli rzepaki , zboża, rośliny bobowate, wyki, łubiny, ziemniaki. Ponadto cała gama kukurydzy, zwłaszcza kukurydz nasiennych, przeznaczonych do uprawy w naszym województwie.

Tegoroczną nowością była soja. Henryk Pastuszek, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie, poinformował, że w tym roku pierwszy raz sprawdzają na poletkach doświadczalnych 28 odmian soi niemodyfikowanej genetycznie. Coraz więcej jest pytań o soję na naszym terenie, ale rolnicy nie do końca wierzą, że ta uprawa sprawdzi się u nas na północy. Jak wiadomo soja jest utożsamiana z tymi cieplejszymi regionami świata i Polski. Także zobaczymy jak soja sprawdzi się w okolicy Barczewa.


Obecni na spotkaniach rolnicy szczególnie cenią możliwość porównania odmian na poletkach doświadczalnych w odniesieniu do odmian, które sieją w swoich gospodarstwach. Poza tym co było widać we Wrócikowie uczestnicy na bieżąco zadają pytania specjalistom, jak dobrać odpowiednią odmianę, czym nawozić, jak chronić, jakie zagrożenia mogą nas jeszcze spotkać przed żniwami? Pytań, problemów i niewiadomych w uprawie pod chmurką jest mnóstwo, a przysłowiową kropkę nad „i” stawia pogoda.


Stacja Doświadczalna Oceny Odmian we Wrócikowie na co dzień wykonuje zadania porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego dla województwa warmińsko-mazurskiego i realizuje plany badawczo-doświadczalne Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych (COBORU).

W czerwcowym numerze Rolniczego ABC prezentowaliśmy Listę Odmian Rzepaku zalecaną dla województwa warmińsko-mazurskiego. W kolejnych numerach przedstawimy listy odmian zbóż zalecanych do uprawy na terenie Warmii , Mazur oraz Podlasia.

mkr

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB