środa, 12 maja 2021

Rzepak ozimy - Lista Odmian Zalecanych dla woj. warmińsko-mazurskiego

2017-06-27 10:17:06 (ost. akt: 2017-06-27 10:30:29)
W bieżącym roku do Krajowego rejestru (KR) wpisano 14 nowych odmian rzepaku ozimego, wszystkie są odmianami mieszańcowymi

W bieżącym roku do Krajowego rejestru (KR) wpisano 14 nowych odmian rzepaku ozimego, wszystkie są odmianami mieszańcowymi

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Powierzchnia uprawy rzepaku ozimego w Polsce w 2015 roku (wg GUS) wynosiła 884 ha. Większość upraw rzepaku znajduje się w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim — ponad 50 proc. wszystkich zasiewów.

Województwo warmińsko-mazurskie wraz z pomorskim, opolskim i lubuskim należy również do rejonów o dużej powierzchni uprawy tej rośliny — siódme miejsce pod względem powierzchni uprawy wśród wszystkich województw (dane GUS z 2015 roku).

Zróżnicowanie plonowania rzepaku


Areał rzepaku ozimego sukcesywnie wzrasta z roku na rok. Rzepak ozimy jest ważną rośliną w płodozmianie, szczególnie tam, gdzie w strukturze zasiewów dominują zboża. Charakteryzuje się dużą zmiennością plonowania w latach oraz w różnych rejonach kraju. Przyczyną wahania plonowania są głównie warunki pogodowe. Mroźne i bezśnieżne zimy oraz deficyty opadów redukują zasiewy i obniżają plonowanie rzepaku ozimego. Po zimie 2015/2016 dużo upraw zostało zlikwidowanych ze względu na wymarznięcie roślin, szczególnie w naszym regionie.

14 nowych odmian rzepaku ozimego


Wśród odmian rzepaku ozimego można wyróżnić odmiany populacyjne oraz odmiany mieszańcowe, które wykazują się większym potencjałem plonowania i mniejszymi wymaganiami glebowymi.

W bieżącym roku do Krajowego rejestru (KR) wpisano 14 nowych odmian rzepaku ozimego. Wszystkie są odmianami mieszańcowymi (Alasco, Anniston, Architect, Copernicus, DK Exotter, DK Expansion, Einstein, ES Barocco, INV1165, Kicker, PT248, Roberto KWS, Sergio KWS, Stefano KWS).

Listy Odmian Zalecanych pomogą


W Polskim rejestrze znajduje się obecnie ponad 100 odmian rzepaku ozimego, pochodzących zarówno z hodowli polskich jak i zagranicznych. Ponad połowa z zarejestrowanych odmian została wpisana do KR w ostatnich pięciu latach. Wybór odpowiedniej odmiany do konkretnych warunków, przy tak dużej ilości oferowanych odmian, może nastręczać rolnikom wiele trudności. Z pomocą przychodzi Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO), które dostarcza wielu cennych aktualnych informacji o większości odmian wpisanych do KR.

Efektem badań prowadzonych w ramach PDO są Listy Odmian Zalecanych (LOZ) dla poszczególnych rejonów Polski. LOZ jest ustalana i zatwierdzana dla każdego województwa po szczegółowej analizie wyników prowadzonych doświadczeń PDO przez Wojewódzki Zespół Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego.
Każdego roku udział poszczególnych odmian na liście jest weryfikowany. Odmiany nie sprawdzające się w badaniach w kolejnych latach zostają z listy skreślane ustępując miejsca nowym o wyższym i stabilniejszym plonowaniu, pomimo różnych warunków atmosferycznych.

W 2017 roku, w województwie warmińsko-mazurskim na LOZ znajduje się 14 odmian z czego 11 to odmiany mieszańcowe. Rekomendowane odmiany zostały przedstawione w poniższej tabeli.

Lista Odmian Zalecanych dla woj. warmińsko-mazurskiego
Lista Odmian Zalecanych dla woj. warmińsko-mazurskiego

Tabela zawiera między innymi informacje dotyczące plonowania odmian w kraju w 2015 i 2016 roku oraz procent martwych roślin po zimie w 2015 i 2016 roku. Wyniki pochodzą z wielu doświadczeń przeprowadzonych w kraju na podstawie opracowań Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU).

mgr inż. Małgorzata Gazda, COBORU SDOO we Wrócikowie
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 6 (321) czerwiec 2017 r

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB