środa, 12 maja 2021

Dywersyfikacja upraw teraz od 1 czerwca do 31 lipca

2017-06-24 08:22:31 (ost. akt: 2017-06-24 08:28:12)
Za uprawę są uznawane m.in. trawa i inne rośliny pastewne

Za uprawę są uznawane m.in. trawa i inne rośliny pastewne

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

We wtorek 23 maja Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel podpisał rozporządzenie zmieniające termin kontroli dywersyfikacji upraw w ramach zazieleniania. Okres ten został przesunięty o dwa tygodnie.

W myśl rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie okresu obliczania udziału różnych upraw w celu dywersyfikacji upraw, kontrole będą dokonywane nie między 15 maja a 15 lipca, jak mówiły przepisy z 6 marca 2015 r. (Dz. U. poz. 340 z późniejszymi zmianami), lecz od 1 czerwca do 31 lipca. „W trakcie okresu kontroli dywersyfikacji upraw organ kontrolny weryfikuje, czy w tym czasie rośliny są uprawiane i zajmują określony odsetek powierzchni gruntów ornych. Kontrola w tym zakresie jest możliwa zarówno na podstawie obecności uprawy, jak i na podstawie jej pozostałości znajdujących się na polu po zbiorze, np. ścierniska lub resztek pożniwnych (również po zaoraniu uprawy)” — precyzuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przypomnijmy, że obowiązkiem stosowania dywersyfikacji upraw są objęci rolnicy posiadający co najmniej 10 hektarów gruntów ornych (w tym także tych niedeklarowanych do jednolitej płatności obszarowej). Jeśli powierzchnia tych gruntów nie przekracza 30 ha, powinny się na niej znaleźć przynajmniej dwie różne uprawy, z czego jedna nie może zajmować więcej niż 75 proc. całej powierzchni gruntów ornych.

Na gruntach ornych o powierzchni powyżej 30 ha wymagane są minimum trzy uprawy, przy czym główna nie powinna zajmować 75 proc. tych gruntów, a dwie główne uprawy łącznie — 95 proc. Do celów dywersyfikacji za uprawę są uznawane: uprawa dowolnego z różnych rodzajów zdefiniowanych w klasyfikacji botanicznej upraw; uprawa dowolnego gatunku w przypadku Brassicaceae (kapustowate), Solanaceae (psiankowe) i Cucurbitaceae (dyniowate); grunt ugorowany; trawa lub inne pastewne rośliny zielne.
KN

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 6 (321) czerwiec 2017 r.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB