środa, 21 kwietnia 2021

Dopłaty do materiały siewnego. Agencja czeka na wnioski do 26 czerwca

2017-06-22 09:17:09 (ost. akt: 2017-06-22 09:24:36)
Wysokość stawek dopłat obowiązujących w 2017 r. będzie określona w drodze rozporządzenia do 30 września, po zestawieniu liczby wszystkich złożonych wniosków z pulą przeznaczonych na to wsparcie środków

Wysokość stawek dopłat obowiązujących w 2017 r. będzie określona w drodze rozporządzenia do 30 września, po zestawieniu liczby wszystkich złożonych wniosków z pulą przeznaczonych na to wsparcie środków

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Do 26 czerwca można składać w oddziałach terenowych Agencji Rynku Rolnego wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Zasadniczo data składania wniosków mija 25 czerwca, ale ponieważ jest to w tym roku niedziela, to za ostatni termin na te aplikacje uważa się najbliższy następny dzień powszedni, czyli właśnie poniedziałek 26 czerwca.

W tym okresie ubiegać się można o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany (zakupionego i wysianego/wysadzonego w okresie od 15 lipca 2016 r. do 15 czerwca 2017 r.): zbóż ozimych, zbóż jarych, roślin strączkowych, ziemniaka oraz mieszanek zbożowych i pastewnych (sporządzonych z gatunków roślin objętych systemem dopłat, z wyłączeniem ziemniaka).

Jak poinformowała ARR, wniosek (w 2017 r. obowiązuje nowy wzór) można wypełnić przy pomocy aplikacji ELF (dostępnej na https://elf.arr.gov.pl), wyposażonej w podpowiedzi i system sprawdzania, co gwarantuje poprawność dokumentów.
„Wniosek o przyznanie dopłaty wraz z wymaganymi załącznikami należy przesłać rejestrowaną przesyłką listowną lub złożyć osobiście do właściwego (ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta rolnego) oddziału terenowego ARR” — przypomina Agencja.

Ile dostaną rolnicy? Tego na razie nie wiadomo, bo wysokość stawek dopłat obowiązujących w 2017 r. będzie określona w drodze rozporządzenia do 30 września, po zestawieniu liczby wszystkich złożonych wniosków z pulą przeznaczonych na to wsparcie środków. Decyzje będą wydawane w terminie 60 dni od wejścia w życie przepisów tego rządowego rozporządzenia.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że ten system pomocy jeśli chodzi o materiał siewny nie podoba się rolnikom i reprezentującym ich organizacjom. Coraz głośniej postulują oni powrót do poprzedniego sposobu przydziału środków, gdy stawki dopłat za poszczególne rodzaje materiału były znane jeszcze przed składaniem wniosków.
Dk

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 6 (321) czerwiec 2017 r

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB