Wtorek, 26 stycznia 2021

Warto przyjechać i dowiedzieć się więcej. Dni Pola we Wrócikowie

2017-06-20 18:31:15 (ost. akt: 2017-06-21 15:20:55)
Niespodzianką będzie tegoroczna nowość, czyli soja, pierwszy raz sprawdzanych będzie na poletkach doświadczalnych 28 odmian soi niemodyfikowanej genetycznie

Niespodzianką będzie tegoroczna nowość, czyli soja, pierwszy raz sprawdzanych będzie na poletkach doświadczalnych 28 odmian soi niemodyfikowanej genetycznie

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Koniec czerwca to od lat w kalendarzu rolników obowiązkowy wyjazd na Dni Pola do Wrócikowa pod Olsztynem. Podczas organizowanej co roku imprezy polowej rolnicy mają okazję obejrzenia poletek doświadczalnych. Mogą porównać odmiany z tymi, które mają we własnych gospodarstwach, a co najważniejsze mogą zadawać wiele trudnych pytań podczas spaceru po poletkach doświadczalnych.

W tym roku Wrócikowo zaprasza wszystkich zainteresowanych już 22 czerwca. Poza wspólnym spacerem po polach, będzie okazja do wysłuchania ciekawych wykładów, zdobycia wiedzy o zalecanych odmianach, bieżących zagrożeniach i polecanych rozwiązaniach. Aktualnym zagrożeniem mogą być lokalnie występujące susze. Pomimo mokrego ubiegły roku, dużego nasycenia gleby, sporej wilgoci po zimie — już w tej chwili, w niektórych miejscach zwłaszcza na uprawach jarych, zauważa się wpływ suszy.

Tegoroczne zagrożenia


Henryk Pastuszek, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie, podkreśla, że zaobserwowano już dość duże nasilenie mszyc na zbożach jarych, które jak wiadomo przenoszą groźne choroby zwłaszcza wirusowe m.in. żółtą karłowatość jęczmienia występującą na oziminach, ale również mogącą zagrozić uprawom jarym. Dodatkowo między godzinami 1.00 a 5.00 w nocy z 2 na 3 czerwca wystąpił lokalnie we Wrócikowie i Rychlikach przymrozek sięgający -1,4oC. W Ruskiej Wsi koło Ełku, tej samej nocy temperatura spadła do -1,8oC — to bardzo rzadko spotykane zjawisko klimatyczne o tej porze roku. Dyrektor pamięta, również takie przypadki, kiedy pod koniec lat 70-tych, około 10 czerwca temperatura spadła poniżej -10oC i wielu rolnikom wymarzły kwitnące już ziemniaki. W tym roku na szczęście większość ważnych gospodarczo roślin już przekwitła, a inne jeszcze nie kwitły i straty mogą być minimalne.

28 odmian soi wolnej od GMO


Na poletkach we Wrócikowie, jak co roku znajdziemy tradycyjne uprawy, czyli rzepaki, zboża, rośliny bobowate, wyki, łubiny, ziemniaki. Ponadto cała gama odmian kukurydzy, zwłaszcza kukurydz nasiennych, przeznaczonych do uprawy w naszym województwie.

Niespodzianką będzie tegoroczna nowość, czyli soja. Gospodarz spotkania poinformował, że w tym roku pierwszy raz sprawdzanych będzie na poletkach doświadczalnych 28 odmian soi niemodyfikowanej genetycznie. Coraz więcej jest pytań o soję na naszym terenie, ale rolnicy nie do końca wierzą, że ta uprawa sprawdzi się u nas na północy. Jak wiadomo soja jest kojarzona z cieplejszymi regionami świata i Polski. Wśród odmian sporo jest zachodnich produkcji. Zwłaszcza Niemcy chwalą się, że mają wyhodowane odmiany, które również można uprawiać na północy. Najlepiej więc przetestować na niedużych poletkach u siebie i porównać w stacjach doświadczalnych, zanim wejdzie się poważnie w temat uprawy soi. Dyrektor Pastuszek wyjaśnia, że jest to roślina ryzykowna na północy, ale jest to alternatywa w stosunku do rzepaku, bo na naszych polach mamy niestety za dużo rzepaku, a rzepak czasami wymarza zimą i robi się problem. Natomiast soja jest rośliną jarą i jeśli się uda, to niektórzy chwalą się, że w sprzyjających latach zbierali plon grubo ponad 3 t z hektara. Osoby zainteresowane będą miały okazję do konsultacji z ekspertem i uzyskania fachowej porady popartej wieloletnim doświadczeniem naukowym. Pytań z pewnością nie zabraknie.

Zadania Stacji Doświadczalnej


Przypomnijmy, że Stacja Doświadczalna Oceny Odmian we Wrócikowie na co dzień wykonuje zadania porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego dla województwa warmińsko-mazurskiego i realizuje plany badawczo-doświadczalne Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych (COBORU). Co roku ustala listy zalecanych do uprawy odmian na terenie województwa. Zajmuje się również prowadzeniem usługowej działalności doświadczalnej na potrzeby ośrodków naukowych oraz podmiotów związanych z rolnictwem.

22 w Ruskiej Wsi, 29 czerwca w Rychlikach


Tego samego dnia, czyli 22 czerwca Zakład Doświadczalny Oceny Odmian w Ruskiej Wsi zaprasza na Dni Otwarte. Pracownicy placówki oprowadzą zainteresowanych po poletkach doświadczalnych oraz podzielą się wiedzą na temat badanych odmian. Ciekawostką w Ruskiej Wsi jest testowanie kilku odmian owsa ozimego.

Tydzień później, czyli 29 czerwca odbędą się Dni Pola w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Rychlikach. Tam również nie zabraknie wykładów, prelekcji oraz możliwości obejrzenia roślin doświadczalnych na żywo na poletkach. Wykład przedstawi dr hab. Krzysztof Jankowski, prof. nadzw. z Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie.

Doświadczenia prowadzone zarówno w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie, jak i w Zakładach Doświadczalnych Oceny Odmian w Rychlikach i w Ruskiej Wsi koło Ełku, są dla rolników bardzo ważnym źródłem wiedzy i informacji. Przede wszystkim dlatego, że są wiarygodne, bo prowadzone w naszym środowisku, w naszym klimacie i lokalnie. Z pewnością niejednemu rolnikowi pomogły w wyborze odpowiedniej odmiany i zaoszczędziły niepotrzebnych zakupów.

dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
m.radziulewicz@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 6 (321) czerwiec 2017 rPolub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB