Piątek, 23 kwietnia 2021

Dostarczanie produktów rolnych. Musisz mieć umowę, inaczej — kara!

2017-05-28 14:45:34 (ost. akt: 2017-05-28 14:57:12)
Kupujący musi zawrzeć ze sprzedawcą umowę, inaczej — grozi mu kara

Kupujący musi zawrzeć ze sprzedawcą umowę, inaczej — grozi mu kara

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Podziel się:

Od 11 lutego każdy, kto kupuje od rolnika produkty rolne, a nie jest ich konsumentem (np. przedsiębiorca zajmujący się przetwórstwem lub dystrybucją żywności), powinien podpisać z nim specjalną umowę. Za jej brak lub błędne sporządzenie grozi kara pieniężna.

Obowiązek zawarcia pisemnej umowy dotyczy zarówno nabywcy, jak i dostawcy produktów rolnych (oprócz sprzedaży bezpośredniej oraz sytuacji, gdy dostawca zbywa produkty rolne nabywcy mającemu formę spółdzielni, której producent jest członkiem, a statut tej spółdzielni lub przepisy i decyzje w nim zawarte lub z niego wynikające, zawierają przepisy o podobnych skutkach jak wymogi umów wynikające z ustaw — z wyłączeniem umów na rynku cukru) należących do sektorów, o których mowa w art. 1 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1308/2013.

Sektory te obejmują kolejno: zboża; ryż; cukier; susz paszowy; nasiona; chmiel; oliwę z oliwek i oliwki stołowe; len i konopie; owoce i warzywa; produkty z przetworzonych owoców i warzyw; banany; wina; drzewa i inne rośliny żywe, bulwy, korzenie i tym podobne, kwiaty cięte i liście ozdobne; tytoń; wołowinę i cielęcinę; mleko i przetwory mleczne; wieprzowinę; baraninę i kozinę; jaja; mięso drobiowe; alkohol etylowy pochodzenia rolniczego; produkty pszczele; jedwabniki; oraz pozostałe produkty. Co istotne, w przypadku braku takiej umowy lub braku w niej istotnych elementów, kara pieniężna będzie nakładana tylko na nabywcę (to na nim ciąży obowiązek przedstawienia dokumentu).

Agencja Rynku Rolnego podkreśla, że „system umów na dostarczanie produktów rolnych ma na celu uniknięcie pewnych nieuczciwych praktyk handlowych, a także służyć poprawie transmisji cen i dostosowaniu podaży do popytu. Wprowadzenie regulacji z pewnością ma zapobiegać sytuacji, gdy rolnicy są zmuszeni przyjechać pod bramę zakładu skupującego i zawrzeć umowę na warunkach narzuconych przez zakład skupujący”.

Agencja radzi także, aby rolnicy zawierali umowy o dostarczanie produktów rolnych jeszcze przed rozpoczęciem ich produkcji, gdyż wtedy będą mogli ocenić, czy znajdą one nabywców, a jeśli tak — to za jaką cenę.

Szczegółowe informacje dotyczące umów — w formie pytań i odpowiedzi — Agencja Rynku Rolnego zamieściła na swojej stronie internetowej http://arr.gov.pl/ Wystarczy kliknąć w znajdujący się po prawej baner „Umowy na dostarczanie produktów rolnych”.
KN

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 5 (320) maj 2017 r


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB