Czwartek, 22 kwietnia 2021

Straty w wyniku niekorzystnej aury - szacowanie szkód po nowemu

2017-03-20 14:30:41 (ost. akt: 2017-03-20 14:51:12)
Straty w drzewach owocowych będą szacowane dwukrotnie

Straty w drzewach owocowych będą szacowane dwukrotnie

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Dwukrotne szacowanie strat w drzewach owocowych i ujednolicony formularz dla producentów nieposiadających dokumentów poświadczających wielkość produkcji — to najważniejsze zmiany, jakie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło w procedurach szacowania szkód wywołanych przez niekorzystne zjawiska pogodowe.

Właściciele drzew owocowych dotkniętych szkodami w wyniku ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi lub gradu, powinni się teraz spodziewać dwóch wizyt komisji szacujących straty: pierwszej po dwóch miesiącach, a kolejnej — nie później niż po dwunastu miesiącach od dnia wystąpienia szkód.

Dopiero ten drugi szacunek będzie uprawniał do ubiegania się o wsparcie (jednorazowy nie pozwalał na precyzyjne ustalenie skali strat).

Przypomnijmy też, że obecnie obowiązuje nowy, sześciodekadowy okres monitorowania wystąpienia zagrożenia suszą — od 21 marca do 20 maja (ministerstwo planuje w najbliższym czasie ujednolicić pracę komisji szacujących i formularze protokołów).

Kolejna zmiana dotyczy rolników, którzy nie mają danych rachunkowych ani dokumentów poświadczających wielkość prowadzonej w gospodarstwie produkcji. Będzie ona ustalana jednolicie w oparciu o dane Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jednolity formularz protokołu szacowania szkód będzie można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa: http://www.minrol.gov.pl/

W tym roku zmiany nastąpiły także w zakresie ubezpieczeń. W związku z obowiązującą od 1 stycznia znowelizowaną ustawą o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, ubezpieczyć uprawy będzie teraz można od początku kwietnia (od skutków przymrozków wiosennych — od 1 do 15 kwietnia).

W ministerstwie rolnictwa natomiast od lutego działa zespół ds. ubezpieczeń w rolnictwie, który ma za zadanie m.in. weryfikację systemu ubezpieczeń rolniczych i przygotowanie propozycji zmian mających usprawnić jego funkcjonowanie.

KN

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 3 (318) 8 marca 2017 r

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB