Czwartek, 22 kwietnia 2021

Małe gospodarstwa z szansą na rozwój, składanie wniosków do 28 kwietnia

2017-03-20 09:24:02 (ost. akt: 2017-04-22 22:09:16)
Pomoc gospodarstwo otrzyma w dwóch ratach. Najpierw 80 proc. premii, a kolejne 20 proc. po zrealizowaniu założonych w biznesplanie inwestycji

Pomoc gospodarstwo otrzyma w dwóch ratach. Najpierw 80 proc. premii, a kolejne 20 proc. po zrealizowaniu założonych w biznesplanie inwestycji

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Przed małymi gospodarstwami rolnymi otwiera się szansa na dotowaną restrukturyzację, by stały się bardziej rentowne i konkurencyjne. Wsparcie można pozyskać w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Wnioski o pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała od 30 marca do 28 kwietnia. Wsparcie to ma formę premii — w wysokości 60 tys. zł.

Może się o nie ubiegać osoba fizyczna, która jest posiadaczem gospodarstwa rolnego położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro.

„Ponadto osoba taka musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik lub małżonek rolnika nieprzerwanie przez co najmniej 24 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy i w tym okresie nie może prowadzić innej działalności gospodarczej. W tym naborze o wsparcie będzie mógł ubiegać się ten, kto zdecyduje się na rozwój swojego gospodarstwa i przeprowadzi w nim zmiany, dzięki którym stanie się ono bardziej rentowne i konkurencyjne” — podaje w komunikacie ARiMR.

Pomoc w dwóch ratach


Kiedy już ktoś będzie miał decyzję o przyznaniu takiej pomocy, musi się liczyć z tym, że nie dostanie całej sumy jednorazowo, lecz w dwóch ratach. Najpierw otrzyma 80 proc. premii, a kolejne 20 proc. — po zrealizowaniu założonych w biznesplanie inwestycji. Rolnik na restrukturyzację swojego gospodarstwa będzie miał 3 lata.
„W tym czasie wielkość ekonomiczna gospodarstwa powinna wzrosnąć do co najmniej 10 tys. euro oraz o co najmniej 20 proc. w stosunku do wielkości z roku, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy” — wyjaśnia Agencja.

Jak aplikować o taką pomoc?


Stosowne wnioski należy składać w Oddziałach Regionalnych ARiMR, właściwych ze względu na miejsce położenia gospodarstwa. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem upoważnionej osoby bądź poprzez rejestrowaną przesyłkę nadaną w placówce Poczty Polskiej (w tym ostatnim przypadku o dotrzymaniu terminu złożenia wniosku decyduje data nadania).

„Każdy wniosek zostanie poddany ocenie. Na podstawie przyznanych punktów ustalona zostanie kolejność przysługiwania pomocy. Pod uwagę będą brane m.in.: docelowa wielkość gospodarstwa, kwalifikacje zawodowe, rodzaj planowanej produkcji, wiek wnioskodawcy” — wymienia ARiMR.
dk

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 3 (318) 8 marca 2017 r


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB