Rząd chce poprawić i ustabilizować sytuację polskiego rolnictwa, a przede wszystkim wyjść naprzeciw mniejszym gospodarstwom i wzmocnić ich pozycję między innymi poprzez możliwość przetwarzania i sprzedaży wyprodukowanych w gospodarstwie produktów.
W związku z tym minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel przedłożył na wczorajszym posiedzeniu rządu projekt ustawy o spółdzielniach rolników.
Co to takiego będzie ta spółdzielnia rolników i dlaczego należąc do niej będzie łatwiej?
Spółdzielnie rolników mają być dobrowolnymi zrzeszeniami, zakładanymi przez minimum 10 rolników. I co istotne tylko rolnicy będą mogli wchodzić w skład rady nadzorczej takiej spółdzielni. A korzyścią płynącą z przynależności do spółdzielni mają być między innymi zwolnienia podatkowe. Dlatego też, jako forma pomocy publicznej, projekt ustawy o spółdzielniach rolników wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej.
Ponadto przygotowane rozwiązania w sposób kompleksowy regulują zasady funkcjonowania spółdzielni. Utworzone na mocy tych przepisów podmioty będą mogły również prowadzić działalność gospodarczą polegającą na:
— przechowywaniu,
— konfekcjonowaniu,
— standaryzacji produktów wyprodukowanych przez swoich członków.
— konfekcjonowaniu,
— standaryzacji produktów wyprodukowanych przez swoich członków.
Spółdzielnie będą mogły zajmować się sprzedażą i przetwarzaniem produktów, a także obrotem przetworzonych produktów, co z pewnością wpłynie korzystnie na dochodowość produkcji, ponieważ pominą szeroko rozbudowaną siatkę pośredników.
Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
mkr
Źródło: MRiRW
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez