Wtorek, 20 kwietnia 2021

Od stycznia można dorobić więcej

2017-02-24 11:11:58 (ost. akt: 2017-02-24 11:17:17)
Kwota warunkująca możliwość podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS-ie uległa podwyższeniu

Kwota warunkująca możliwość podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS-ie uległa podwyższeniu

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

W życie weszły nowe przepisy o ubezpieczeniu społecznych. Zgodnie z nimi, podwyższeniu do minimalnego wynagrodzenia za pracę uległa kwota warunkująca możliwość podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS-ie.

Jak wyjaśnia Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, pomimo objęcia ubezpieczeniem społecznym w ZUS-ie z tytułu wykonywania umów agencyjnych, umów zleceń albo innych umów o świadczenie usług, do których zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, a także pomimo powołania do rady nadzorczej, podlega nadal rolnik lub domownik, który osiągnie z tych tytułów przychód, w rozliczeniu miesięcznym, nieprzekraczający kwoty równej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, ustalonemu na podstawie odrębnych przepisów. Przypomnijmy, że od 1 stycznia br. minimalne wynagrodzenie wynosi 2 000 zł.

Kwota przychodu miesięcznego, od której uzależnione jest podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w opisanych wyżej przypadkach, zmieniła się od 31 grudnia 2016 r. na mocy ustawy z 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z 20 grudnia 1990 r. W myśl wcześniejszych przepisów przychód z powyższych tytułów nie mógł przekraczać 50 proc. minimalnego wynagrodzenia w rozliczeniu miesięcznym.

„Wprowadzona zmiana wychodzi naprzeciw licznym postulatom zgłaszanym przez samych rolników, jak i organizacje związane z rolnictwem. Celem tych postulatów było umożliwienie rolnikom zachowania ciągłości podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, co jest wymagane chociażby w związku z nabyciem prawa do świadczeń krótkoterminowych z tego ubezpieczenia, jak również prawa do emerytury rolniczej, gdzie jest wymagane co najmniej 25 lat podlegania temu ubezpieczeniu” — uzasadnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Krzysztof Napierski
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 2 (317) 8 lutego 2017 r

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB