Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Oni o mleku wiedzą wszystko!

2017-02-23 08:00:00 (ost. akt: 2017-02-23 08:22:28)

Autor zdjęcia: OT ARR w Olsztynie

Podziel się:

Popularne są opinie, że młodzież lubi objadać się fast foodami, a mleko, warzywa czy owoce odchodzą na dalszy plan. Gimnazjaliści z naszego województwa udowodnili, że jest inaczej. Uczniowie wzięli udział w kolejnej edycji „Turnieju o dzban mleka” i popisali się wiedzą na temat mleka i jego przetworów.

Druga edycja „Turnieju o dzban mleka” już za nami. Podczas tej imprezy sportowo-edukacyjnej, która odbyła się 17 lutego, młodzież z gimnazjów z województwa warmińsko-mazurskiego zabłysnęła wiedzą na temat mleka, jego przetworów i programu „Mleko w szkole”. „Turniej o dzban mleka” jest autorskim pomysłem Oddziału Terenowego ARR w Olsztynie zrealizowanym wspólnie z Gimnazjum nr 11 im. H. Skurpskiego w Olsztynie. Uczniowie udowodnili, że ruch to zdrowie i wzięli udział w rozgrywkach w piłkę siatkową. W zawodach udział wzięło 15 trzyosobowych drużyn, każda szkoła mogła wystawić tylko jeden zespół. – Wychowawczyni namówiła nas na wzięcie udziału w turnieju. Zdecydowaliśmy się na to, bo chcemy pokazać, że posiadamy wiedzę na temat zdrowej diety i odżywiania. Nie każdy młody człowiek lubi siedzieć przed telewizorem z paczką chipsów, my lubimy się ruszać i mamy nadzieję, że wygramy – wyznała przed rozpoczęciem zawodów Natalia, uczennica gimnazjum w Dobrym.

Jej słowa potwierdza Wiktoria, uczennica z Gimnazjum nr 11 im. Hieronima Skurpskiego, gospodarza imprezy. – Widać, że turniej cieszy się dużym zainteresowaniem, bo chętni przyjechali z całego województwa. Chcemy udowodnić, że nie wszyscy gimnazjaliści siedzą cały czas przed komputerem, ale też się ruszają, uprawiają sporty – wyjaśnia.

Forma turnieju oraz sposób propagowania zdrowego stylu życia trafia do młodzieży. – Odnieśliśmy ogromny sukces, bo według regulaminu w turnieju może wziąć udział tylko 15 drużyn. Gdyby nie to, na sali pojawiłoby się ponad 30 drużyn z całego województwa – mówi Dariusz Wasiela, dyrektor OT ARR w Olsztynie. – To nas cieszy, bo trafiamy do młodzieży poprzez sport, popularyzację zdrowych nawyków żywieniowych i obiektów sportowych. Wśród młodych ludzi budzi się sygnał, że trzeba coś zrobić, nie tylko siedzieć przed monitorem komputera czy z pilotem w ręku, ale też się poruszać. Wydarzenie jest adresowane do dzieci w wieku 13-16 lat i chcemy do nich trafić poprzez zabawę fair play, aby za kilka lat, gdy już będą dorośli, nie musieli chodzić po lekarzach – dodaje.

Nasze województwo jest jedynym w Polsce, które propaguje zdrową żywność i aktywność fizyczną poprzez wydarzenie, jakim jest „Turniej o dzban mleka”. – Jest to największe o tym charakterze wydarzenie w Polsce. Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do końca 2016 r. w ramach programu dzieci spożyły ponad 2 mld „szklanek mleka”. W programie w kraju uczestniczy około 2,6 mln dzieci i młodzieży szkolnej, w województwie warmińsko-mazurskim blisko 100 tys. z ponad 530 placówek – wymienia dyrektor Wasiela. – Są też inne atrakcje. Podczas trwania turnieju uczniowie mają możliwość degustacji produktów mlecznych, a także mogą skorzystać z porad dietetyka i dowiedzieć się, jak zostać pracownikiem służb mundurowych.

Choć wszystkie drużyny zacięcie walczyły, miejsce na podium zająć mogły tylko trzy z nich. Najlepiej spisali się uczniowie z Gimnazjum nr 23 im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Gimnazjum w Zespole Szkół w Dywitach, a na najniższym stopniu stanęli reprezentanci Gimnazjum nr 12 im. Sybiraków w Olsztynie.

Według danych ARR Polska zajmuje drugie miejsce, po Rumunii, wśród krajów UE pod względem dostarczanych dzieciom przetworów mlecznych, w tym jogurtów, twarożków, serów. O zapotrzebowaniu na przetwory mleczne świadczą również dane Komisji Europejskiej, zgodnie z którymi produkcja mleka w UE w 2016 r. wzrosła o 0,6 proc., czyli niemal do 164 mln ton.

mos

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB