środa, 3 marca 2021

Miliony złotych na rolników

2016-11-24 14:05:36 (ost. akt: 2016-11-25 08:56:07)
Daniel Obajtek, prezes ARiMR, odwiedził wczoraj Olsztyn

Daniel Obajtek, prezes ARiMR, odwiedził wczoraj Olsztyn

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Podziel się:

Daniel Obajtek, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, odwiedził wczoraj Olsztyn. Mówił o zadaniach ARiMR. Rolnicy z regionu w tym roku otrzymali 1,3 mld zł. Najwięcej zyskały powiaty olsztyński, elbląski i iławski.

Agencja po zmianach personalnych działa sprawnie, z czego korzystają rolnicy z całego kraju — stwierdził prezes ARiMR Daniel Obajtek. Zaznaczał, że ARiMR, jako unijna agencja płatnicza, pełni funkcję instytucji, która przyczynia się do ogromnych zmian w polskim rolnictwie. Od początku działania Agencji, czyli od 1994 r. rolnicy z Warmii, Mazur i Żuław otrzymali aż 14,8 mld zł. Dzięki tak wysokiej kwocie mieszkańcy wsi nie tylko zyskali narzędzia do rozwoju własnej przedsiębiorczości, ale również mieli możliwość zakupienia nowoczesnych maszyn i urządzeń rolniczych.

Rozwinęli też aktywność w dziedzinach pozarolniczych, troszcząc się w ten sposób o krajobraz i środowisko naturalne. Jest to walor, który doceniają zarówno mieszkańcy rozwijających się terenów, jak i turyści odwiedzający Warmię i Mazury. — Największe dofinansowanie otrzymały powiaty olsztyński, elbląski i iławski. Bartoszycki jest również prężny, bo posiada duże powierzchnie i trudne gospodarstwa — wylicza Leszek Potorski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. — Jeśli chodzi o branże, to każda potrzebuje dofinansowania, zarówno pszczelarstwo, rybołówstwo jak i hodowla czy uprawy. Wzrasta też liczba gospodarstw ekologicznych, a co za tym idzie, dofinansowania. Podstawowym założeniem takich gospodarstw jest to, żeby nie stosować sztucznych środków ochrony roślin — dodaje.

Tylko w tym roku na Warmii i Mazurach Agencja wypłaciła 1,3 mld zł. — Sądzę, że przekroczymy 1,5 mld zł na same dopłaty, więc są to duże kwoty, które pozyskują nie tylko rolnicy, ale też branża rolniczo-spożywcza — wyjaśnia prezes Daniel Obajtek.
— W tym roku ogłoszonych jest aż 13 naborów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w tym dwa związane z polityką rybactwa. Jest też nabór na firmy świadczące usługi dla rolnictwa, tu dofinansowanie sięga do pół miliona złotych. Środki agencji idą też m.in. na scalanie gruntów, budowę kanalizacji czy dróg — wymienia.

Na zakończenie spotkania prezes z pracownikami Warmińsko-Mazurskiego oddziału ARiMR wręczyli zestawy edukacyjne dla przedszkoli z regionu oraz torby medyczne dla strażaków. Upominki trafiły m.in. do Kozłowa, Gietrzwałdu, Biskupca, Białej Piskiej, Ostródy.

Monika Smolik

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. . #2119761 | 83.25.*.* 24 lis 2016 14:44

    TA DOSTALI MILIONY CI CO MIELI ZNAJOMOSCI W AGENCJI BO SIE IM NIE NALEZALO

    ! - + odpowiedz na ten komentarz