Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Wielkie zmiany w rejestracji trzody chlewnej

2016-11-15 10:07:13 (ost. akt: 2016-11-15 19:56:11)
Według nowych przepisów z dniem 4 listopada br. każdy transport trzody chlewnej — zarówno między gospodarstwami, jak i transport do punktu skupu — będzie musiał posiadać świadectwo zdrowia wystawione przez Powiatowego Lekarza Weterynarii

Według nowych przepisów z dniem 4 listopada br. każdy transport trzody chlewnej — zarówno między gospodarstwami, jak i transport do punktu skupu — będzie musiał posiadać świadectwo zdrowia wystawione przez Powiatowego Lekarza Weterynarii

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Od 18 października zmieniły się przepisy dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt. W związku z tym rolnicy posiadający zwierzęta gospodarskie bezwzględnie muszą stosować się do nowych zasad. Wprowadzenie nowych zasad ma na celu przede wszystkim zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych wśród zwierząt.

Zgodnie z nowymi przepisami numer identyfikacyjny świni — jest numerem siedziby stada, w której zwierzę się urodziło, albo innej siedziby stada, w której zwierzę przebywało powyżej 30 dni.

Co zmienia ta ustawa dla hodowców?


Hodowca trzody chlewnej zobowiązany jest oznakować należące do niego zwierzęta w terminie 30 dni od dnia urodzenia. Znakujemy zwierzęta zakładając na lewą małżowinę uszną kolczyk z odpowiednim numerem identyfikacyjnym.
Gdy świnia opuszcza siedzibę stada urodzenia przed upływem 30 dni od dnia urodzenia — rolnik zobowiązany jest oznakować świnię kolczykiem przed dniem opuszczenia przez to zwierzę siedziby stada.

W przypadku, gdy świnia została przemieszczona do siedziby stada innej niż siedziba stada urodzenia i przebywa w niej dłużej niż 30 dni, posiadacz świni jest zobowiązany dodatkowo oznakować to zwierzę poprzez wytatuowanie numeru identyfikacyjnego zgodnego z numerem siedziby stada, w której zwierzę przebywa powyżej 30 dni. Oznakowane świnie zgłaszamy do kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie 7 dni od oznakowania.

W terminie 7 dni zgłaszamy zdarzenia:
— zwiększenie lub zmniejszenie liczebności stada, z wyjątkiem urodzenia, przywozu z państw trzecich albo państw członkowskich,
— ubój zwierzęcia gospodarskiego.
Rolnik musi podać liczbę zwierząt, które przybyły lub ubyły ze stada, oraz miejsce pochodzenia lub przeznaczenia zwierzęcia.

Raz do roku spis wszystkich zwierząt gospodarskich


Wszyscy posiadacze zwierząt gospodarskich (bydła, owiec, kóz i świń) zobowiązani są do wykonania spisu zwierząt przebywających w stadzie — co najmniej raz w roku, nie później jednak niż w dniu 31 grudnia. Spis zwierząt przebywających w stadzie, obejmujący liczbę i numery identyfikacyjne tych zwierząt w terminie 7 dni od dokonania spisu przekazujemy do kierownika Biura Powiatowego ARiMR.

Kto powinien zgłaszać i kiedy?


Aby nadać numer w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych, prowadzonym przez ARiMR, należy zgłosić kierownikowi Biura Powiatowego siedzibę stada, miejsce prowadzenia działalności nadzorowanej przez Inspekcję Weterynaryjną.

Obowiązek ten spoczywa na:
— posiadaczu zwierzęcia gospodarskiego,
— podmiocie prowadzącym miejsce gromadzenia zwierząt,
— podmiocie prowadzącym działalność nadzorowaną w zakresie targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt,
— podmiocie prowadzącym działalność nadzorowaną w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt,
— podmiocie prowadzącym rzeźnię,
— podmiocie prowadzącym zakład przetwórczy lub spalarnię.

Przy każdym transporcie świń!


Z dniem 4 listopada 2016 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 października 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz.U. poz. 1770).

Według nowych przepisów każdy transport trzody chlewnej, zarówno taki między gospodarstwami, jak i transport do punktu skupu, będzie musiał posiadać świadectwo zdrowia. Świadectwa takie wystawia Powiatowy Lekarz Weterynarii na podstawie badania klinicznego świń przeprowadzonego nie później niż 24-godziny przed przemieszczeniem danej partii świń. Za wystawienie dokumentu zapłaci producent. Dotychczas obowiązek posiadania świadectw zdrowia dotyczył tylko wybranych przypadków przemieszczeń zwierząt. Powyższe zmiany mają na celu ograniczenie ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie kraju, poza tym wpłyną na ukrócenie procederu nielegalnego obrotu zwierzętami.

dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
m.radziulewicz@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 11 (314) 9 listopada 2016 r.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB