Od 18 października zmieniły się przepisy dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt. W związku z tym rolnicy posiadający zwierzęta gospodarskie bezwzględnie muszą stosować się do nowych zasad. Wprowadzenie nowych zasad ma na celu przede wszystkim zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych wśród zwierząt.
Co zmienia ta ustawa dla hodowców?
Hodowca trzody chlewnej zobowiązany jest oznakować należące do niego zwierzęta w terminie 30 dni od dnia urodzenia. Znakujemy zwierzęta zakładając na lewą małżowinę uszną kolczyk z odpowiednim numerem identyfikacyjnym.
Gdy świnia opuszcza siedzibę stada urodzenia przed upływem 30 dni od dnia urodzenia — rolnik zobowiązany jest oznakować świnię kolczykiem przed dniem opuszczenia przez to zwierzę siedziby stada.
— zwiększenie lub zmniejszenie liczebności stada, z wyjątkiem urodzenia, przywozu z państw trzecich albo państw członkowskich,
— ubój zwierzęcia gospodarskiego.
Rolnik musi podać liczbę zwierząt, które przybyły lub ubyły ze stada, oraz miejsce pochodzenia lub przeznaczenia zwierzęcia.
Raz do roku spis wszystkich zwierząt gospodarskich
Wszyscy posiadacze zwierząt gospodarskich (bydła, owiec, kóz i świń) zobowiązani są do wykonania spisu zwierząt przebywających w stadzie — co najmniej raz w roku, nie później jednak niż w dniu 31 grudnia. Spis zwierząt przebywających w stadzie, obejmujący liczbę i numery identyfikacyjne tych zwierząt w terminie 7 dni od dokonania spisu przekazujemy do kierownika Biura Powiatowego ARiMR.
Kto powinien zgłaszać i kiedy?
Aby nadać numer w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych, prowadzonym przez ARiMR, należy zgłosić kierownikowi Biura Powiatowego siedzibę stada, miejsce prowadzenia działalności nadzorowanej przez Inspekcję Weterynaryjną.
— posiadaczu zwierzęcia gospodarskiego,
— podmiocie prowadzącym miejsce gromadzenia zwierząt,
— podmiocie prowadzącym działalność nadzorowaną w zakresie targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt,
— podmiocie prowadzącym działalność nadzorowaną w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt,
— podmiocie prowadzącym rzeźnię,
— podmiocie prowadzącym zakład przetwórczy lub spalarnię.
Przy każdym transporcie świń!
Z dniem 4 listopada 2016 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 października 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz.U. poz. 1770).
m.radziulewicz@rolniczeabc.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez