środa, 12 maja 2021

Działania Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

2016-09-21 10:20:59 (ost. akt: 2016-09-21 10:24:17)
Pierwszym kierunkiem wzrostu innowacyjności, na którym skupiły się działania SIR w woj. warmińsko-mazurskim, było korzystanie przez rolników z odnawialnych źródeł energii

Pierwszym kierunkiem wzrostu innowacyjności, na którym skupiły się działania SIR w woj. warmińsko-mazurskim, było korzystanie przez rolników z odnawialnych źródeł energii

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Podziel się:

Od sierpnia 2015 r. w Polsce funkcjonuje Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), której zadaniem jest promocja stosowania innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie oraz wskazywanie możliwości finansowania tych przedsięwzięć.

SIR tworzą wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, których prace koordynuje Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

W woj. warmińsko-mazurskim zadania SIR są realizowane przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie (WMODR), gdzie pracują osoby odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie tej sieci i odpowiednią realizację jej zadań.

Pierwszy rok działalności SIR był głównie ukierunkowany na przekazywanie rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich informacji nt. sieci oraz możliwości jakie im oferuje. Podjęto również kilka przedsięwzięć mających na celu przekazanie zainteresowanym osobom szczegółowych informacji nt. możliwości wdrażania innowacji.

Pierwszym kierunkiem wzrostu innowacyjności, na którym skupiły się działania SIR w woj. warmińsko-mazurskim, było korzystanie przez rolników z odnawialnych źródeł energii. Zorganizowano w tym celu konferencję, przeprowadzono spotkania z zainteresowanymi rolnikami i przedsiębiorcami oraz organizowano stoiska wystawiennicze na targach. Zwieńczeniem tych działań jest wyjazd studyjny organizowany w połowie września do Niemiec, na którym zainteresowani rolnicy zapoznają się z najnowocześniejszymi technologiami zaopatrzenia gospodarstw w energię ze źródeł odnawialnych.

Drugim kierunkiem wzrostu innowacyjności rozwijanym w ramach SIR w woj. warmińsko-mazurskim jest ogrodnictwo, czemu poświęcone były seminarium i dwudniowy wyjazd studyjny, które odbyły się w sierpniu. Uczestnicy mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi metodami produkcji warzyw i owoców, które powodują wzrost plonów przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów i — co warto podkreślić — przy braku niekorzystnego wpływu na środowisko i przy zachowaniu wysokich standardów odnośnie jakości produkcji.

https://m.wm.pl/2016/03/orig/0000095593-mp-otbr-6928v2-297918.jpg

W związku z tym, że jedną z branż strategicznych woj. warmińsko-mazurskiego jest produkcja żywności wysokiej jakości, w październiku planowane są kolejne przedsięwzięcia związane z wdrażaniem innowacyjności w promocji i sprzedaży certyfikowanych produktów tradycyjnych. W tym celu zorganizowane zostanie seminarium z udziałem specjalistów z tej branży oraz wyjazd studyjny do gospodarstw produkujących tradycyjną żywność regionalną i jednocześnie prowadzących efektywną sprzedaż tych produktów.

W ramach SIR nie ma jednak możliwości pozyskania środków na wdrażanie przedsięwzięć innowacyjnych np. w gospodarstwach, lecz rolnicy zainteresowani takimi projektami mogą skorzystać z usług brokerów innowacji zatrudnianych przez WMODR, którzy wyszukają potencjalne źródła dofinansowania oraz pomogą przygotować odpowiednie dokumenty. Szans na pozyskanie wsparcia jest sporo, począwszy od Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (np. działanie „Współpraca”), poprzez Regionalny Program Operacyjny, Program Operacyjny Polska Wschodnia, a skończywszy na środkach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Funkcjonowanie SIR jest przewidziane do 2023 r., a widocznym rezultatem jej działalności ma być podniesienie poziomu innowacyjności gospodarstw rolnych w Polsce.

mgr Arkadiusz Tabaka, WMODR w Olsztynie

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 9 (312) 14 września 2016 r.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB