Według opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wstępnych szacunków dotyczących wielkości produkcji zbóż w Polsce, powierzchnia uprawy zbóż podstawowych łącznie z mieszankami zbożowymi w 2016 r. wyniosła 7,1 mln ha. Szacowany średni plon tych zbóż może być zbliżony do plonu notowanego przed rokiem, wynoszącego około 3,67 t/ha.
Znaczne spadki cen zbóż w obrocie krajowym
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ceny pszenicy konsumpcyjnej w skupie na koniec lipca kształtowały się na poziomie 607,63 zł/t, co oznacza spadek wartości od czerwca o 5,98 proc., a w odniesieniu do roku poprzedniego cena skupu jest niższa aż o 8,56 proc. Także w przypadku żyta konsumpcyjnego podobnie jak w czerwcu odnotowano dalszy spadek cen. Na koniec lipca cena wyniosła 476,95 zł/t. Oznacza to, że w zestawieniu z końcem czerwca 2016 roku cena tego zboża spadła o 10,28 proc., także w porównaniu do poziomu cen z końca lipca roku 2015 odnotowano spadek o 3,93 proc.
W paszowych też spadki notowań
Podobne tendencje jak w przypadku zbóż konsumpcyjnych odnotowano w skupie zbóż paszowych.W lipcu zaobserwowano realny spadek cen w skupie jęczmienia paszowego, owsa, pszenżyta i kukurydzy.W porównaniu do wartości cenowych notowanych na koniec czerwca, średnie ceny skupu wszystkich wymienionych zbóż były niższe. Najniższe spadki odnotowano w przypadku kukurydzy. Ceny tego zboża spadły z 712,39 do 707,01 zł/t (o 0,76 proc. mniej). Jest to jednak cena wciąż wyższa o 9,94 proc. od notowanej rok wcześniej.
Za ziarno owsa na koniec lipca płacono w skupie 503,30 zł/t, co w porównaniu do 565,26 zł/t, które płacono w skupie na koniec czerwca 2016 roku oznacza spadek o 10,96 proc. Podobnie jak w przypadku kukurydzy. Cena jest wyższa o 15,94 proc. od notowanej w adekwatnym okresie roku 2015.
Za ziarno pszenżyta według ostatnich notowań z lipca płacono w skupie 534,79 zł/t. Jest to cena niższa od notowanej przed miesiącem o 9,29 proc., jednocześnie cena ta jest niższa niż ta notowana przed rokiem — o 3,48 proc.
Ceny rzepaku maleją
Zbiory rzepaku i rzepiku szacowane są, na poziomie 2,2 mln t, czyli o około 19 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych.
Szacuje się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zmniejszyła się w porównaniu do roku ubiegłego o około 15 proc. i wynosi około 0,8 mln ha. W wyniku niekorzystnych warunków zimowania zaorano 16 proc. powierzchni rzepaku ozimego.
W obrocie nasion rzepaku w lipcu zanotowano znaczny spadek cen skupu, które na koniec miesiąca osiągnęły wartość 1 597 zł/t. Oznacza to, że w ciągu lipca omawiana cena zmalała o 8,95 proc. Jednakże porównanie z ceną sprzed roku wykazuje znaczny wzrost wynoszący 8,64 proc.
Zróżnicowanie tendencji cenowych żywca
Lipiec jest miesiącem, w którym tradycyjnie notuje się wzrosty cen żywca na rynku krajowym. W bieżącym roku jednakże jedynie dla żywca wieprzowego oraz brojlerów kurzych odnotowano wzrost cen skupu. W przypadku pozostałych gatunków zwierząt podlegających notowaniom zaobserwowano niewielkie spadki cen skupu.
Brojlery kurze nieco w górę
Cena skupu brojlerów kurzych na koniec lipca nieznacznie wzrosła z 3,41 do 3,52 zł/kg wagi żywej, co oznacza wzrost w skali miesiąca o 3,21 proc. Jednak w porównaniu do cen notowanych w analogicznym okresie poprzedniego roku omawiana cena jest znacznie niższa. Poziom relatywnego rocznego spadku wynosi 6,79 proc.
W obrocie jajami znaczne spadki cen
W lipcu we wszystkich klasach rozmiarowych odnotowano znaczne spadki cen. Średnia cena wyniosła 26,68 zł/100 sztuk, co oznacza spadek o kolejne 13,57 proc. w skali miesiąca. Także w porównaniu do ubiegłego roku średnie ceny jaj spożywczych są niższe o 24,69 proc. Notowane ceny są najniższe od 2011 roku.
Dalszy ciąg passy dla producentów artykułów mlecznych
W lipcu, podobnie jak na rynkach światowych i wewnętrznych rynkach głównych producentów trwałych produktów mleczarskich, także w Polsce nastąpił dalszy wzrost cen.
Spośród notowanych artykułów mlecznych w ZSRIR MRiRW ceny produktów (poza odtłuszczonym mlekiem pełnym) uległy dalszemu wzrostowi. Masło w blokach na koniec lipca w sprzedaży kosztowało 13,04 zł/kg, co w porównaniu do ceny 12,01 zł/kg z końca czerwca oznacza wzrost o 8,60 proc. Ceny masła konfekcjonowanego w tym samym okresie osiągnęły wartość 14,59 zł/kg. To wzrost o 12,62 proc. Także w odniesieniu do analogicznego okresu sprzed roku wartości cenowe są również zdecydowanie wyższe — masła w blokach o 11,92 proc., a masła konfekcjonowanego o 11,42 proc.
rolniczeabc@rolniczeabc.pl
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
pijany rycho #2049142 | 83.23.*.* 19 sie 2016 13:27
jeszcze tyle zboża na polach a Urząd Statystyczny juz po dożynkach
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz