środa, 12 maja 2021

Postęp żniw w warmińsko-mazurskim i mazowieckim

2016-08-10 12:45:49 (ost. akt: 2016-08-25 13:21:16)
Do 5 sierpnia zebrano na Warmii i Mazurach zboża z powierzchni 55 757 tys. ha, a całkowita powierzchnia przeznaczona do zbioru to 458 320 tys. ha

Do 5 sierpnia zebrano na Warmii i Mazurach zboża z powierzchni 55 757 tys. ha, a całkowita powierzchnia przeznaczona do zbioru to 458 320 tys. ha

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

Patrząc w kalendarz należałoby powiedzieć, że żniwa idą pełną parą, jednak w tym roku to nie do końca prawda. Analizując tydzień po tygodniu oczywiście postęp jest, jednak intensywne opady deszczu, nie tylko wciąż przerywają zbiory, ale również powodują wyleganie zbóż, a co za tym idzie obniżają się parametry ziarna.

Skupy zbóż z województwa warmińsko-mazurskiego już tydzień temu informowały o problemach rolników z utrzymaniem parametrów ziarna konsumpcyjnego, co miało oczywiście swoje odbicie w cenach skupu.

Opady przeszkadzają


Do 5 sierpnia jak podaje Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Olsztyn, Oddział w Olecku zebrano zboża z powierzchni 55 757 tys. ha, a całkowita powierzchnia przeznaczona do zbioru to 458 320 tys. ha, więc jakby nie liczyć, mamy zebrane nieco ponad 12 proc. przewidzianego na ten rok areału. Wyraźnie mniejszy postęp żniw odnotowano w powiatach częściej nawiedzanych przez intensywne opady min. powiat bartoszycki, braniewski, mrągowski i kętrzyński. W powiecie bartoszyckim zebrano pszenicę ozimą z nieco ponad 6 proc. areału przeznaczonego do zbioru. Biorąc pod uwagę wszystkie powiaty województwa warmińsko-mazurskiego pszenica średnio plonowała na poziomie 49,7 dt/ha.

Najlepiej z jęczmieniem


W meldunkach szacunkowych z przebiegu prac żniwnych przoduje zbiór jęczmienia ozimego ponieważ z deklarowanej do zbioru powierzchni 6 500 tys. ha, zebrano już tego zbioża z 4 676 tys. ha, co stanowi 71,9 proc. Zbiór jęczmienia ozimego zakończono już w powiatach iławskim, ostródzkim, nowomiejskim i węgorzewskim. Do zakończenia zbiorów zbliżają się również powiaty bartoszycki, braniewski, działdowski i nidzicki. Średni szacunkowy plon jęczmienia ozimego wyniósł 38,6 dt/ha.

Zbiory pszenżyta ozimego i żyta są zaawansowane na około 20 proc.

Rzepak skończą w ciągu tygodnia


Jeżeli chodzi o rzepak ozimy to ten sezon wybitnie mu nie sprzyja, a to co zostało i nie wymarzło ciężko zebrać. Do 5 sierpnia zebrano 67 proc. rzepaku ozimego.[/b] Rolnicy oceniają, że przy sprzyjającej pogodzie w najbliższym tygodniu powinni ukończyć zbiór rzepaku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jeżeli chodzi o plony to wahały się od 18 dt/ha do 39 dt/ha. W punktach skupu oferowano nieco wyższe ceny od 1 590-1 610 zł/t.

Żniwa na Mazowszu


Żniwa w północnej części Mazowsza wyglądają bardzo podobnie. Rzepaki również w większości powymarzały, a to co zostało częściowo zostało zniszczone przez lipcowy grad, który kilka razy nawiedzał Mazowsze. Ceny w skupach wahały się od 1 570-1 600 zł/t.
Najbardziej zaawansowany jest zbiór jęczmienia ozimego, ponad 80 proc., obsianego areału już zebrano. Szacunkowy średni plon to 37 dt/ha. Zbiory żyta już prawie są na półmetku. Najwięcej pracy zostało na polach obsianych pszenicą ozimą. Według szacunków do 5 sierpnia zebrano pszenicę z około 20 proc. areału, który przezimował.

Na dzisiaj zarówno sytuacja rynkowa, jak i pogodowa nie napawają optymizmem. Według długoterminowych prognoz wciąż będą przechodziły przez Polskę przelotne opady, więc będzie trwała walka o zbiór przed deszczem i o jakość zboża.

dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
m.radziulewicz@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 8 (311) 10 sierpnia 2016 r.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB