Piątek, 23 kwietnia 2021

Kolejne mleczne rekordzistki w Garzewku

2016-07-18 15:20:00 (ost. akt: 2016-07-19 14:51:34)

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

14 lipca 2016 r. mimo niesprzyjającej deszczowej pogody rolnicy, hodowcy bydła mlecznego, firmy partnerskie od lat współpracujące z gospodarstwem oraz inni zaproszeni goście licznie przybyli do Garzewka, gdzie mogliśmy świętować kolejny wielki sukces Rodzinnego Gospodarstwa Rolnego Ewy i Wojciecha Jończyk.

Kolejne dwie krowy z ich hodowli KOSIA 21 i SARA 4 przekroczyły życiową wydajność 100 tysięcy litrów mleka i wstąpiły do elitarnego „Klubu 100-tysięczników". Klub ten powstał w 2010 roku, z inicjatywy firmy De Heus, a ideą klubu było i jest promowanie długowieczności krów w Polsce i zrzeszanie właścicieli krów , które przekroczyły swoją życiową wydajność 100 tys. litrów mleka. Państwo Jończyk są bez wątpienia liderami naszego regionu, ale śmiało można powiedzieć , że są również liderami polskiej hodowli i użytkowności krów mlecznych.

Marszałek województwa warmińsko – mazurskiego Gustaw Marek Brzezin w swoim wystąpieniu zwrócił szczególną uwagę na to, że 100 tysięcy litrów wydajności na przestrzeni 10-cio letniej, świadczy nie tylko o wysokiej stawce genetycznej rekordzistek, ale przede wszystkim świadczy o ogromnej wiedzy, doświadczeniu, poświęceniu i całodobowej opiece gospodarzy, bo inaczej te krowy nie mogłyby tak długo funkcjonować w takiej wydajności. Przybyli goście zgodnie podkreślali, że przy obecnej sytuacji na rynku mleka tylko długowieczność krów, przy jednoczesnym podnoszeniu ich wydajności życiowej może się przyczynić do obniżenia kosztów produkcji mleka.


Podczas "Święta krów" w Garzewku omawiane były również inne czynniki mające wpływ na taki sukces, poza genetyką i oczywiście odpowiednim żywieniem, to również właściwe prowadzenie użytków zielonych, w odpowiednim czasie zebrany i zakiszony materiał, właściwy odchów młodzieży, czy też zdrowe nogi i związana z tym korekcja racic oraz wiele innych czynników.

Więcej szczegółów o tym wielkim święcie hodowlanym naszego regionu w najbliższym numerze Rolniczego ABC już 10.08.2016 r. Jeszcze raz ogromne gratulacje dla Ewy i Wojciecha Jończyk oraz ich całej rodziny zaangażowanej w prowadzenie gospodarstwa.

mkr

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB