Piątek, 23 kwietnia 2021

Fundusz, który pomaga rozwijać wieś

2016-07-05 09:49:57 (ost. akt: 2016-07-05 10:05:21)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Fundusz sołecki działa w ponad 27 tys. wsi w Polsce. Są to pieniądze na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców. Spotkanie na ten temat odbędzie się we wtorek 5 lipca w olsztyńskim starostwie.

Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów organizuje dzisiaj w siedzibie olsztyńskiego starostwa spotkanie dla sołtysów i rolników. Będzie to jedno z cyklu dziesięciu spotkań w Polsce. — Dzięki tym spotkaniom chcemy aktywizować sołectwa, działalność wspólnotową — mówi Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. — Prezentujemy tam różne możliwości rozwoju sołectw. W Olsztynie będziemy omawiali specjalne narzędzia, które to umożliwiają, np. zakładanie stron internetowych w sołectwach. A przecież dobra strona i dobry animator powodują, że społeczność staje się bardziej otwarta, nowoczesna.

Jednym z tematów poruszanych na spotkaniu w Olsztynie będzie fundusz sołecki. W tej chwili taki fundusz działa w ponad 27 tys. wsi w Polsce. Są to pieniądze wyodrębnione z budżetu gminy, przeznaczone na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców. Aby sołectwo otrzymało pieniądze, rada gminy musi podjąć uchwałę o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego. Taki fundusz został uchwalony w prawie 1500 gminach w Polsce.
— Na spotkaniu nasz przedstawiciel podpowie, jak realizować fundusz, by mieszkańcy zaangażowali się w życie wsi — dodaje prezes Niewiarowski. — W przypadku ubiegania się o te pieniądze, ważna jest wizja rozwoju na wiele lat do przodu.

Jak podkreślają organizatorzy, spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych mieszańców wsi. — Zapraszamy sołtysów i zachęcamy, by przyprowadzili rolników, swoich sąsiadów — podkreśla prezes Niewiarowski.

Początek spotkania o godz. 16:00. Wstęp wolny.

red.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB