Czwartek, 22 kwietnia 2021

MRiRW: ognisko afrykańskiego pomoru świń zlikwidowane w ciągu 24 godzin

2016-06-27 13:09:09 (ost. akt: 2016-06-27 13:27:10)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Natychmiastowe działania podjęte po stwierdzeniu wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie położonym w gminie Hajnówka umożliwiły likwidację ogniska choroby w ciągu 24 godzin.

Zgodnie z decyzją ministra Krzysztofa Jurgiela Inspekcja Weterynaryjna przy współpracy innych służb na poziomie powiatu i województwa, zintensyfikowała działania mające na celu jak najszybszą likwidację ogniska choroby i ograniczenie zagrożenia jej rozprzestrzenienia.

W gospodarstwie znajdującym się na obszarze objętym ograniczeniami, działania Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie likwidacji świń oraz wywozu ich zwłok do utylizacji zostały już zakończone. Przeprowadzono również wstępną dezynfekcję obiektu. Działania koordynował na miejscu Główny Lekarz Weterynarii.

- Świadczy to o prawidłowym, szybkim i zgodnym z przepisami postępowaniu wszystkich organów zaangażowanych w zwalczanie choroby – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel.

Wszelkie procedury związane ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń zostały wdrożone, w tym kontrola i pobieranie próbek w powiązanych gospodarstwach. Wyniki badań dotychczas pobranych próbek są ujemne.

Uznaje się, iż na dzień dzisiejszy sytuacja w ognisku choroby jest pod pełną kontrolą służb weterynaryjnych. Kontynuowane są dalsze czynności w celu wykluczenia możliwości rozprzestrzenienia się choroby do innych gospodarstw.

Należy podkreślić, że miejsce wystąpienia ogniska choroby znajduje się w obszarze objętym ograniczeniami, w związku z tym, obecnie nie istnieje potrzeba rozszerzania stref, na których obowiązywać miałyby dodatkowe restrykcje.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ponownie przypomina hodowcom świń o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Źródło: Komunikat MRiRW, http://kurier.pap.pl/

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB