środa, 12 maja 2021

Wiosenna pielęgnacja sadu, czyli jak dbać o jabłonie

2016-05-05 13:59:32 (ost. akt: 2016-05-05 14:03:29)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Jabłonie, tak jak wszystkie drzewa owocowe, są często atakowane przez choroby oraz szkodniki. Przy braku odpowiedniej ochrony może dojść nie tylko do obniżenia plonów i pogorszenia jakości owoców ale także, do osłabienia całej rośliny, a nawet do jej obumarcia.

Często zdarza się, że po zimie, kiedy nasz sad nie wymaga dużego nakładu pracy, zapominamy o wiosennych opryskach. To duży błąd! Pierwszy oprysk na drzewach owocowych powinniśmy wykonać jeszcze przed pojawieniem się liści.

Parch jabłoni


To jedna z najczęściej występujących chorób grzybowych w sadach oraz w przydomowych ogródkach. Niezależnie od uwarunkowań pogodowych panujących w danym sezonie parch jabłoni niezmiennie pozostaje najgroźniejszą chorobą. Parch, tak jak wszystkie choroby wywoływane przez grzyby, najlepiej rozwija się w klimacie ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach choroba potrafi bardzo szybko pojawić się i rozprzestrzenić na wszystkie drzewa. Atakuje najczęściej liście i owoce, ale może zainfekować również ogonki liściowe, części kwiatu, szypułki owoców, pędy a także pąki.

Jak się objawia?


na liściach - ciemnooliwkowe plamy pokryte aksamitnym nalotem na górnej stronie liści
na owocach - ciemne, okrągłe strupki, w których obrębie skórka ulega martwicy.

Jak z nim walczyć?


Aby nie dopuścić do pojawienia się parcha należy stosować zarówno metody zapobiegawcze, jak i zwalczające. Samą walkę z parchem jabłoni można przeprowadzić dwiema metodami - chemiczną lub naturalną. Przy metodzie chemicznej należy zwrócić uwagę na termin zabiegu, dobór właściwego preparatu oraz znajomość cyklu rozwojowego choroby.

Chemiczne zwalczanie parcha jabłoni polega na przeprowadzeniu oprysków odpowiednimi środkami grzybobójczymi, które hamują kiełkowanie zarodników grzyba i tworzą warstwę zabezpieczającą. Trwałość takiego zabiegu to 6-8 dni w okresie kwitnienia i 10-14 dni po kwitnieniu. Oczywiście pod warunkiem, że w tym czasie preparat nie zostanie zmyty przez deszcz. Opryski na parcha jabłoni wykonuje się w fazie ukazywania się liści, zielonego pąka kwiatowego, różowego pąka kwiatowego, kwitnienia oraz wzrostu zawiązków.

Naturalne metody zwalczania parcha jabłoni są także bardzo skutecznie i wato z nich skorzystać. Niestety wiosną na takie zabiegi jest już za późno. Aby przyniosły efekty należy wykonać je jesienią. Zalicza się do nich mechaniczne niszczenie i usuwanie opadłych liści, które stanowią jedno z głównych źródeł infekcji oraz oprysk mocznikiem.

Jak prawidłowo przeprowadzić oprysk?


Oprysk drzew owocowych, jest zabiegiem koniecznym i bardzo potrzebnym. Bez niego nasze plony z pewnością będą dużo słabsze. Musimy jednak pamiętać o odpowiednich terminach, a także o zabezpieczeniu przed otruciem pszczół i innych owadów zapylających, bez których nie mamy co liczyć na obfite owocowanie.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa stworzyła specjalny Internetowy System Sygnalizacji Agrofagów, który jest codziennie aktualizowany i podpowiada sadownikom jakie opryski i kiedy można wykonywać.

mat. prasowe

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB