Tegoroczna zima się jeszcze nie skończyła, ale już warto obejrzeć plantacje i ocenić stan zbóż ozimych, gdyż warunki pogodowe mogły niektórych zaniepokoić.
Po długiej i ciepłej jesieni, na przełomie roku napłynęła fala mrozów. Brak okrywy śnieżnej w tym okresie może wpłynąć na słabe przezimowanie niektórych odmian, szczególnie tych o niskiej zimotrwałości. Po lustracjach pól na początku lutego wyraźnie widać, że odmiany o wyższej odporności na wymarzanie wyglądają znacznie lepiej od pozostałych — widać to wyraźnie na zdjęciu.
Natomiast stopień przezimowania rzepaku ozimego jest w obecnym czasie trudny do jednoznacznej oceny. Jak na razie nie widać uszkodzeń stożka wzrostu i korzenia, dalszy przebieg zimy zdecyduje o jego stanie.
I w tym przypadku warto przypomnieć, że przy wyborze odmiany do siewu powinno się korzystać z wyników Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego dla własnego regionu. Warunki klimatyczne charakteryzujące np. północno-wschodni rejon kraju znacznie różnią się pod względem prowokacyjności i zmienności od tych obserwowanych w pozostałej części Polski.
mgr Małgorzata Gazda, Centralny Ośrodek Badawczy Odmian Roślin Uprawnych, Stacja Doświadczalna Oceny Odmian we Wrócikowie
rolniczeabc@rolniczeabc.pl
Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 2 (305) 10 lutego 2016 r.
rolniczeabc@rolniczeabc.pl
Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 2 (305) 10 lutego 2016 r.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez