Czwartek, 13 maja 2021

Ciągnik nagrodą za bezpieczne gospodarstwo - konkurs KRUS

2016-02-18 08:00:00 (ost. akt: 2016-02-12 10:52:27)
Oceniane będą m.in. porządek w obrębie podwórza i warunki bytowania zwierząt

Oceniane będą m.in. porządek w obrębie podwórza i warunki bytowania zwierząt

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Masz bezpieczne i zadbane gospodarstwo rolne? Spróbuj swoich sił w kolejnej edycji współorganizowanego przez KRUS, ministerstwo rolnictwa, ANR i PIP konkursu. Główną nagrodą jest nowoczesny ciągnik rolniczy!

Aby wziąć udział w XIV edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, wystarczy do 31 marca złożyć w najbliższej placówce Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej KRUS-u: www.krus.gov.pl.

Co oceniają komisje?


W pierwszym etapie zmagań — regionalnym — zostaną wybrani właściciele trzech najbezpieczniejszych na danym obszarze gospodarstw. Awansują oni do etapu wojewódzkiego, w którym komisja wyłoni również trójkę laureatów. Zwycięzcy zmagań z poszczególnych województw awansują do finału ogólnopolskiego.
Co komisje konkursowe będą brały pod uwagę, oceniając bezpieczeństwo zgłoszonych gospodarstw? Jak czytamy w regulaminie, liczyć się będą porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy; stan budynków inwentarskich i gospodarczych, w tym schodów i używanych drabin oraz instalacji i urządzeń elektrycznych; wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części, podpory i inne zabezpieczenia przed wypadkami; stan techniczny maszyn i urządzeń stosowanych w gospodarstwie; warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich; stosowanie, stan i jakość środków ochrony osobistej; rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym oraz estetyka gospodarstw.

W skład oceniających gospodarstwa komisji wejdą specjaliści z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy z KRUS-u, Państwowej Inspekcji Pracy, ośrodków doradztwa rolniczego, ochotniczej straży pożarnej oraz innych instytucji działających w środowisku wiejskim. „Zastosowanie się do ich rad i uwag przyczynia się do wyeliminowania wielu zagrożeń i zmniejszenia ryzyka wypadków i chorób zawodowych rolników i ich rodzin” — podkreśla w swoim komunikacie KRUS.


Konkurs to profesjonalny audyt


W konkursie mogą brać udział osoby pełnoletnie prowadzące produkcyjną działalność rolniczą i ubezpieczone w KRUS-ie. Jest on „szansą na zaprezentowanie własnego warsztatu pracy i osiągnięć zawodowych; poddanie gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, oraz zdobycie nagród, z których najcenniejszą jest wysokiej jakości ciągnik rolniczy, ufundowany przez Prezesa KRUS” — zachęca kasa.

Organizatorami zmagań są Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Nieruchomości Rolnych i Państwowa Inspekcja Pracy, a także inne instytucje, organizacje i instytuty naukowo-badawcze działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych oraz producenci maszyn i urządzeń rolniczych, którzy zadeklarowali udział w przygotowaniu konkursu. Jego szczegółowy regulamin jest dostępny na stronie www.krus.gov.pl. W trzynastu wcześniejszych edycjach, które rokrocznie obejmował patronatem honorowym prezydent RP, wzięło udział przeszło 16 tysięcy gospodarstw indywidualnych.

Krzysztof Napierski
gazeta@kurierprzasnyski.pl
Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 2 (305) 10 lutego 2016 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB