Piątek, 23 kwietnia 2021

Nowe władze zmieniają politykę rolną

2015-12-17 13:55:15 (ost. akt: 2015-12-17 14:05:09)
Niepokój o wykup polskiej ziemi przez obcokrajowców to jeden z powodów rolniczych protestów, również tego w Makowie Mazowieckim w 2013 roku

Niepokój o wykup polskiej ziemi przez obcokrajowców to jeden z powodów rolniczych protestów, również tego w Makowie Mazowieckim w 2013 roku

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

Czynsz z tytułu dzierżawy ziemi to stały dochód, a za sprzedaż pieniądze bierze się raz — z takiego m.in. założenia wychodzi obecny minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Dlatego grunty z państwowego zasobu będą głównie dzierżawione. Agencja Nieruchomości Rolnych wznowiła przetargi w tym zakresie.

Obrót państwową ziemią budził od dawna zastrzeżenia rolników. Wskazywali oni, że nie trafia ona do nich w uczciwych przetargach na powiększenie rodzinnych gospodarstwa, lecz w ręce m.in. cudzoziemców dokonujących transakcji za pomocą polskich pośredników. Było to nawet przedmiotem zorganizowanych protestów, które np. jeśli chodzi o północne Mazowsze, odbywały się w Makowie Mazowieckim.

Sprzedaż wstrzymana


Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że po przejęciu władzy będą zmiany w tym obszarze działalności państwa. Toteż wkrótce po zwycięskich w wyborach parlamentarnych, zaprzysiężeniu nowego rządu, wstrzymano wszystkie przetargi w zakresie obrotu ziemią. 25 listopada Waldemar Humięcki, p.o. prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, polecił wznowienie zawierania umów sprzedaży i dzierżawy, ale tylko z kandydatami wyłonionymi w wyniku przeprowadzonych przetargów, co do których nie jest wymagane uzyskanie szczególnego pełnomocnictwa szefa ANR.
„Działania te są spowodowane troską o prawidłowe rozdysponowanie Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zabezpieczenie interesów gospodarstw rodzinnych, opartych na własnej pracy rolników i członków ich rodzin” — napisała w komunikacie Agencja.

Po przeanalizowaniu dokumentacji, 4 grudnia ANR ogłosiła, że wznawia przetargi ograniczone i nieograniczone na dzierżawę gruntów, natomiast nadal będą wstrzymane przetargi na ich sprzedaż. No chyba, że chodzi o zbycie ziemi na rzecz byłych właścicieli lub ich następców prawnych, których wcześniej zawiadomiono o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży. Wyjątkiem jest tutaj także sprzedaż działek przeznaczonych na inwestycje, parki technologiczne, parki przemysłowe, centra biznesowo-logistyczne, składy magazynowe, nowoczesne budownictwo mieszkaniowe, obiekty sportowo-rekreacyjne lub nieruchomości w strefach ekonomicznych. W tym ostatnim przypadku chodzi o możliwość powstawania miejsc pracy. Nie podlega wstrzymaniu również przekazywanie nieruchomości samorządom i rozdysponowywanie będących w zasobie lokali mieszkalnych.

Podstawą dzierżawa


„Inne czynności niż wyżej wymienione będą mogły być realizowane po zaakceptowaniu przedłożonego, szczegółowego uzasadnienia co do potrzeby ich dokonania” — czytamy w komunikacie ANR. Jak w nim wskazano, przetargi na dzierżawę ziemi wznowiono ze względu na chęć umożliwienia jej uprawy w nowym roku i zabezpieczenia przed ewentualnym przejęciem przez osoby nieuprawnione, m.in. bezumownych użytkowników.

O polityce w zakresie obrotu ziemią mówił też podczas zeszłotygodniowej, pierwszej konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Nie ukrywał, że w najbliższych latach podstawą gospodarowania ziemią będzie dzierżawa rolna, bo opłaty z tego tytułu przynoszą stały, wieloletni dochód, a zbyć ziemię można tylko raz.

Zgodnie z informacją szefa resortu, jest przygotowywana ustawa o moratorium (czasowym wstrzymaniu) na zakup państwowej ziemi. Ma ono obowiązywać do 5 lat, począwszy od 1 maja 2016 r. — Do tego czasu nie wprowadzimy sprzedaży nieruchomości rolnych. Zakończone zostaną tylko te procesy, które mogą spowodować skutki odszkodowawcze — wyjaśnił Jurgiel.
Warto dodać, że na koniec III kwartału br. w dzierżawie pozostawało ponad 1 mln hektarów gruntów, czyli ok. 74 proc. wszystkich znajdujących się w zasobie ANR. W 2014 r. przeciętny czynsz dla nowych umów dzierżawy wynosił 801 zł/ha.

Ustawa do zmiany


Zmiany obejmą także przyjętą w sierpniu ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, którą nowe władze uznały za bubel prawny. Być może będzie to nowelizacja, a być może powstanie całkiem nowy akt prawny. Ta obecna ustawa miała w życie wejść od 1 stycznia 2016 r., ale posłowie komisji rolnictwa już opowiedzieli się za przesunięciem tego terminu na 1 maja, a ma to też zrobić Sejm. To da ministerstwu czas na przygotowanie nowych przepisów.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego jest bardzo ważna, bo ma przeciwdziałać wykupowi ziemi rolnej przez cudzoziemców oraz spekulacji gruntami rolnymi. Przypomnijmy, że 1 maja 2016 r. upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców; obcokrajowcy będą więc mogli nabywać w Polsce grunty rolne bez specjalnego pozwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kolejne działania resortu:
Obecnie w ministerstwie trwają też intensywne prace nad ustawą o ubezpieczeniu upraw i zwierząt. Minister Jurgiel zapowiedział także w najbliższym czasie aktywność na arenie międzynarodowej w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej i rozwiązywanie problemów na rynkach trzody chlewnej oraz mleka. Przypomniał o planach konsolidacji instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności oraz utworzenia Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich, która w sposób kompleksowy zajmowałaby się rozwojem tych terenów. Agencja miałaby charakter instytucji płatniczo-programowej.
Szef resortu rolnictwa ma w planach także przejmowanie od samorządów kolejnych szkół rolniczych (obecnie jest organem prowadzącym dla 45 zespołów szkół) oraz odzyskanie kontroli nad wojewódzkimi ośrodkami doradztwa rolniczego (obecnie podlegają sejmikom województw) i „uzdrowienie” ich sytuacji.


Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 12 (303) 16 grudnia 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB