środa, 20 stycznia 2021

Miliony na poprawę warunków życia na mazowieckiej wsi

2015-12-09 09:39:09 (ost. akt: 2015-12-09 10:25:54)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

75,9 mln euro, czyli ok. 321 mln zł będzie ostatecznie mieć do dyspozycji województwo mazowieckie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dzięki tym unijnym funduszom możliwe będą m.in. inwestycje w sieci wodne i kanalizacyjne, budowa targowisk, ale też ochrona zabytków czy budowa obiektów pełniących funkcje kulturalne.

Niedawno ukazało się rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie przydzielenia województwom środków w ramach nowego PROW. – Poprzednie lata pokazały, że mazowieccy samorządowcy, organizacje pozarządowe i inne osoby, którym zależy na rozwoju wsi, umiejętnie sięgali po środki z PROW. Zmiany, jakie się dokonały, są widoczne gołym okiem – mówi marszałek Mazowsza Adam Struzik. I dodaje: – Nowy PROW to w pewnym sensie kontynuacja tego, co już znamy. Pojawiła się jednak bardzo oczekiwana nowość, czyli dotacje na budowę i modernizację dróg lokalnych.

Podział już znany


A Radosław Rybicki, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego zaznacza, że po ukazaniu się wspomnianego rozporządzenia, wiadomo już, ile w poszczególnych działaniach będzie środków dla beneficjentów. – Podstawowe działania w nowym PROW to oczywiście drogi, na które już od 16 listopada można składać wnioski. Kolejne działania to wodociągi i kanalizacje, targowiska oraz scalania gruntów. Za moment rozpocznie się nabór na wybór lokalnych strategii rozwoju do ich realizacji, czyli wybór lokalnych grup działania, które będą realizowały swoje strategie na terenie województwa mazowieckiego - wskazuje Rybicki.

Jeśli chodzi o podział, w tej alokacji dla Mazowsza znajdują się środki na działania określane jako podstawowe usługi i odnowa wsi typu: inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów – 6,83 mln euro, gospodarka wodno-ściekowa – 16,8 mln euro, budowa lub modernizacja dróg lokalnych – 39,2 mln euro, ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego – 3,11 mln euro, inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne – ok. 1,87 mln euro oraz na zadania określone jako kształtowanie przestrzeni publicznej – 1,24 mln euro.
Poza tym przyznano Mazowszu ponad 6,85 mln euro na zadania związane ze scalaniem gruntów, które będą mogły być realizowane przez gminy i powiaty.


Na drogi do 12 stycznia


Natomiast w związku ze wspomnianą budową i modernizacją dróg, został już ogłoszony nabór na takie inwestycje. Samorządy gmin, powiatów lub związków międzygminnych czy międzypowiatowych mogą składać wnioski od 16 listopada 2015 r. do 12 stycznia 2016 r. – w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie przy ul. Skoczylasa 4. Warto pamiętać, że pomoc może być przyznana maksymalnie do 63,63 proc. kosztów kwalifikowanych.

Wszelkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.prow.mazovia.pl. Tam też zamieszczono formularze wniosków.

dk

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB