W czwartek 24 września br. roku GUS opublikował „Przedwynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych”. Oceniono w nim tegoroczne zbiory zbóż ogółem z kukurydzą — na poziomie 27,8 mln t, czyli aż o 13 proc., to znaczy o 4,15 mln t mniejsze niż w roku 2014.
Zwyżki cen skupu zbóż
Oczekiwana obniżka zbiorów podstawowych zbóż wraz z mieszankami jest niższa niż w przypadku zbóż ogółem. GUS ocenia tegoroczną produkcję na 24,5 mln t, czyli o 10 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Plony zbóż ozimych obniżyły się w jeszcze mniejszym stopniu, gdyż przeciętnie o 8 proc. do 4,06 t/ha. Natomiast średnie plonowanie zbóż jarych szacowane jest na poziomie 2,97 t/ha, czyli o prawie 15 proc. niższym niż przed rokiem. Informacje zawarte w cytowanym raporcie znajdują odzwierciedlenie w notowaniach cenowych skupu zbóż, które na przestrzeni ostatniego miesiąca regularnie podlegały zwyżce.
Silny spadek cen kukurydzy
Wśród zbóż paszowych także zwyżki cen. Znaczne spadki odnotowano jedynie w skupie kukurydzy. Ceny ziarna tego zboża obniżyły się z 691,05 do 635,01 zł/t. To spadek o 8,1 proc., jednak cena wciąż wyższa o 8,28 proc. od notowanej rok wcześniej.
Wzrostowa tendencja w cenach rzepaku
Tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce okazały się być nieco wyższe niż prognozowano jeszcze kilka miesięcy temu. Według szacunków GUS z września br., są o 19 proc. mniejsze od rekordowo wysokich ubiegłorocznych i wynoszą ok. 2,7 mln t (w lipcu oczekiwano produkcji na poziomie ok. 2,6 mln t). Tegoroczna krajowa produkcja rzepaku jest zatem zbliżona do tej z 2013 r. i zarazem jest drugą bądź trzecią najwyższą w historii. W stosunku do ostatnich 5 lat, zbiory są wyższe o 13 proc.
Nie przyczyniło się to jednak do znaczących zmian w obrocie nasionami rzepaku we wrześniu. Odnotowano dalszy wzrost, gdzie cena osiągnęła wartość 1 580 zł/t. To wzrost rzędu 5,05 proc. W porównanie z ceną sprzed roku jest to wartość wyższa aż o 16,86 proc.
Wieprzowina i brojlery kurze w dół
Na rynku żywca wieprzowego, po okresie stabilizacji w sierpniu, cztery tygodnie września przyniosły gwałtowny spadek notowań. Taki stan rzeczy miał miejsce w większości krajów Europy. W tym okresie krajowe ceny spadły z 4,54 do 4,45 zł/kg masy poubojowej ciepłej. Odnotowano więc spadek na poziomie 1,81 proc. w skali miesiąca. Także w porównaniu do ceny 4,59 zł/kg masy poubojowej ciepłej sprzed roku, cena z końca września jest niższa o 2,88 proc.
Lepiej w skupie żywca wołowego
Notowane ceny skupu żywca wołowego uległy niewielkiej poprawie. Cena wołowiny wzrosła do 5,95 zł/kg wagi żywej, co w porównaniu z ceną 5,84 zł/kg wagi żywej z końca sierpnia oznacza wzrost o 1,92 proc. W skali roku cena za żywiec wołowy także wzrosła o 3,91 proc.
Nieznaczny zwrot w obrocie jajami spożywczych
We wrześniu, po znacznych spadkach cen w skupie jaj w sierpniu, sytuacja uległa poprawie w najwyższej klasie wielkości. Jedynie w kategoriach wielkości klasy „M” i „L” odnotowano duże wzrosty cen. Największy wzrost ponownie nastąpił w najmniejszej klasie rozmiarowej. Średnia cena w notowaniach wynosi 35,78 zł/100 sztuk, co oznacza wzrost jedynie o 0,70 proc. w skali miesiąca. Także w porównaniu do ubiegłego roku uzyskiwane średnie ceny są wyższe o 8,74 proc.
Poprawa na rynku artykułów mleczarskich
Na krajowym rynku artykułów mleczarskich we wrześniu nastąpiło odwrócenie niekorzystnych tendencji zniżkowych i wartość cen na wszystkie artykuły uległa lekkiej poprawie. Jest to zgodne z tendencjami panującymi na rynkach światowych.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez