Piątek, 23 kwietnia 2021

Stworzenie centrum rolniczego staje się coraz bardziej realne

2015-09-09 10:30:03 (ost. akt: 2015-09-09 10:28:48)
Zygmunt Kiersz, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie

Zygmunt Kiersz, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Podziel się:

Nowoczesne rolnictwo i jego nieustanny rozwój to wyzwanie, któremu muszą sprostać nie tylko sami rolnicy, ale też pracownicy doradztwa rolniczego, którzy, na co dzień pracują z rolnikami, służąc im wsparciem i pomocą w rozwiązywaniu codziennych trudności czy w składaniu wniosków o dopłaty.

Jakie zadania czekają doradców w najbliższych latach?


Wyzwaniem dla wszystkich pracowników doradztwa jest pełne opanowanie działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 — mówi Zygmunt Kiersz, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. — To opanowanie z jednej strony ma służyć samym rolnikom, a z drugiej, ma sprzyjać rozwojowi naszego ośrodka.

Naszym celem długofalowym jest uczestnictwo w tworzeniu centrum rolniczego — „Rolniczego Parku Technologicznego”, które skupiałoby na jednym terenie wszystkie instytucje i organizacje rolnicze, co w przypadku rolników miałoby dużą wartość edukacyjną jak również kulturotwórczą dla naszego regionu — mówi dyrektor Kiersz.

W okolicach Tomaszkowa pod Olsztynem, przy planowanej obwodnicy może powstać centrum rolnicze. — Znajdzie się tam miejsce na siedziby instytucji i organizacji rolniczych, ale też na prowadzenie przez WMODR doświadczalnictwa, kolekcji odmian roślin uprawnych i tereny wystaw rolniczych — wyjaśnia Zygmunt Kiersz, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie

56 hektarów pod Tomaszowem


Stworzenie centrum rolniczego staje się coraz bardziej realne i jest kwestią najbliższych kilku lat. Marszałek naszego Województwa zwrócił się do Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych z prośbą o nieodpłatne przekazanie 56 hektarów terenów w okolicach Tomaszkowa pod Olsztynem, przy planowanej obwodnicy na utworzenie centrum rolniczego. — Znajdzie się tam miejsce na siedziby instytucji i organizacji rolniczych, ale też na prowadzenie przez WMODR doświadczalnictwa, kolekcji odmian roślin uprawnych, tereny wystaw rolniczych, pola do prowadzenia różnego rodzaju konkursów rolniczych np. konkurs orki czy pokazy pracy maszyn — wyjaśnia dyrektor Kiersz. Tereny te pozwolą na wyprowadzenie instytucji rolniczych czy wystaw z centrum Olsztyna, a jednocześnie znajdują się na tyle blisko stolicy województwa, że rolnicy nie będą mieli problemów z dojazdem.
Centrum rolnicze to jeden z długofalowych celów, które chciałbym zrealizować — poprawi to zarówno jakość obsługi rolników, jak i komfort pracy naszych doradców. Doradcom chciałbym umożliwić podnoszenie swoich kwalifikacji, wyposażyć w niezbędne urządzenia, co powinno zaowocować tym, że rolnicy chętniej będą korzystać z usług doradczych i że wywiąże się prawdziwe partnerstwo między rolnikiem i doradcą w rozwiązywaniu problemów w prowadzeniu gospodarstwa. Rolnicy powinni mieć zawsze bezproblemowy dostęp do doradcy — zapewnia Zygmunt Kiersz.

Nowe działania w nowym PROW


Zadania pracy doradców WMODR określa Ustawa o jednostkach doradztwa rolniczego. Nowe działania, na których doradztwo rolnicze będzie skupiać się w najbliższych latach, to:
1. Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym
2. Poszukiwanie alternatywnych źródeł energii
3. Zarządzanie zasobami wodnymi
4. Ochrona środowiska i zachowanie bioróżnorodności
5. Współpraca z instytutami i uczelniami rolniczymi na rzecz efektywnego transferu wiedzy do praktyki rolniczej
Doradztwo rolnicze zawsze jest prowadzone na wiele sposobów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb rolników. Są to szkolenia, porady indywidualne, publikacje, targi, imprezy wystawowe, pisanie wniosków czy wypełnianie innych dokumentów. Szeroka oferta ośrodków doradztwa rolniczego gwarantuje, że każdy rolnik znajdzie w niej coś na miarę swoich oczekiwań — zapewnia dyrektor.


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB