Niedziela, 17 stycznia 2021

Susza sieje spustoszenie. Fatalna sytuacja rolników

2015-08-26 18:07:59 (ost. akt: 2015-08-27 08:10:07)

Autor zdjęcia: TVN24/x-news

Podziel się:

Polscy rolnicy zmagają się z suszą. W jej wyniku straty na polach mogą wynieść nawet 80 proc. plonów. Ekstremalnie wysokie temperatury oraz brak opadów deszczu powodują , że uprawy wysychają. Jan Gałecki, który swoje gospodarstwo prowadzi od wielu lat mówi, że takiej suszy nie było odkąd pamięta.

Kukurydza rosnąca na jego polu jest w fatalnym stanie. Rolnicy w prawie całej Polsce muszą liczyć się z ogromnymi stratami. Według oceny wojewodów przez suszę poszkodowanych jest 82 tysięcy polskich gospodarstw.

Ministerstwo Rolnictwa oszacowało tegoroczne straty na ponad pół miliarda złotych. Z danych Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa wynika, że susza wystąpiła na terenie całego kraju z wyjątkiem niewielkich obszarów górskich oraz terenów w woj. zachodnio-pomorskim.

Według synoptyków sytuacja w najbliższych dniach nie ulegnie zmianie. Wciąż ma być sucho i upalnie.


Źródło: TVN24/x-news

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mario J #1802501 | 164.126.*.* 27 sie 2015 09:40

    Jest susza i rolnicy narzekają i mają rację.W tym sezonie zarobią trochę mniej bo podniosą ceny.Bardziej stracą kupujący.Rząd chce pomóc rolnikom i szykuje pieniążki na pokrycie strat.Teraz coś o sytuacji w miastach.Kilka osób otwiera na lato kioski powiedzmy z lodami,ale jest zimno,deszczowo i wietrznie do jesieni i co?Ci kioskarze nie sprzedali lodów ale składki do ZUS-u płacili co miesiąc po 1.100 zł.Rolnik płaci do KRUS-u mniej i to kwartalnie.Dla tych z lodami rząd wcale nie myśli pomóc i "ONI" bankrutują.Inni otworzyli sklepy sportowe z sankami,łyżwami,nartami ale zima była bez mrozu i śniegu i co?Towar nie został sprzedany a rząd ma w d...e tych ludzi.Ważne jest to że ci ludzie musieli płacić składki do ZUS-u.Dałem tylko takie proste przykłady.Rolnik nie umrze z głodu,a przy nieurodzaju ceny będą wyższe i wyjdzie na równo.Kiedyś mi jeden rolnik powiedział że woli zebrać i sprzedać przykładowo tonę produktów po 2 zł za kilogram jak dwie tony po 1 zł.Mówiąc krótko to mniej się narobi.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz