Poniedziałek, 18 stycznia 2021

Premie dla młodych rolników. Kto może dostać 100 tysięcy?

2015-08-15 09:00:00 (ost. akt: 2015-08-13 14:50:19)
Wnioski z działania Premie dla młodych rolników można składać od 20 sierpnia do 2 września 2015 r.

Wnioski z działania Premie dla młodych rolników można składać od 20 sierpnia do 2 września 2015 r.

Autor zdjęcia: freestocks.org

Podziel się:

Kryteria naboru wniosków na premie dla młodych rolników w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 są dość wyśrubowane. Ale można dostać 100 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji na rozwój gospodarstwa. Wkrótce ruszą też kolejne nabory. Jakie?

Nowy PROW rusza w Polsce z kopyta. A pierwszym dużym uruchamianym działaniem jest to z zakresu pomocy dla młodych rolników. Wnioski można składać od 20 sierpnia do 2 września 2015 osobiście lub przez upoważnioną osobę, listem poleconym lub pocztą kurierską do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa. Do rozdysponowania jest 718 mln euro.

Precyzyjne kryteria naboru


„Premie dla młodych rolników w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 będą różnić się od tych ze starego PROW. Najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie będzie przyznawane tylko tym wnioskodawcom, którzy już rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego i prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący rozpoczną po złożeniu wniosku o premię” — zastrzega ARiMR.

O premie może się starać osoba, która:
— ma nie więcej niż 40 lat;
— posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe;
— po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem, co oznacza, że do dnia złożenia wniosku nie prowadziła gospodarstwa rolnego jako kierujący;
— stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed jego złożeniem.


Powierzchnia? Co najmniej średnia


To nie wszystkie wymogi i zastrzeżenia. Bo beneficjent zobowiązany będzie na przykład do prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie, a w wyniku realizacji biznesplanu wartość ekonomiczna gospodarstwa ma wzrosnąć co najmniej o 10 proc. Już na starcie nie może być ona mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro.

Jeśli chodzi o powierzchnię użytków rolnych, musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach o średniej niższej niż krajowa — średniej wojewódzkiej i nie większa niż 300 hektarów. Obecnie średnia krajowa to 10,48 ha — w woj. mazowieckim jest niższa (8,55 ha), a warmińsko-mazurskim wyższa (22,92 ha).

Dodać trzeba tu jeszcze, że przynajmniej 70 proc. minimalnej wielkości to powinna być własność beneficjenta lub pozostawać w użytkowaniu wieczystym, ewentualnie dzierżawie z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

100 tysięcy w dwóch ratach


Ponadto pomoc z tego źródła nie może zostać przeznaczona na: chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne i prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej. A młody rolnik ma trzy lata na uzupełnienie kwalifikacji zawodowych, liczone od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy (oczywiście jeśli nie ma odpowiedniego wykształcenia).

Jak podaje ARiMR, premia w wysokości 100 tys. złotych będzie wypłacana w dwóch ratach. Pierwsza — w wysokości 80 proc. — po spełnieniu przez beneficjenta, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, warunków z zastrzeżeniem, których została wydana ta właśnie decyzja. Natomiast druga rata — w wysokości 20 proc. — jest przekazywana po realizacji biznesplanu.

Nie wszyscy mają szanse


ARiMR informuje, że wiele osób zainteresowanych premiami dla młodych rolników pyta w jej biurach, czy jeżeli składali wnioski o dopłaty bezpośrednie czy też ubiegali się o przyznanie pomocy z działań objętych PROW 2007-2013 lub mają zarejestrowane na siebie zwierzę gospodarskie, to czy mogą ubiegać się o przyznanie premii młodym rolnikom w tegorocznym naborze.

„Uprzejmie informujemy, że w wymienionych wyżej przypadkach taka osoba nie może otrzymać pomocy na samodzielne rozpoczęcie gospodarowania. Wynika to z tego, że złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie czy też inny rodzaj wsparcia rozdzielanego przez ARiMR z budżetu UE lub budżetu krajowego lub posiadanie zwierzęcia gospodarskiego, a także prowadzenie specjalnego działu produkcji rolnej traktowane jest jak prowadzenie gospodarstwa jako kierujący, a to wyklucza możliwość skorzystanie z premii dla młodego rolnika” — odpowiada Agencja.

Wkrótce kolejne działania


Jeszcze w tym roku ma zostać uruchomionych kolejnych kilka działań objętych nowym PROW. Prawdopodobnie jeszcze w sierpniu zostaną ogłoszone terminy przyjmowania wniosków na Modernizację gospodarstwa rolnych, Budowę lub modernizację dróg lokalnych, Wsparcie do przystępowania do nowych systemów jakości oraz Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.
We wrześniu poznać mamy terminy naboru wniosków w zakresie działań Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN oraz Przetwórstwo i marketing artykułów rolnych. A późniejszą jesienią zostanie ogłoszony termin naboru aplikacji w ramach działania Restrukturyzacja małych gospodarstw oraz Rozwój przedsiębiorczości — rozwój usług rolniczych.

Te terminy mogą się jednak jeszcze zmienić.

Dariusz Kucman, d.kucman@kuriermakowski.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 8 (299) 12 sierpnia 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Agropartner24 #2073581 | 79.190.*.* 26 wrz 2016 13:44

  Zapraszamy na bezpłatne konsultacje na temat premii dla młodych rolników. Informacje na http://agropartner24.pl

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Nowoczesny #1831229 | 83.23.*.* 7 paź 2015 23:39

  Mogę polecić Panią Beatę, zna się na rzeczy - odpowiedziała wyczerpująco na wszystkie moje pytania.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Agro Kapitał #1826845 | 213.156.*.* 1 paź 2015 21:53

  Jeżeli poszukują Państwo profesjonalnej i kompleksowej porady w zakresie finansowa działalności rolniczej (także dopłat bezpośrednich) zapraszamy do kontaktu z zespołem naszych specjalistów za pośrednictwem portalu AgroKapital.pl

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz