Piątek, 21 czerwca 2024

Ekspert radzi: Na co zwracać uwagę przy wyborze nawozów wapniowych?

2018-02-11 09:48:44 (ost. akt: 2018-02-13 09:07:06)
Elżbieta Zyskowska, dyrektor handlowy nawozy wapniowe Complexor

Elżbieta Zyskowska, dyrektor handlowy nawozy wapniowe Complexor

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Podziel się:

Oprócz porównywania zawartości czystego składnika CaO (tlenek wapnia), należy głównie zwrócić uwagę na rodzaj skały, z której wytworzony jest nawóz wapniowy (Kreda — najmłodsza skała; Jura, Dolomit — najstarsza skała o największej gęstości i przyswajalności) oraz stopień jej rozdrobnienia, gdyż efektywnego działania nawozów wapniowych można spodziewać się tylko wtedy, gdy skała jest bardzo drobno zmielona.

Zobacz także: Skuteczne wapnowanie zimą IUNiG Państwowy Instytut Badawczy w Puławach w sporządzonym „Monitoringu chemizmu gleb ornych w Polsce w latach 2015-2017” podaje, że udział gleb bardzo kwaśnych i kwaśnych wzrasta. W roku 1995 było to 59,26 proc., a w roku 2015 już 65,3 proc. Deszczowa jesień pokrzyżowała plany rolników. Niektórych jesiennych zabiegów uprawowych nie udało się wykonać przez obfite deszcze, które skutecznie uniemożliwiały...
Spośród wielu dostępnych na rynku nawozów wapniowych polecam wapno węglanowe charakteryzujące się dłuższym i skuteczniejszym działaniem, a jednocześnie bezpiecznie można je stosować na wszystkich rodzajach gleby i pod wszystkie uprawy.

Szczególnie polecane jest na glebach lekkich i ubogich w magnez — wyjaśnia Elżbieta Zyskowska, dyrektor handlowy Nawozy Wapniowe Pol-Drzew-Complexor. W takie zapotrzebowanie idealnie wpisują się nawozy Complexor i Complexor Turbo, które pochodzą ze zmielenia i spylenia skały Jura i Dolomitu do stopnia mikronów.
— Z uwagi na duży stopień rozdrobnienia wapń łatwo przechodzi do reakcji w glebie i jest automatycznie przyswajalny przez rośliny co skutkuje reaktywnością na poziomie 98 proc. i zwyżką plonu nawet o 25 proc. — tłumaczy Elżbieta Zyskowska.

Complexor — to ponad 90 proc. CaCO3 (min 52-56 CaO i 6 proc. MgO + mikroelementy) — To nawóz wapniowy o reaktywności 98 proc. Wysoka zawartość CaO efektywnie podnosi pH gleby, co przyczynia się do lepszego rozwoju systemu korzeniowego roślin, a tym samym większego wykorzystania nawozów NPK nawet do 70 proc., co skutkuje zwyżką plonu nawet do 25 proc. — wyjaśnia dalej.

Complexor Turbo — to 60 proc. CaCO3 i 30 proc. MgCO3 (min 30 proc. CaO i 21 proc. MgO + mikroelementy)
To nawóz wapniowy o podwyższonej zawartości magnezu, dedykowany do uprawy kukurydzy, rzepaku, na łąki i pastwiska.

— Wysoka zawartość magnezu pobudza proces kiełkowania, poprawia gospodarkę wodną i oddychanie roślin, zapobiega chlorozie (żółknięciu liści) uczestniczy w procesie fotosyntezy, poprawia odporność na choroby i suszę oraz obniża kwasowość gleby — mówi Elżbieta Zyskowska, dyrektor handlowy. — Przedsiewnie lub pogłównie to zalecane terminy stosowanie, ale nie należy zaorywać rozsianego wapnia — przestrzega specjalistka.

Zaawansowana technologicznie granula o zróżnicowanym uziarnieniu, gwarantuje przemyślane i optymalne uwalnianie wapnia w glebie, idealnie z zapotrzebowaniem oraz zapewnia równomierny wysiew. Istnieje możliwość wysiania praktycznie każdym typem siewnika.

— W obecnym sezonie 2017/2018 jest bardzo duża ilość wody w glebie, co często uniemożliwia rolnikom podjęcie jakichkolwiek prac agrotechnicznych. Z uwagi na to, że nawozy marki Complexor nie wymagają zaorania, polecam stosowanie ich zimą na zamarzniętą glebę — rekomenduje nawóz Elżbieta Zyskowska.

Więcej informacji dotyczących korzyści ze stosowania nawozów Complexor, dawek, cen oraz różnych promocji będzie można uzyskać 10-11 lutego podczas Mazurskiego Agro Show w Ostródzie na stoisku Complexor, hala nr 3 stoisko 155 lub dzwoniąc pod nr 784 543 354 lub 727 925 807.

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 2 (329) luty 2018

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB