Czwartek, 19 maja 2022

ASF wdarł się do chlewni

2018-01-22 08:15:00 (ost. akt: 2018-01-21 20:31:18)
W woj. warmińsko-mazurskim dziki zabite przez ASF znaleziono w powiatach: ełckim, bartoszyckim i braniewskim

W woj. warmińsko-mazurskim dziki zabite przez ASF znaleziono w powiatach: ełckim, bartoszyckim i braniewskim

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

Trzy ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w stadach świń domowych stwierdzono już od początku roku do połowy stycznia. Chodzi o gospodarstwa położone w obszarze zagrożenia na terenie województw mazowieckiego i lubelskiego.

Sto piąte w ogóle, a pierwsze w tym roku ognisko ASF wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 82 świnie, położonym w gminie Paprotnia (pow. siedlecki, woj. mazowieckie). Kolejne zostały stwierdzone w zagrodach, gdzie przebywało 69 świń (w gm. Korczew, pow. siedlecki, woj. mazowieckie) oraz 25 świń (w gm. Komarówka Podlaska, pow. radzyński, woj. lubelskie). Pod nadzorem inspektorów weterynaryjnych wdrożono tam oczywiście procedury związane z likwidacją ognisk schorzenia.

Wirus ASF wykrywany jest też regularnie w zwłokach padłych lub odstrzelonych dzików. Tylko na podstawie wyników badań laboratoryjnych z okresu 2-10 stycznia br. potwierdzono 77 przypadków pomoru (do 19 stycznia potwierdzono w Polsce 1040 przypadków) w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim.

Jeśli chodzi o Mazowsze, zakażone dziki były znajdowane lub likwidowane przez myśliwych m.in. w powiatach: siedleckim, okołowarszawskich (oraz w samej Warszawie), otwockim, legionowskim czy nowodworskim. Ta ostatnia lokalizacja wskazuje, że wirus jest już blisko tzw. północnego Mazowsza.

Natomiast w woj. warmińsko-mazurskim dziki zabite przez ASF znaleziono w powiatach: ełckim, bartoszyckim i braniewskim.
dk

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 1 (328) styczeń 2018Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. www #2423351 | 83.9.*.* 22 sty 2018 09:55

    Jeden lekarz wypowiadał się , że najbardziej tę chorobę to roznoszą ludzie, którzy mają kontakty z chorymi zwierzętami, a następnie ze zdrowymi.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz