środa, 17 kwietnia 2024

Ekspert radzi: Czym się kierować przy wyborze instalacji fotowoltaicznej

2017-11-23 12:30:57 (ost. akt: 2017-11-27 10:38:47)
Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę warto postawić na sprawdzone technologie, znanych producentów, którzy są na rynku przynajmniej tyle ile wynosi okres gwarancji

Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę warto postawić na sprawdzone technologie, znanych producentów, którzy są na rynku przynajmniej tyle ile wynosi okres gwarancji

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne EkoWind

Podziel się:

Obecnie w naszym kraju możemy zaobserwować w jak szybkim tempie rozwija się energetyka „prosumencka” czyli taka, w której jesteśmy jednocześnie konsumentem energii, ale również producentem z racji posiadania instalacji wytwarzającej energię elektryczną.

Zobacz także: Rolnik może skorzystać z ulgi w podatku rolnym Oddajemy energię po to, żeby można było ją odebrać z powrotem i wykorzystać, gdy nasza instalacja będzie produkowała jej mniej lub nie będzie produkowała wcale np. w nocy Od kilku lat dużo mówi się o odnawialnych źródłach energii, a tymczasem wiele osób wciąż podchodzi do tematu z dużą nieufnością. Rozmawiamy z Pawłem Zabielskim...
Zmiana przepisów, nowe możliwości finansowania, możliwość leasingowania sprzyjają rozwojowi fotowoltaiki w Polsce. Artur Machalski ekspert z firmy P.H.U. EkoWind inż. Anna Machalska podpowiada czym się kierować przy wyborze instalacji, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy oraz przedstawia możliwość leasingowania instalacji fotowoltaicznej.

— Zacznijmy od początku. Jak powinna wyglądać droga od podpisania umowy do zgłoszenie instalacji do Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Jakie informacje powinna zawierać umowa, którą chcemy podpisać ?

Artur Machalski, pełnomocnik firmy P.H.U. EkoWind inż. Anna Machalska
Fot. Archiwum prywatne
Artur Machalski, pełnomocnik firmy P.H.U. EkoWind inż. Anna Machalska
Przede wszystkim zanim podpiszemy umowę powinniśmy się umówić z doradcą, który określi czy nasza lokalizacja spełnia podstawowe wymagania przewidziane dla fotowoltaiki i czy inwestycja w ten rodzaj OZE będzie dla nas opłacalna. Jeśli tak to kolejnym etapem jest wybór odpowiednich komponentów i technologii, przy których nie warto oszczędzać, a raczej powinno się wybierać sprawdzone rozwiązania, które możemy zweryfikować. Następnie powinniśmy otrzymać od wykonawcy wstępny projekt koncepcyjny, który powinien zawierać przewidywaną produkcję roczną z instalacji oraz ewentualnie wizualizację rozmieszczenia modułów fotowoltaicznych. Reszta to już indywidualna umowa pomiędzy zamawiającym, a wykonawcą w której powinny się znaleźć: termin rozpoczęcia robót i ich zakończenia, termin uruchomienia instalacji, termin płatności, okres gwarancji i rękojmi i ewentualnie dodatkowe ustalenia między stronami. Ważne jest, aby w umowie były zapisy jasno precyzujące po czyjej stronie należy przygotowanie dokumentów do zgłoszenia instalacji u OSD.

— Czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu modułów czy falowników, jeśli żywotność instalacji wynosi około 30 lat?

— Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę warto postawić na sprawdzone technologie, znanych producentów, którzy są na rynku wystarczająco długo przynajmniej tyle ile wynosi okres gwarancji. W przypadku modułów PV jest ogólnoświatowa lista rankingowa „TIER 1”, gdzie producenci muszą spełniać szereg rygorystycznych wymagań takich jak kontrola procesu produkcyjnego, czy kondycja finansowa, jak również zdolności przerobowe. W przypadku falowników nie ma takiej listy, niemniej jednak można poszukać za pomocą wyszukiwarki internetowej opinii na temat poszczególnych modeli, jak również sprawdzić jaki okres gwarancji proponuje nam producent i czy ma autoryzowanego dystrybutora w naszym kraju.

— Jest możliwość leasingowania instalacji fotowoltaicznych? Do kogo skierowana jest taka oferta?

— W związku z tym, że instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej opłacalne i coraz bardziej popularne pojawiły się na rynku różne atrakcyjne formy finansowania (bez dotacji) skierowane do osób, które nie chcą ponosić jednorazowo dużego wydatku, a preferują rozłożenie płatności w czasie. Jedną z takich form jest właśnie leasing. Podobnie jak przy leasingowaniu pojazdu, czy też maszyny otrzymujemy co miesiąc fakturę, która stanowi dla nas koszt uzyskania przychodu. Dzięki odliczeniom podatkowym uzyskujemy swego rodzaju formę dofinansowania (23 proc. VAT + 18-19 proc. podatek dochodowy).

Leasing jest skierowany do przedsiębiorców oraz większych rolników, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT. Inną komercyjną formą finansowania są pożyczki stworzone przez Alior Bank Eko-Raty. Jest to niskooprocentowana pożyczka z przeznaczeniem na odnawialne źródła energii. Oprocentowanie wynosi zaledwie 0,4-0,5 proc. do raty miesięcznej, a prowizja za udzielenie pożyczki zawiera się w przedziale 5-15 proc. przy maksymalnym okresie spłaty do 10 lat. Takie rozwiązanie sprawia, że rata wchodzi w miejsce dotychczasowego rachunku za prąd, a my zamiast płacić rachunek operatorowi spłacamy swoją własną elektrownię.

Zarówno w przypadku leasingu jak i Eko-Rat musimy przedstawić dokumenty finansowe naszej działalności lub innego źródła dochodu. Firma Eko Wind posiada w swojej ofercie kilku leasingodawców jak również jest partnerem Alior Banku, co pozwala bezproblemowo załatwić wszelkie formalności i przeprowadzić naszego klienta przez cały proces uzyskania finansowania.

— W opracowaniach na temat fotowoltaiki autorzy podają bardzo różny okres zwrotu inwestycji. Skąd te rozbieżności?

— Zwrot inwestycji jest uzależniony od wielu czynników. Począwszy od samej lokalizacji, gdzie istotny wpływ na uzysk energii z instalacji ma usytuowanie budynku, kąt nachylenia dachu, odchylenie od kierunku południowego poprzez wysokość podatku VAT (dostawa z montażem na budynku mieszkalnym do 300 m2 — 8 proc. VAT) ale również wybór komponentów, technologii i sposób rozliczania z operatorem sieci. Ważnym czynnikiem jest również marża instalatora, gdzie często jest ona zawyżana zwłaszcza, gdy instalację chcemy sfinansować z wykorzystaniem dotacji.

Ogólnie można przyjąć, iż zwrot instalacji fotowoltaicznej w przeciętnym gospodarstwie domowym przy zastosowaniu dobrej jakości komponentów szacowany jest na około 7-10 lat (bez dotacji), co przy uwzględnieniu 30 lat żywotności, jest inwestycją bardzo opłacalną. Kolejną kwestią jest również wzrost cen energii, który jest często pomijany, a powinien być brany pod uwagę, przez potencjalnego inwestora. Średnio cena energii wzrasta około 3 proc. rocznie, co jest praktycznie nieodczuwalne i niezauważalne, jednakże po 10 latach na pewno różnicę tą zaobserwujemy.

Więcej informacji udzielą specjaliści z firmy EkoWind:
woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie — 513 828 906
woj. mazowieckie — 508 575 824

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 11 (326) listopad 2017

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB