Tegoroczne żniwa przebiegały w wyjątkowo niekorzystnej aurze. Skutkiem tego wiele gospodarstw musiało zrezygnować z zasiewów rzepaku lub dokonało ich już po optymalnym terminie siewu. Jak wiadomo każdy dzień opóźnienia w tym zakresie wiąże się z potencjalnym spadkiem plonu.
Optymalnie rozwinięty rzepak powinien jesienią wytworzyć rozetę złożoną z 10-12 liści, oraz szyjkę korzeniową o grubości 10-15 mm i więcej. Należy pamiętać, że liczba liści w rozecie przekłada się na liczbę rozgałęzień w roślinie wiosną. Średnio jeden liść właściwy w rozecie to 0,9 rozgałęzień bocznych.
Często jednak podczas jesiennego przeglądu plantacji zbyt małą uwagę przykłada się do oceny rozwoju systemu korzeniowego. Tymczasem trzeba pamiętać, że rzepak ozimy buduje 75 proc. masy całości systemu korzeniowego już jesienią.
— Na rynku jest wiele płynnych preparatów stymulujących wzrost roślin w początkowych fazach rozwoju. Jednym z nich jest Fertiactyl Starter, który oprócz zestawu podstawowych składników pokarmowych NPK zawiera opatentowany kompleks biostymulujący Seactiv, składający się z kilku składników. Są to: kwasy huminowe i fulwowe, będące składnikiem próchnicy glebowe i ułatwiające dostępność składników pokarmowych z gleby, Glicyna-Betaina która jako fitohormon wspiera fotosyntezę oraz poprawia odporność roślin na stresy, oraz Zeatyna bardzo mocno stymulująca podziały komórkowe w stożkach wzrostu — wyjaśnia Wojciech Prokop, doradca z firmy Timac Agro Polska. — Takie działanie istotnie wpływa na wzrost systemu korzeniowego roślin uprawnych.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez