Poniedziałek, 2 października 2023

Zboża jare na sezon 2016 - zalecane odmiany

2016-03-10 12:00:00 (ost. akt: 2016-03-10 09:28:12)
Rekomendowane odmiany wykazały się wysokim plonowaniem w ostatnim roku badań oraz wysokim i stabilnym plonowaniem w minionym dwu i trzyleciu.

Rekomendowane odmiany wykazały się wysokim plonowaniem w ostatnim roku badań oraz wysokim i stabilnym plonowaniem w minionym dwu i trzyleciu.

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Zboża są najważniejszą grupą roślin uprawianych w naszym kraju. Ich ziarno obok celów konsumpcyjnych na pieczywo, makarony, ciasta itp. jest podstawową paszą w żywieniu zwierząt gospodarskich.

Poszczególne odmiany zbóż jarych wykazują znaczne zróżnicowanie zarówno pod względem cech rolniczych, jak i użytkowych, co pozwala na odpowiedni ich dobór. Do podstawowych i najważniejszych cech należy zaliczyć wielkość i jakość plonu. Wybierając odmianę optymalną do warunków i potrzeb gospodarstwa powinno się również zwrócić uwagę na jej odporność na choroby, podatność na wyleganie, porastanie ziarna w kłosach, wysokość roślin, termin dojrzałości oraz cechy ziarna.

30 odmian pszenicy, 64 jęczmienia, 30 owsa


Szeroka oferta odmian w Krajowym rejestrze daje rolnikowi możliwość doboru odmiany najbardziej odpowiedniej do uprawy w konkretnych warunkach gospodarowania. W 2015 roku Krajowy rejestr liczył 30 odmian pszenicy jarej, w większości pochodzących z krajowej hodowli, udział form zagranicznych stanowił 17 proc. wszystkich zarejestrowanych odmian. Znajdowały się w nim również 64 odmiany jęczmienia jarego, w tym 33 typu browarnego i 31 typu pastewnego. Udział odmian z hodowli zagranicznych w jęczmieniu był wysoki i wynosił 61 proc. Natomiast owsa w Krajowym rejestrze w 2015 roku wpisanych było 30 odmian, w tym 25 zwyczajnego i 5 nagiego. W owsie przeważają odmiany z rodzimych hodowli. W roku 2016 wpisano do Krajowego rejestru nowe odmiany zbóż jarych: 3 pszenicy jarej, 10 jęczmienia jarego oraz 2 odmiany owsa.

Odmiany wykazały się wysokim plonowaniem


Przy dużej liczbie oferowanych odmian wybór tej właściwej nie jest często łatwym zadaniem. Pomocą przy wyborze odmiany do uprawy w danym rejonie może służyć Lista Odmian Zalecanych (LOZ), tworzona na podstawie wyników badań Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO). Badania PDO są obiektywne, ukierunkowane na potrzeby praktyki rolniczej, dające możliwość uzyskania i poszerzenia informacji o odmianach z uwzględnieniem ich reakcji na warunki siedliskowe oraz elementy agrotechniki.

Wojewódzki Zespół Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego na posiedzeniu w lutym, po wnikliwej analizie wyników doświadczeń, ustalił zestaw odmian najbardziej wyróżniających się i przydatnych do uprawy na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego (odmiany dla Mazowsza też poniżej). Na sezon wegetacyjny 2016 proponowane są następujące odmiany zbóż jarych. Rekomendowane odmiany wykazały się wysokim plonowaniem w ostatnim roku badań oraz wysokim i stabilnym plonowaniem w minionym dwu i trzyleciu.
Owies reprezentowany jest przez sześć odmian pochodzących z polskich hodowli. Cztery odmiany po raz kolejny znalazły się na LOZ, w tym roku dodano do nich odmianę Harnaś oraz nagoziarnistą odmianę Amant. Obie wpisane do Krajowego rejestru (KR) w 2014 roku. Pozostałe, to odmiany oplewione o żółtym zabarwieniu łuski. Na liście zalecanej w bieżącym roku znalazło się dziesięć odmian jęczmienia jarego w tym dwie odmiany typu browarnego. Po raz pierwszy na listę wpisano odmianę browarną Salome, a także odmianę pastewną Rubaszek, zostały one wpisane do Krajowego rejestru w 2014 roku. W przypadku jęczmienia jarego z dziesięciu proponowanych odmian tylko trzy pochodzą z polskich hodowli (Ella, Oberek oraz Rubaszek). Odmiany pszenicy jarej znajdujące się w tym roku na LOZ należą w większości do grupy A (pszenic jakościowych). Spośród badanych odmian pszenicy jarej po raz pierwszy na LOZ wprowadzono odmianę jakościową Madaryna oraz odmianę z grupy B (chlebową) Harenda, wpisane do KR w 2014 roku. Z rekomendowanych odmian pszenicy jarej na liście zalecanej znalazły się dwie odmiany pochodzące z hodowli zagranicznych (KWS Torridon i Tybalt)

Na dwóch poziomach agrotechniki


W tabelach zamieszczono wyniki badań ważniejszych cech rolniczo-użytkowych odmian zamieszczonych na LOZ. Wyniki plonowania są średnią z doświadczeń prowadzonych w ramach PDO w województwie warmińsko-mazurskim (wyniki dla Mazowsza zamieszczamy również). Oceniano odmiany na dwóch poziomach agrotechniki (przeciętnym-a1 i wysokim- a2), pozwala to zaobserwować przyrost plonu odmian przy zastosowaniu wyższego nawożenia azotowego oraz ochrony przed chorobami i wyleganiem.

Do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami prezentowanych odmian zapraszamy na stronę internetową: www.wrocikowo.coboru.pl.
Wyniki dla województwa mazowieckiego znajdują się na stronie www.seroczyn.coboru.pl.

mgr inż. Małgorzata Gazda, Centralny Ośrodek Badawczy Odmian Roślin Uprawnych, Stacja Doświadczalna Oceny Odmian we Wrócikowie
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 3 (306) 9 marca 2016 r.Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB