Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych jest Grupa WM Sp. z o.o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Czwartek, 10 kwietnia 2025

Bezumowni użytkownicy nie dostaną dopłat

2016-02-17 08:00:00 (ost. akt: 2016-02-11 14:47:47)
Według danych na koniec września u.br., bezumowni użytkownicy zajmowali 3,3 tys. hektarów, to ponad 970 przypadków

Według danych na koniec września u.br., bezumowni użytkownicy zajmowali 3,3 tys. hektarów, to ponad 970 przypadków

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

Szykuje się ważna zmiana w przepisach. Żeby dostać dopłaty bezpośrednie do państwowych hektarów, trzeba będzie wykazać, że uprawia się je legalnie.

Problem bezumownych użytkowników ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jest podnoszony od dawna. Chodzi o tych gospodarzy, którzy — nierzadko pod osłoną ciemności — uprawiają państwowe hektary, nie mając do tego żadnych podstaw prawnych. Do tego trzeba jeszcze dodać niektórych byłych dzierżawców, którzy nie dokonali formalnego zwrotu działek do zasobu mimo wygaśnięcia umowy.

W obu przypadkach gospodarze mogą występować o płatności bezpośrednie, bo obecnie wystarczy wykazać, że dany grunt się użytkuje. Ale po nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego (projekt trafił już do konsultacji społecznych), ma być jeszcze jeden ważny wymóg przy występowaniu o dopłaty w przypadku państwowej ziemi. A mianowicie użytkownik będzie musiał wykazać, że ma do niej tytuł prawny, np. podpisaną umowę dzierżawy na kilka lat.

Nowe przepisy mają wejść w życie 15 marca br., w pierwszym dniu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2016 r.
Według danych Agencji Nieruchomości Rolnych, aktualnych na koniec września u.br., bezumowni użytkownicy zajmowali 3,3 tys. hektarów (ponad 970 przypadków). Natomiast odmowy wydania ziemi przy zakończonych dzierżawach obejmują 8,7 tys. ha (238 przypadków).


Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 2 (305) 10 lutego 2016 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. www #1933705 | 178.43.*.* 17 lut 2016 11:46

    Wreszcie jakieś normalne przepisy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz