Niedziela, 26 maja 2024

Straty z powodu suszy

2015-11-19 14:26:39 (ost. akt: 2015-11-19 14:56:00)
Nie każdy rolnik był w stanie wykazać straty na poziomie wyższym niż 30 procent

Nie każdy rolnik był w stanie wykazać straty na poziomie wyższym niż 30 procent

Autor zdjęcia: Krzysztof Napierski

Podziel się:

Od 16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca pieniądze rolnikom, którzy ponieśli straty z powodu suszy. Złożonych przez nich wniosków o przyznanie pomocy było jednak tak dużo, że otrzymają mniej środków, niż pierwotnie planowano.

Stawki pomocy dla farmerów ustalono najpierw na 800 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew i krzewów owocowych, na której wystąpiły szkody spowodowane przez suszę oraz na 400 zł na 1 ha upraw rolnych innych niż powyższe.

Niższe stawki pomocy


— Kwota wynikająca ze złożonych przez rolników wniosków o taką pomoc była wyższa od 450 mln zł zaplanowanych na ten cel w tegorocznym budżecie krajowym. Dlatego, aby wszyscy poszkodowani mogli dostać wsparcie finansowe, konieczne było zastosowanie współczynnika korygującego, który wynosi 0,81 — informuje Departament Komunikacji Społecznej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. I tak, po uwzględnieniu wspomnianego współczynnika, pierwsza z podanych stawek zmalała do 648 zł na 1 ha, a druga — do 324 zł. — Stawka wsparcia obniżana jest o połowę w przypadku braku ubezpieczenia — precyzuje departament.

Trudności z wykazaniem strat powyżej 30 proc.


Jak się dowiedzieliśmy, spośród wniosków o pomoc „suszową” złożonych przez rolników z województwa mazowieckiego, 49 774 zostały zweryfikowane pozytywnie, w 321 przypadkach wydane zostały decyzje odmowne, a 70 spraw umorzono. — Z kolei w przypadku rolników z województwa warmińsko-mazurskiego, pozytywnie zweryfikowane zostały 4 162 wnioski, odmówiono przyznania pomocy w 101 przypadkach, a postanowienia o umorzeniu wydano w 58 sprawach — wylicza ARiMR. Najczęstszą przyczyną odmówienia przez agencję udzielenia pomocy to niespełnianie przez wnioskodawców wymogu poniesienia strat w gospodarstwie rolnym na poziomie powyżej 30 procent. — Natomiast najczęstszym powodem wydawania postanowień o umorzeniu postępowania jest nieuzupełnianie przez rolników braków formalnych oraz wycofywanie wniosków przez rolników — wskazuje departament ARiMR-u.

Wspomniane wnioski poszkodowani mogli kierować do Agencji do 30 września. W sumie z całego kraju wpłynęło ich ok. 174 tys. Do 10 listopada wsparcie finansowe w łącznej kwocie 306,81 mln zł otrzymało 129,67 tys. rolników, którzy ponieśli straty z powodu suszy.

Susza po nowemu i może dodatkowa pomoc?


Według najświeższego raportu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który obejmuje okres 1 sierpnia — 3 września zagrożenie rolniczą suszą dotyczyło upraw rzepaku i buraków cukrowych. Już w przyszłym roku stwierdzanie takiej suszy w uprawach może odbywać się po nowemu, bo politycy PiS, które objęło władzę, głośno zapowiadali zmianę całego systemu ustalania m.in. Klimatycznego Bilansu Wodnego.

Póki co trwa rozpatrywanie dodatkowego wniosku o pomoc, który Polska wspólnie z Austrią i Rumunią złożyła w związku z występującą w tych krajach suszą rolniczą.

Krzysztof Napierski, gazeta@kurierprzasnyski.pl
Dariusz Kucman, d.kucman@kurierpszasnyski.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 11 (302) 18 listopada 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB