Wtorek, 25 stycznia 2022

Praktyczne zalecenia w odchowie gęsi owsianej

2015-07-17 12:00:00 (ost. akt: 2015-07-15 13:33:42)
Gęsi dobrze wytuczone osiągają w okresie ok.16-17 tygodni średnią wagę ok. 6,30-6,50 kg

Gęsi dobrze wytuczone osiągają w okresie ok.16-17 tygodni średnią wagę ok. 6,30-6,50 kg

Autor zdjęcia: Kamila Ziejewska

Podziel się:

Produkcja gęsi jest jedną ze specjalności polskiego rolnictwa, posiadającą wieloletnie tradycje. Mięso gęsie ma wyjątkowe walory smakowe i zdrowotne, jednakże jest wciąż niewystarczająco niedoceniane na rodzimym rynku, natomiast niezwykle cenione na rynkach zachodniej Europy — głównie na rynku niemieckim. Gęsi produkowane w Polsce są więc w głównej mierze towarem eksportowym.

W ostatnich latach obniżająca się opłacalność produkcji oraz rosnące wymagania zagranicznych konsumentów i co za tym idzie zakładów ubojowych sprawia, że liczba gospodarstw produkujących gęsi stale się zmniejsza. Gospodarstwa w dalszym ciągu zajmujące się tą produkcją muszą produkować znacznie więcej gęsi niż w latach poprzednich, aby zapewnić sobie dochód na tym samym poziomie. Koniecznością stała się także produkcja surowca wysokiej jakości i poprawa efektywności ekonomicznej.

Przygotowanie odchowalni


Gąsięta jednodniowe dostarczone na fermę powinny być wolne od salmonellozy, żywotne, ruchliwe, pokryte lśniącym puchem, bez widocznych wad budowy o masie ciała nie mniejszej niż 80 g .W celu zapewnienia prawidłowego startu w odchowie niezbędne jest odpowiednie przygotowanie odchowalni, w zasadzie pomieszczenia te należy przygotować tak, jak dla innych gatunków drobiu.

Pomieszczenie to powinno być dobrze umyte i odkażone, zaścielone suchą słomą, nagrzane do temperatury 26ºC przy stosowaniu sztucznych kwok, a bez ich stosowania temperatura w odchowalni powinna wynosić ok. 30ºC. Wilgotność powinna się wahać w granicach 65-75 proc.
Niezbędne też jest wyposażanie budynku odchowalni w odpowiedni system wentylacyjny, zapewniającą wymianę powietrza od 0,5 m3 do 6,0 m3/h/kg m.c.

O zapewnieniu optymalnych warunków w odchowalni dla piskląt świadczy ich zachowanie. Przy zbyt niskiej temperaturze gąsięta skupiają się zbyt mocno, a w przeciwnym wypadku zaczynają sapać i otwierać dzioby. Należy także pamiętać o zapewnieniu suchej ściółki i dość częstym podścielaniu słomy, jak również niedopuszczeniu do zbyt dużej wilgotności powietrza, ponieważ sprzyja to obniżeniu odporności piskląt na czynniki chorobotwórcze.


Karmidła i poidła


Istotne jest także właściwe — równomierne rozmieszczenie karmideł i poideł zarówno w wychowalni jak i na wybiegach, zapewniające stały — swobodny dostęp dla wszystkich gęsi.
Karmidła do paszy mogą być wykonane z drewnianych desek lub blachy aluminiowej, bądź też można zainstalować urządzenia oferowane przez firmy zajmujące się wyposażeniem budynków inwentarskich.

W miarę wzrostu ptaków karmidła wymienia się na coraz większe i głębsze stosownie do ich wielkości. Podobnie poidła można zastosować oferowane przez specjalistyczne firmy, bądź też w pierwszym tygodniu odchowu stosować poidełka odwracalne przeznaczając jedno poidełko na 30 gąsiąt. W drugim tygodniu zaleca się stosowanie poideł korytkowych (np. wykonanych z ceownika), a w miarę wzrostu dobrze jest wymienić je na większe i głębsze koryta, które można wykonać z rur pcv. Praktyczne jest rozwiązanie systemu pojenia zapewniające automatyczne napełnianie się w miarę wypijania wody (np. przy zastosowaniu „pływaków”).

Wybiegi


Przy sprzyjających warunkach pogodowych już od około 10 dnia życia gąsięta mogą korzystać z wybiegów, początkowo wypuszcza się je na kilka godzin, a potem stopniowo ten czas się wydłuża, pozwalając im na przebywanie na świeżym powietrzu przez cały dzień.

Należy pamiętać przy tym, by chronić gąsięta przed nadmiernym zimnem, przemoczeniem jak i nadmiernym nasłonecznieniem. Powyżej 6 tygodnia życia gęsi intensywnie porastają pierzem, mają także wykształcony gruczoł kuprowy i można je pozostawiać na wybiegach częściowo osłoniętych wiatami przez całą dobę.


Żywienie gęsi


W żywieniu gęsi stosuje się pasze treściwe — pełnoporcjowe lub wykonane we własnym gospodarstwie w oparciu o koncentraty i zboża oraz znaczne ilości zielonek, a w ostatnim okresie tuczu (3 tygodnie) ziarno owsa. Dobrą obsługę i doradztwo w tym zakresie oferują firmy paszowe, które poprzez swoich specjalistów ds. żywienia zapewniają właściwą obsługę na terenie ferm producentów gęsi.


Żywienie gęsi tuczowych można podzielić na trzy zasadnicze okresy:

Okres od 0 do 4 tygodnia życia — w okresie tym stosuje się intensywne żywienie w oparciu o pełnoporcjowe pasze treściwe, skarmiane do woli. Jeden kg paszy powinien zawierać ok. 20 proc. białka ogólnego i 2800 Kcal energii metabolicznej. Od 7 dnia zaczyna się przyzwyczajać gąsięta do pobierania zielonki oraz podaje się w osobnych korytkach mieszankę fosforowo-wapniową z dodatkiem żwiru. Mieszankę tę stosuje się do końca tuczu.

Okres od 5 do 13 tygodnia życia — w okresie tym podstawę żywienia stanowią zielonki uzupełniane paszami treściwymi. Dla gęsi nadają się najlepiej zielonki ze zbóż (żyto, owies do fazy kłoszenia), zielonki z łąk, a w późniejszym okresie zielonka z kukurydzy, doskonale sprawdza się także marchew.

Gęsi wypasa się na pastwiskach lub dowozi się im ciętą zielonkę na wybiegi. Ilość zadawanej w tym okresie paszy treściwej uzależniona jest od jakości zielonki. W tym okresie gęsi bardzo chętnie zjadają duże ilości dobrej jakości zielonki i najwłaściwiej jest, kiedy gęsi same regulują ilość pobranej paszy treściwej. Pasza treściwa stosowana w tym czasie powinna zawierać 16-17 proc. białka ogólnego oraz 2600-2700 Kcal energii metabolicznej.

W praktyce dobrze sprawdza się dodawanie pełnego ziarna owsa do pasz treściwych już od 8 tygodnia życia, stopniowo zwiększając ilość (zaczynając od 10 proc.). Przy tym systemie żywienia gęsi przyzwyczajają się powoli do pobierania owsa i przejście na okres tuczu nie sprawia większych trudności. Ograniczanie spożycia paszy treściwej przy stosowaniu gorszej jakości starych i zdrewniałych zielonek, może przynieść znacznie słabsze wyniki produkcyjne. Gęsi osiągną znacznie niższą wagę końcową i w efekcie gorszą jakość tuszek.

Dobre efekty produkcyjne osiąga się także stosując w 10 tygodniu życia podskub .Właściwym momentem podskubu jest osiągnięcie dojrzałości piór, czyli kiedy stopka dudki pióra nie zawiera krwi i pióro daje się łatwo usunąć ze skóry. Zaletą stosowania podskubu jest równomierny odrost nowego upierzenia i korzystny wpływ na przyrosty wagowe. W okresie podskubu wskazane jest zwiększenie dawki pokarmowej paszy treściwej.

Tucz owsiany od ok. 13 do 16 tygodnia życia — tucz owsem rozpoczyna się na 3 tygodnie przed planowanym ubojem gęsi, polega on na skarmianiu ziarna owsa do woli. Gęsi w tym okresie powinny zjadać nie mniej niż 500 g owsa na 1 szt. Na kilka dni przed rozpoczęciem tuczu dobre efekty przynosi skarmianie marchwi, gdyż powoduje to rozepchanie przewodu pokarmowego i w efekcie lepsze pobieranie owsa.

Zakłada się, że gęś w okresie tuczu powinna przybrać ok. 20 proc. masy ciała. Należy jednakże pamiętać o tym, że gęś znacznie lepiej przyrasta w okresie tuczu jesiennego niż letniego. Szczególnie niesprzyjające są w tym okresie upały, które sprawiają, że gęsi pobierają znacznie mniej owsa. Należy wówczas pamiętać o zapewnieniu gęsiom zacienienia przed słońcem i stałego, swobodnego dostępu do chłodnej wody. Gęsi dobrze wytuczone osiągają w okresie ok.16-17 tygodni średnią wagę ok. 6,30-6,50 kg.

Krystyna Ziejewska, prezes Iławskiego Stowarzyszenia Producentów Gęsi

Więcej o gęsi owsianej przeczytacie TUTAJ.

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 7 (298) 8 lipca 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Grzegorz #2197290 | 195.128.*.* 8 mar 2017 11:59

    Ja zajmuje się hodowlą gęsi od 5 lat, może nie na bardzo dużą skalę, ale jeden odchów mam zawsze na ok. 1000-1500 sztuk. Na odchów mam budynek 25 x 60 m i automatyczne poidła dzwonowe, takie jak pod brojlera się stosuje i system karmienia, potem dorosłe osobniki przenoszę pod wiatę, gdzie już mają inne dzwony, karmidła te same tylko wyżej podwieszone. Wiatę mam osłoniętą siatką, żeby jakieś ptaszyska mi się nie dostały do hodowli...http://www.fermo.pl/produkt-37 49-siatka-do-ochrony-wiat-przed-ptakami- premium-na-wymiar.html ... zwłaszcza teraz jak panuje ta ptasia grypa..

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)