Niedziela, 26 maja 2024

Hodowla ras rodzimych z dopłatą

2015-05-27 09:00:00 (ost. akt: 2015-05-25 15:21:10)
Płatności rolnośrodowiskowe w ramach pakietu: „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie” można otrzymać m.in. do hodowli bydła rasy białogrzbiete

Płatności rolnośrodowiskowe w ramach pakietu: „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie” można otrzymać m.in. do hodowli bydła rasy białogrzbiete

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Hodowla rodzimych ras zwierząt może zwiększyć dochód z gospodarstwa, szczególnie niewielkiego. Hodowca może zyskać nie tylko poprzez sprzedaż pozyskiwanych z nich produktów — możliwe jest również uzyskanie dofinansowania w ramach pakietu rolnośrodowiskowo-klimatycznego.

Podczas gdy duże, wielkopowierzchniowe gospodarstwa radzą sobie świetnie, ich mniejsze odpowiedniki często borykają się z kiepską kondycją finansową czy wizją zamknięcia produkcji. Hodowla rodzimych ras zwierząt może być dla nich sposobem na zwiększenie zysków z gospodarstwa. Niewielcy rolnicy mogą prowadzić gospodarstwa agroturystyczne, w których zwierzęta rodzimych ras będą dodatkową atrakcją, przyciągającą odwiedzających.

Konieczny plan działalności rolnośrodowiskowej


Hodowcy, którzy postawią na rodzime rasy mogą liczyć na wsparcie finansowe w ramach pakietu: „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie”. Zwierzęta muszą być wpisane do ksiąg w odpowiednim związku hodowców, a także mieć potwierdzone przez Instytut Zootechniki uczestnictwo w programie ochrony zasobów genetycznych. Ale to nie wszystko — rolnicy, którzy chcą wystąpić o wsparcie muszą mieć sporządzony dla swojego gospodarstwa plan działalności rolnośrodowiskowej. W trakcie uczestniczenia w programie rolnicy mają też obowiązek zachowania w naturalnym stanie wszystkich trwałych użytków zielonych i elementów krajobrazu, które nie są użytkowane rolniczo, ale stanowią ostoję dla dzikiej przyrody.

Dopłaty do hodowli samic ras rodzimych


Płatności rolnośrodowiskowe w ramach pakietu: „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie” można otrzymać do hodowli samic różnych ras zwierząt:
bydło — polskie czerwone, białogrzbiete, polskie czerwono-białe, polskie czarno-białe. Pod warunkiem, że liczba samic tej samej rasy w stadzie wynosi co najmniej 4 sztuki.
konie — koniki polskie, huculskie, małopolskie, śląskie, wielkopolskie, sokólskie, sztumskie. W stadzie muszą być co najmniej 2 klacze tej samej rasy.
owce — wrzosówka, świniarka, olkuska, merynos odmiany barwnej, uhruska, wielkopolska, żelaźnieńska, korideil, kamieniecka, pomorska (dla tych ras w stadzie musi być co najmniej 10 owiec matek), polska owca górska odmiany barwnej, cakiel podhalański, czarnogłówka, owca pogórza (dla tych ras w stadzie musi być minimum 15 owiec matek) oraz merynos polski w starym typie — aby otrzymać do niego dofinansowanie, w stadzie musi być co najmniej 30 owiec matek.
świnie — puławska (co najmniej 10 loch), złotnicka biała (co najmniej 8 loch), złotnicka pstra (co najmniej 8 loch).
koza karpacka — w stadzie muszą być co najmniej 3 kozy matki.

Stawki wsparcia zależą od gatunku i rasy


Wysokość wsparcia jest uzależniona nie tylko od rasy, ale też od gatunku zwierząt oraz ich liczby: bydło — 1 600 zł/sztuka, konie — 1 500 zł/sztuka, świnie — 1 140 zł/sztuka, kozy — 580 zł/sztuka, owce — 360 zł/sztuka. Dopłaty przyznawane są co roku przez 5 lat. Wnioski o dofinansowanie do rodzimych ras składa się wraz z wnioskami o dopłaty bezpośrednie.
Termin tegorocznego składania wniosków upływa 15 czerwca.

Anna Banaszkiewicz, "Rolnicze ABC"


Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 5 (296) 13 maja 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Aleksandra #2061386 | 148.81.*.* 8 wrz 2016 14:45

    Szanowni Państwo, nazywam się Aleksandra Haska i jestem doktorantką na Wydziale Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o pomoc w realizacji badań, jaką będzie wypełnienie ankiety on-line, dotyczącej hodowli i produkcji z wykorzystaniem ras rodzimych, a także sprzedaży produktów pochodzących od ras rodzimych. Jest ona elementem zadania badawczego, realizowanego w ramach rozprawy doktorskiej, pod tytułem „Analiza możliwości poprawy opłacalności użytkowania ras rodzimych poprzez produkty identyfikowane na rynku”. Ankieta jest w pełni anonimowa, a jej wypełnienie zajmuje około 15 minut. Poniżej zamieszczone są linki do pięciu rodzajów ankiet: 1. Ankieta dla hodowców ras rodzimych: https://www.ankietka.pl/an kieta/200542/ankieta-dla-hodowcow.html 2. Ankieta dla producentów użytkujących rasy rodzime: https://www.ankietka.pl/anki eta/200522/ankieta-dla-producentow.html 3. Ankieta dla przetwórców wykorzystujących surowce pochodzące od ras rodzimych: https://www.ankietka.pl/an kieta/200742/ankieta-dla-przetworcow.htm l 4. Ankieta dla sprzedawców, prowadzących sprzedaż produktów pochodzących od ras rodzimych: https://www.ankietka.pl/an kieta/229898/ankieta-dla-sprzedawcow.htm l 5. Ankieta dla konsumentów: https://www.ankietka.pl /ankieta/229898/ankieta-dla-sprzedawcow. html Serdecznie dziękuję za pomoc,a razie pytań zapraszam do kontaktu. Z wyrazami szacunku, mgr inż. Aleksandra Haska Katedra Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt Wydział Nauk o Zwierzętach Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego ul. Ciszewskiego 8 02-786 Warszawa aleksandra.haska@gmail.com

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)