Niedziela, 5 maja 2024

Już wkrótce największe rolnicze targi branżowe na Warmii i Mazurach – agroWARMA 2023

2023-08-18 08:32:11 (ost. akt: 2023-08-18 08:39:25)

Autor zdjęcia: .

Podziel się:

55 tysięcy odwiedzających i 7 hektarów powierzchni wystawienniczej. Tylko do 11 sierpnia trwa przyjmowanie zgłoszeń wystawców, którzy chcą zaprezentować swoją ofertę na Lądowisku w Gryźlinach, w ramach Targów Warmii i Mazur – agroWARMA 2023.

Przez dwa dni teren lądowiska stanie się miejscem spotkań i wymiany doświadczeń producentów, rolników oraz mieszkańców regionu.
Na Targach prezentowane będą maszyny rolnicze, pasze, wyposażenie budynków inwentarskich, zwierzęta hodowlane i ozdobne, nawozy i środki ochrony roślin, budownictwo, odnawialne źródła energii, krzewy i rośliny ozdobne, wyposażenie ogrodów, żywność tradycyjna i regionalna, przetwórstwo rolno-spożywcze oraz instytucje działające na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich.

W trakcie Targów odbywać się będzie Warmińsko-Mazurska Wystawa Zwierząt Hodowlanych od lat przyciągająca tłumy odwiedzających. Jury oceniać będzie bydło mleczne i ras mięsnych, oraz owce. Na wystawie prezentowane będzie bydło rasy polskiej czerwonej, zwierzęta futerkowe. Będziemy mogli podziwiać czempiony wśród źrebiąt ras zimnokrwistych. Nie zabraknie również Konkursu Młodego Hodowcy.

agroWARMA 2023 – Targi Warmii i Mazur to również V. Forum Innowacji, poświęcone bezpieczeństwu w rolnictwie oraz świadomym wyborom konsumenckim. Zaproszeni wykładowcy mówić będą m.in. o efektywności i zmęczeniu mózgu, zapobieganiu wypadków w rolnictwie oraz o dobrych praktykach w relacjach producent – konsument. W części praktycznej Forum odbywać się będą warsztaty pierwszej pomocy, z wykorzystaniem technologii immersyjnych.

– Przeniesienie Targów na teren Lądowiska w Gryźlinach pozwala nam rozwijać formułę tej imprezy. Stąd zmiana nazwy – w tym roku po raz pierwszy zapraszamy na agroWARMA 2023 – Targi Warmii i Mazur, będące kontynuacją znanych mieszkańcom regionu Jesiennych Targów Rolniczych – podkreśla Damian Godziński, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.


W tym roku po raz pierwszy w programie znajdzie się oferta edukacyjna dla najmłodszych uczestników. Namiot młodego naukowca, współpraca z inteligentnym psem-robotem oraz skanowanie i druk 3D, to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla dzieci i młodzieży w ramach nowej Strefy Rozwoju, którą współtworzy 18 podmiotów wraz Wydziałami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, które przygotowują moc atrakcji a między innymi:

Wydział Nauk Technicznych:
- Technologie precyzyjne w branży rolno-spożywczej: druk 3D, grawerowanie laserowe, dron wraz z nauką lotu na symulatorze, symulator obsługi ciągnika rolniczego, symulatory maszyn polowych, linia technologiczna do przetwórstwa
Godziny: 10:00 - 12:00

Wydział Rolnictwa i Leśnictwa
- Warsztaty z mieszania darów lasu
Godziny: 12:00 - 12:30
- Owoce mniej znane w nalewkach pożądane - prelekcja
Godziny: 12:30 - 12:50
- Szkodniki w ogrodzie - zwalczanie bez chemii - prelekcja
Godziny: 12:50 - 13:10
- Jak zostać rolnikiem ekologicznym - prelekcja
Godziny: 13:10 - 13:30
- Energia odnawialna jest wokół nas - prelekcja, warsztaty
Godziny: 13:30 - 13:50
- Stała wystawa owadów. Owady gospodarskie
Godziny: 12:00 – 13:50

Wydział Bioinżynierii Zwierząt
- Życie w ulu - pokazy, konkursy, wystawa sprzętu pszczelarskiego
- Filcowe rękodzieło - warsztaty, pokazy, rozmowy, quiz, gra edukacyjna
- Kolorowy świat ryb - rozmowy, wystawa, konkurs plastyczny
Godziny: 14:00 - 16:00


Dla wystawców przygotowano 7 ha powierzchni targowej. Drugie tyle zostało przeznaczone na parkingi dla odwiedzających. Impreza odbędzie się na terenie położonego przy drodze ekspresowej S51 lądowiska w Gryźlinach, więc organizatorzy spodziewają się sporej frekwencji.

V. Forum Innowacji – „Bezpieczny rolnik – bezpieczny konsument”

Tegoroczna odsłona V. Forum Innowacji skupiać się będzie na kwestiach związanych z bezpieczeństwem w rolnictwie oraz świadomych wyborach konsumenckich. Przed nami dwa dni wykładów, warsztatów i pokazów otwartych. Nowoczesne podejście do bezpieczeństwa, VR i immersja w rolnictwie – to wszystko już 26 i 27 sierpnia na V. Forum Innowacji w ramach Targów agroWARMA 2023.  
 
Program Forum podzielony będzie na dwa moduły tematyczne. Pierwszy dzień poświęcony zostanie zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem w rolnictwie.  Działania na rzecz bezpieczeństwa rolników i mieszkańców wsi realizowane przez organizatora wydarzenia Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, przedstawi I Zastępca Dyrektora WMODR, Małgorzata Micińska-Wąsik. 
 
Magdalena Wachnicka-Witzke, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprezentuje międzynarodowe strategie związane z zapobieganiem wypadkom w rolnictwie. Wśród omawianych zagadnień będzie także miejsce na kwestie związane z dobrostanem i zdrowiem psychicznym rolników. Joanna Strzemecka-Kata, psycholog i couch, przedstawi procesy wspierające osobistą efektywność oraz opowie o niedocenianej roli odpoczynku. 
 
Rolnictwo jest jednym z bardziej niebezpiecznych sektorów, dlatego każdy rolnik powinien być na bieżąco z zagadnieniami związanymi z pierwszą pomocą. Marcin Pieczyński, ratownik medyczny i wykładowca ratownictwa zaprezentuje nowe technologie, innowacje i zdobycze sprzętowe, które sprawiają, że łatwiej udzielić pierwszej pomocy i jest ona zdecydowanie skuteczniejsza.
 
Na Forum nie zabraknie także wskazówek dotyczących konkretnych działań prewencyjnych. Szymon Kokot, pierwszy polski strażak w CERN Fire and Rescue Service, opowie o zagrożeniach pożarowych w domu i gospodarstwie rolnym oraz pokaże, jak je wyeliminować.
 
V. Forum Innowacji to także strefa pokazowo-warsztatowa otwarta dla wszystkich odwiedzających Targi agroWARMA 2023. Pierwszego dnia imprezy ratownicy przypomną uczestnikom zasady udzielania pierwszej pomocy. W szkoleniu wykorzystane zostaną fantomy oraz gogle VR, które pozwalają poczuć atmosferę miejsca wypadku oraz przygotować się na trudne emocje związane z tą stresującą sytuacją. 


Specjaliści Forum Innowacji pokażą również sposób postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego związanego z instalacjami fotowoltaicznymi oraz podpowiedzą, co robić, żeby takie wypadki się nie zdarzały. Jest to szczególnie ważne zagadnienie związane z coraz większą popularnością tej formy korzystania z odnawialnych źródeł energii. 
 
W codziennej pracy rolnik musi liczyć się z niebezpiecznymi sytuacjami na roli i w gospodarstwie. Trzecią częścią warsztatów będą pokazy pierwszej pomocy przy wypadkach związanych z działaniami na wysokości, oparzeniami chemicznymi i termicznymi, krwotokami i uszkodzeniami ciała powodowanymi przez ruchome części maszyn i urządzeń rolniczych. 
 
Drugiego dnia Forum podjęte zostaną tematy związane z perspektywą odbiorców żywności oraz rozwiązania poprawiające ich relacje z producentami. Dr hab. inż. Sylwia Tarczyńska, prof. UWM w Olsztynie przedstawi wyniki badań dotyczących oczekiwań współczesnych konsumentów oraz innowacje, jakie pojawiają się na współczesnym rynku żywnościowym. 
 
Praktyka krótkiego łańcucha dostaw żywności zostanie zaprezentowana przez Tomasza Piłata, Prezesa Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Południowa Warmia” na przykładzie projektu „Dobre, bo Nasze Warmińsko-Mazurskie”. Z tematem skrócenia łańcucha dostaw wiążą się spore nadzieje w obszarach globalnej ekologii i nowoczesnej gospodarki. 
 
Organizatorzy Forum pamiętają także o sprawach ducha. Franciszkanin, o. Cordian Szwarc, opowie o duchowym wymiarze współczesnych postaw konsumenckich oraz o problemach związanych z etyczną oceną codziennych wyborów żywieniowych. 
 
Drugi dzień V. Forum Innowacji zamknie dyskusja panelowa podsumowująca temat świadomego i bezpiecznego podejścia konsumenckiego. Wezmą w niej udział wykładowcy tej części Forum oraz dyrektor WMODR Daniel Godziński. Panel prowadzony będzie przez dr hab. Mariolę Grzybowską-Brzezińską, prof. UWM w Olsztynie. 
 
W sekcji pokazowej drugiego dnia V. Forum Innowacji odbędzie się „Laboratorium świadomego konsumenta i producenta”. Każdy odwiedzający będzie mógł dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy zakupie żywności oraz jakich błędów unikać. Uczestnicy Forum będą też mogli posmakować produktów lokalnej żywności w ramach marki „Dobre, bo Nasze Warmińsko-Mazurskie” i bezpośrednio przekonać się o ich jakości. 
 
Zapraszamy na V. Forum Innowacji, „Bezpieczny rolnik – bezpieczny konsument”, 26 i 27 sierpnia, Lądowisko w Gryźlinach. Pełny program wydarzenia na www.agroWARMA.pl. 

Forum jest konferencją otwartą, w której powinien wziąć udział każdy zatrudniony w rolnictwie, zainteresowany zagadnieniami związanymi z prewencją rolniczą i kształtowaniem zasad ochrony życia i zdrowia oraz bezpieczeństwem żywnościowym i zabezpieczeniem potrzeb konsumentów na zdrową wysokiej jakości żywność.
Wystarczy zgłosić się do swojego doradcy rolniczego, skontaktować się z organizatorem lub po prostu przyjść do namiotu konferencyjnego podczas trwania agroWARMY2023


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie
Współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”
 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Najlepsi hodowcy na Targach Warmii i Mazur – agroWARMA 2023

Już 26 i 27 sierpnia najlepsi hodowcy z regionu pokażą swoje zwierzęta w ramach Warmińsko-Mazurskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Najpiękniejsze sztuki bydła mięsnego ras Hereford, Limouse, Angus,  Highland, Charolaise, krowy, owce i źrebięta staną w szranki o tytuł czempiona. Zapraszamy na najważniejsze takie wydarzenie w województwie!

Warmińsko-Mazurska Wystawa Zwierząt Hodowlanych to dwa dni, w ramach których podziwiać będzie można dorobek lokalnych hodowców. Najcenniejsze pod względem hodowlanym zwierzęta, wyselekcjonowane spośród wszystkich stad naszego regionu, już od wielu miesięcy przygotowywane są do prezentacji na wystawie. Te wyjątkowe okazy krów, koni, owiec i zwierząt futerkowych, stanowiące dumę hodowców, oglądać będzie można w dwóch ogromnych halach namiotowych. Wydarzenie towarzyszyć będzie Targom agroWARMA, które odbędą się 26- 27 sierpnia na Lądowisku w Gryźlinach.
Wystawa Zwierząt Hodowlanych to oczywiście również element rywalizacji. Pierwszego dnia odbędą się wybory czempionów i wiceczempionów spośród bydła mlecznego, bydła ras mięsnych oraz owiec. Zobaczyć będzie można również pokazy kucy i koni małych. Z kolei w niedzielę wystawie towarzyszyć będzie Konkurs Młodego Hodowcy, a także wybór czempiona i wiceczempiona spośród źrebiąt ras zimnokrwistych. W czasie trwania Wystawy będzie również możliwość degustacji mięsa oraz udziału w pokazach kulinarnych potraw z polskiej wołowiny.

Pełny program Warmińsko Mazurskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych oraz Targów Warmii i Mazur – agroWARMA na stronie agrowarma.pl.
Organizatorem Warmińsko-Mazurskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych jest Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. Partnerami Wystawy są związki hodowców zwierząt.


Patronat Honorowy:
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus, Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, Wojewoda Warmińsko -Mazurski Artur Chojecki
Patronat medialny:
TVP3 Olsztyn, Radio Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, Rolnicze ABC, wydarzenie nakręca Radio Eska, www.olsztyn.com.pl
Partner generalny – Krajowa Grupa Spożywcza
Partner branżowy - Aldo 
Partner IT - White Hill
Partner: KOWR OT Olsztyn, Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Gmina Stawiguda, Warmińsko – Mazurska Izba Rolnicza


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB