Poniedziałek, 6 maja 2024

Krajobraz po przejściu ASF

2022-09-30 08:19:03 (ost. akt: 2022-09-30 08:21:27)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Podziel się:

Fala ASF, która przeszła przez powiat iławski w zeszłym roku, zostawiła straty u hodowców i czerwoną strefę nałożoną przez Komisję Europejską. Obszar objęty ograniczeniami III w powiecie iławskim, ale także powiatach sąsiadujących: nowomiejskim, ostródzkim, działdowskim, został ustanowiony w związku z potwierdzeniem ognisk ASF w gospodarstwach utrzymujących świnie.

Walka z afrykańskim pomorem świń w powiecie nowomiejskim, iławskim i działdowskim była najtrudniejsza. To tu przypadków choroby świń było najwięcej. To w tych powiatach było najwięcej zutylizowanych zwierząt, a co za tym idzie, najwięcej dramatów całych rodzin.
Zniknęły tablice informujące o chorobie świń, ale nie zniknęła czerwona strefa.

— W odniesieniu do możliwości zmiany obszaru objętego ograniczeniami III informuję, że zasięg obszarów wynika z aktualnej sytuacji epizootycznej w odniesieniu do ryzyka wystąpienia ASF u świń i dzików w danym regionie. Podstawowym kryterium jest niewystępowanie ASF u świń w ciągu 12 m-cy, a w gm. Lubawa ostanie ognisko wystąpiło 17.12.2021r. Decyzje o zasięgu obszarów zapadają na poziomie Komisji UE uzgodnione z państwami członkowskimi w ramach Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt , żywności i pasz i publikowane w zmianach do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji UE 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania pomoru świń — informuje Małgorzata Kalitowska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Iławie — Pomimo iż nie ma przesłanek do zniesienia obszaru III w terminie wcześniejszym, to podejmowane są działania mające na celu ograniczenie zasięgu obszaru objętego ograniczeniami III dla powiatu iławskiego, aktualnie może to dotyczyć gminy Iława, gdzie ognisko ASF wystąpiło w sierpniu ubiegłego roku.
Ostatnie ognisko w powiecie nowomiejskim zostało potwierdzone 27 października 2021 r. u świń, w dniu 25 marca 2022 u dzików – znalezione kości i resztki skóry.
Inne ognisko zostało ujawnione w dniu 16 czerwca br. w powiecie działdowskim, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 74 świnie, położonym w miejscowości Naguszewo, w gminie Rybno.

Rok temu o tej porze, dzików było bardzo dużo. Wówczas na spotkaniach organizowanych z hodowcami, akcentowana była konieczność wzmożonego odstrzału dzików.
— Dziki siedzą w kukurydzy do ostatniego skoszonego metra kwadratowego — mówili rok temu rolnicy. Dziś takich sygnałów już nie ma.
Do 8 września 2022 roku odstrzelono łącznie w powiecie iławskim 749 dzików, w tym 310 w odstrzale sanitarnym, a na terenie gminy Lubawa: 31 dzików, w tym 19 sanitarnych.
— W porównaniu do ubiegłego roku, jest znaczny spadek odstrzału, wynikający ze spadku ilości dzików w poszczególnych obwodach łowieckich, gdzie na
terenie gminy Lubawa pozyskano 246 dzików, z czego 169 sanitarnych.
Stwierdzono wówczas 3 dziki dodatnie — wyjaśnia Małgorzata Kalitowska.
W tym roku, na terenie powiatu iławskiego dziki odstrzelone dodatnie to 8 sztuk, w tym 1 na terenie gminy Lubawa (odstrzelony 23 stycznia 2022r w miejscowości
Pomierki). Dzików padłych w całym powiecie stwierdzono 49, z czego 42 padłe były znalezione, a 7 zabitych w wypadkach komunikacyjnych. Stwierdzono 28 dzików dodatnich (ostatni z 24 lipca 2022r) w tym na terenie gminy Lubawa: 8 dzików znalezionych, brak zabitych w wypadkach. Stwierdzono 7 dzików dodatnich (znaleziony 1 marca 2022r. również w miejscowości Pomierki).
— W porównaniu do roku poprzedniego powyższe dane wskazują, że również mamy spadek w ilości padłych i dodatnich dzików, gdzie na terenie gminy Lubawa znaleziono 25 dzików (24 znalezione, 1 zabity w wypadku), z czego 10 dodatnich — mówi Małgorzata Kalitowska — W bieżącym roku wydano trzy Rozporządzenia dotyczące odstrzałów sanitarnych (Rozp. PLW z dn. 04.01.2022 r., Rozp. Wojewody z dn. 31.03.2022, oraz Rozp. Wojewody z dn. 30.08.2022).

Myśliwi przeprowadzają cykliczne akcje poszukiwawcze padłych dzików przynajmniej raz na dwa tygodnie, oraz raportują do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Iławie wyniki z przeszukań.
— Otrzymujemy również informacje od myśliwych jak i hodowców o zmniejszonej aktywności dzików na terenie gminy Lubawa, oraz mniejszych tegorocznych stratach w uprawach spowodowanych działalnością dzików. Do dnia dzisiejszego nie wystąpiły ogniska ASF u świń na terenie powiatu iławskiego — podsumowuje Małgorzata Kalitowska.
W ramach odstrzału na terenie powiatu nowomiejskiego, myśliwi do dnia 25 sierpnia 2022 r. odstrzelili 249 dzików.
— Zgodnie z informacjami uzyskanymi od myśliwych w niektórych łowiskach na obecną chwilę brak jest śladów bytowania dzików — informuje Grzegorz Kleps — W cyklu dwutygodniowym, kontynuowane są przez myśliwych poszukiwania padłych dzików lub ich szczątków. Ponadto poszukiwania padłych dzików przeprowadzone były przy użyciu specjalnie przeszkolonych psów. Na terenie powiatu nowomiejskiego takie przeszukania miały miejsce 3 krotnie – 2 dni w miesiącu marcu i 1 dzień w sierpniu.

Wygląda na to, że sytuacja w dotkniętych ASF powiatach, została opanowana. Pozostaje czekać na decyzje urzędników w sprawie zniesienia czerwonej strefy.

Alina Laskowska
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB