Czwartek, 21 listopada 2024

Płatności bezpośrednie i obszarowe PROW w 2022 roku

2022-03-22 15:55:15 (ost. akt: 2022-03-22 15:56:04)

Autor zdjęcia: ARiMR

Podziel się:

Kolejny nabór wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW 2022 ruszył 15 marca, a wraz z nim również szansa dla wielu rolników na dodatkowe wsparcie. W bieżącym roku powraca po latach, jeden z instrumentów przejściowego wsparcia krajowego, tj. uzupełniająca płatność podstawowa (UPP).

Tak jak w roku 2013, uzupełniająca płatność podstawowa (UPP) będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych w gospodarstwie – w szczególności: zbóż, roślin oleistych, roślin wysokobiałkowych – oraz do gruntów ugorowanych.

Przyznawana będzie rolnikowi do powierzchni działki rolnej, który w danym roku spełnia warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej (JPO) i który złożył wniosek o jej przyznanie. Będzie to po prostu uzupełnienie jednolitej płatności obszarowej, przyznawane bez konieczności spełnienia jakichkolwiek dodatkowych wymogów szczególnych. We wniosku o przyznanie płatności obszarowych na rok 2022 pojawia się dodatkowa opcja, umożliwiająca wnioskowanie o UPP, a sam nabór rozpoczął się tradycyjne 15 marca.


Szczegółowe warunki przyznawania płatności, w tym rodzaje roślin objętych płatnością, a także szczegółowe wymagania, jakie powinny spełniać uprawy poszczególnych roślin lub grunty orne, na których nie jest prowadzona uprawa roślin i do których została przyznana jednolita płatność obszarowa zostaną określone w rozporządzeniu szczegółowym.


Zgodnie z zapowiedzią resortu rolnictwa uzupełniająca płatność podstawowa trafi na konta rolników razem z pozostałymi płatnościami, czyli najszybciej w październiku w ramach planowanej wypłaty zaliczek. Na dopłaty w zmienionej formie rząd planuje przeznaczyć środki w wysokości 400 mln zł. Stawka płatności, będzie znana, tak samo jak w przypadku pozostałych płatności bezpośrednich, po zakończeniu naboru i przeliczeniu rzeczywistej powierzchni kwalifikującej się do płatności, zgłoszonej przez rolników we wnioskach.

W związku z wydłużeniem przez Komisję Europejską realizacji PROW 2014-2020 o dwa lata, w 2022 r. wzorem lat ubiegłych producenci rolni od 15 marca mogą składać również wnioski o przyznanie płatności obszarowych PROW, m.in.: ONW, rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne, a rolnicy którzy zobowiążą się do wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt będą mogli ubiegać się również o przyznanie płatności w ramach działania „Dobrostan zwierząt”. Dodatkowo, w przypadku płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej, płatności ekologicznej oraz płatności dobrostanowej można ubiegać się o rekompensatę kosztów transakcyjnych.

Rolnicy posiadający z kolei zobowiązania zalesieniowe mogą od 15 marca ubiegać się o pomoc na zalesianie (PROW 2007-2013) oraz premię pielęgnacyjną i zalesieniową (PROW 2014-2020).


Niektóre z powyższych instrumentów wsparcia zostaną zmodyfikowane, tak żeby skutecznie odpowiadać na zmieniające się potrzeby rolników, przedsiębiorców oraz mieszkańców obszarów wiejskich, a w efekcie jak najefektywniej wykorzystać środki przeznaczone na wsparcie rolnictwa i obszarów wiejskich.
Należy pamiętać, że od roku 2021 wnioski obszarowe rolnicy mogą złożyć tylko za pośrednictwem internetu poprzez aplikację eWniosekPlus. W aplikacji eWniosekPlus wniosek o przyznanie płatności wraz z wymaganymi załącznikami na rok 2022 może złożyć każdy rolnik. Rolnicy, którzy posiadają login i hasło do aplikacji z poprzednich kampanii, mogą go wykorzystać również w kampanii 2022. Rolnicy, którzy w tym roku będą korzystać z aplikacji eWniosekPlus po raz pierwszy, aby uzyskać do niej dostęp, powinni najpierw utworzyć konto. W tym celu trzeba wejść na stronę https://www.gov.pl/web/arimr w zakładkę eWniosekPlus.

Rolnicy, którzy nie posiadają komputera lub obawiają się, że nie poradzą sobie z wypełnieniem e-wniosku, mogą liczyć, tak jak w poprzednich latach, na pomoc ARiMR. W placówkach Agencji przygotowane zostaną bowiem specjalne stanowiska komputerowe, gdzie można będzie wypełnić wniosek. Gospodarze, którzy nie mają danych do logowania w systemie eWniosekPlus mogą skontaktować się w tej sprawie z pracownikami biur powiatowych ARiMR. W tegorocznej kampanii 2022 związanej z płatnościami obszarowymi, analogicznie jak w poprzednim roku, uruchomiona została infolinia ARiMR (800 38 00 84), za pośrednictwem której będzie można również konsultować wszelkie wątpliwości związane z wypełnianiem wniosków.

źródło: ARiMR
red.
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB