Piątek, 22 listopada 2024

Obsługa wniosków o pomoc na działania inwestycyjne

2021-09-09 10:26:55 (ost. akt: 2021-09-09 10:36:42)

Autor zdjęcia: fot.pixabay

Podziel się:

Obsługa wniosków o pomoc na działania inwestycyjne obsługiwanych w Warmińsko-Mazurskim OR Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 2021 roku

Pierwsza połowa roku 2020 obfitowała w nabory wniosków na działania inwestycyjne w ramach PROW 2014-2020, przeprowadzone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomimo utrudnionego dostępu do Oddziału Regionalnego, związanego ze skomplikowaną sytuacją pandemiczną, rolnicy chętnie składali wnioski, korzystając z alternatywnych kanałów komunikacji z pracownikami Agencji, takich jak poczta tradycyjna i elektroniczna, wrzutnia dokumentów, czy też elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP.
Jeszcze w końcówce ubiegłego roku przeprowadzono nabór wniosków na operacje typu "Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000". Do Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR wpłynęło 90 wniosków, których weryfikacja jest już na ukończeniu. Był to już ostatni nabór na to działanie w ramach PROW 2014-2020, w ramach którego można było otrzymać dofinansowanie na inwestycje przyczyniające się do utrzymania i użytkowania w gospodarstwie trwałych użytków zielonych położonych na obszarze Natura 2000.
Do 15 lutego 2021 roku trwał nabór wniosków na operacje typu "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych". Chętnych na rozwój alternatywnej działalności pozarolniczej w ramach usług dla rolnictwa było wielu. Do oddziału wpłynęły 162 wnioski. Aktualnie tylko część wniosków podlega dofinansowaniu ze względu na ograniczoną kopertę finansową, jednak trwają prace legislacyjne pozwalające na zakontraktowanie wszystkich złożonych projektów, które spełnią wymagania ujęte w rozporządzeniu wykonawczym.
Kolejny nabór, przeprowadzony w pierwszej połowie 2020 roku dotyczył wniosków na operacje typu "Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych". To bardzo ważne, ze względu na ochronę środowiska, działanie również cieszyło się dużym zainteresowaniem. Do 26 marca do Oddziału Regionalnego wpłynęły 142 wnioski o przyznanie pomocy na zakup wozów asenizacyjnych oraz budowę zbiorników i płyt do przechowywania nawozów naturalnych w gospodarstwie.
Oprócz trudnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, polscy hodowcy trzody chlewnej mierzą się również z innym wyzwaniem – afrykańskim pomorem świń (ASF). Agencja wspiera rolników w walce z tą niebezpieczną dla zwierząt chorobą, dlatego też w okresie od 31 grudnia 2020 r. do 29 marca 2021 r. przeprowadziła nabór wniosków na operacje typu "Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej". Do Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR wpłynęło aż 179 wniosków na inwestycje w infrastrukturę bioasekuracyjną, co świadczy o pilnych potrzebach producentów trzody w tym zakresie. Oprócz standardowego grodzenia chlewni, zakupu urządzeń do dezynfekcji, czy też budowy niecek dezynfekcyjnych, w tegorocznym naborze rolnicy mieli również możliwość wnioskowania o dofinansowanie budowy magazynów do przechowywania słomy przeznaczonej na ściółkę oraz silosów na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie.
Oprócz działań bioasekuracyjnych, nabór na operacje typu "Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej" dotyczył również inwestycji w sprzęt do utrzymywania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw rolnych przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny. Beneficjentami tego rodzaju pomocy są spółki wodne i związki spółek wodnych. Do oddziału wpłynęło 16 wniosków złożonych przez wyżej wymienione podmioty.
Pod koniec czerwca tego roku Agencja rozpoczęła nabór wniosków na najbardziej oblegane przez rolników działanie. Jest to „Modernizacja gospodarstw rolnych”, w ramach którego można zrealizować szeroki wachlarz inwestycji w gospodarstwie, tym bardziej, że nabór dotyczy wszystkich pięciu obszarów, a więc: rozwój produkcji prosiąt (obszar A), rozwój produkcji mleka krowiego (obszar B), rozwój produkcji bydła mięsnego (obszar C), związany z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu (obszar D), oraz nawadniania w gospodarstwie. Jest to już ostatni nabór z tego działania w ramach PROW 2014-2020, tak więc Agencja spodziewa się dużego zainteresowania.
W drugiej połowie roku 2020 Agencja zaplanowała jeszcze kilka naborów wniosków na działania inwestycyjne. We wrześniu zostanie ogłoszony kolejny nabór wniosków na operacje typu „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”, w grudniu na operacje typu „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”, natomiast od 11 marca 2021 r. trwa ciągły nabór wniosków na operacje typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB