Piątek, 22 listopada 2024

STRADOMNO: Podczas dożynek doceniono rolników [ZDJĘCIA]

2021-09-07 11:24:53 (ost. akt: 2021-09-07 11:26:08)
Starostowie dożynek z wójtem Krzysztofem Harmacińskim

Starostowie dożynek z wójtem Krzysztofem Harmacińskim

Autor zdjęcia: Gmina Iława

Podziel się:

W sobotę (4 września) w Stradomnie w gminie Iława odbyło się Gminne Święto Rolnicze. Mimo niekorzystnej aury pojawiło się wielu mieszkańców sołectwa, rolników oraz gości.

Na uroczystości pojawili się m.in.: poseł Zbigniew Ziejewski, senator Bogusława Orzechowska, przewodnicząca sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Bernadeta Hordejuk, starosta iławski Bartosz Bielawski, członek zarządu powiatu iławskiego Maciej Rygielski, przewodniczący rady gminy Iława Roman Piotrkowski. Przybyli również przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych, jednostek samorządowych, radni miejscy i powiatowi, radni i sołtysi gminy Iława, księża, lokalni działacze. Obecni byli również goście z gmin partnerskich z Kose z Estonii oraz z Pagegiai z Litwy. Starostami dożynek byli: Jolanta Łuzińska i Mariusz Musiał.

Gminne Święto Plonów rozpoczęło się od polowej mszy świętej, po której zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Gości powitał wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński. Włodarz gminy w swoim przemówieniu podziękował rolnikom za ich trud i pracę. Następnie przyszedł czas na wręczanie odznaczeń i statuetek. Na wniosek wójta Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” następującym rolnikom: Zbigniewowi Figurskiemu, Dorocie Kozickiej, Annie Wilczewskiej, Jerzemu Gorzka, Emilii Cichockiej, Łukasz Łukaszewskiemu, Markowi Wiśniewskiemu. Na wniosek marszałka warmińsko-mazurskiego odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymał Roman Piotrowski.


Za osiągnięcia w rolnictwie


Statuetkę „Za wybitne osiągnięcia w produkcji rolniczej” otrzymali: Edyta i Mariusz Doleccy z Gulbia, Katarzyna i Tomasz Marchlewscy z Tynwałdu, Katarzyna i Krzysztof Markowscy z Dziarn, Alicja i Janusz Kądziela z Franciszkowa Dolnego, Marzena i Janusz Śmiech z Gałdowa, Malwina i Mariusz Musiał ze Stradomna, Ewelina i Sławomir Kołcz z Nejdyk, Justyna i Kamil Jurkiewicz z Rudzienic, Agata i Karol Kuźniewscy z Kałdun, Dominika i Andrzej Skamarscy z Ząbrowa, Ewa i Edward Pączkowscy z Ząbrowa, Małgorzata i Rafał Maślany z Ząbrowa, Beata i Bronisław Borek z Gałdowa, Ewa i Przemysław Moszczyńscy ze Stradomna, Jolanta i Dariusz Łuzińscy z Gromot, Monika i Arkadiusz Załuszkiewicz z Laseczna Małego, Lucyna i Stanisław Załuszkiewicz z Laseczna Małego, Anna i Sławomir Pucińscy z Laseczna Małego oraz Anita i Cezary Szkopińscy z Laseczna.

Statuetki „Za zasługi w Rozwoju Rolnictwa Gminnego” otrzymali: Alicja i Wiesław Musiał, właściciele firmy Biochem ze Stradomna, Jadwiga i Stanisław Kołodziejczyk – właściciele P.H. Rolnik oraz Zbigniew Rudnicki– kierownik ODR w Iławie.

Najpiękniejsze wieńce i posesje


Podczas Gminnego święta Rolniczego odbyły się również konkursy na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” i na „Najładniejszą posesję sołectwa Stradomno”. Do konkursu „wieńcowego” zgłosiło się 15 sołectw. Wszystkie zaprezentowane wieńce były bardzo piękne i komisja miała nie lada wyzwanie przy wybraniu tych najpiękniejszych. I miejsce zajęło sołectwo Stradomno (wieniec nr 10), II miejsce przypadło sołectwu Ząbrowo (wieniec nr 15), a III miejsce powędrowało do sołectwa Laseczno (wieniec nr 5). Przyznano również wyróżnienie dla sołectwa Ławice (wieniec nr 6) oraz sołectwa Gałdowo (wieniec nr 1).

Do konkursu na „Najładniejszą posesję sołectwa Stradomno” zgłosiło się dziecięciu uczestników. I miejsce zajęli państwo Iwona i Krzysztof Szczygłowscy, II miejsce przypadło państwu: Grażynie i Markowi Kotewiczom, a III miejscem musieli się zadowolić państwo Marzena i Mariusz Markowscy. Przyznano również wyróżnienia: dla państwa Teresy i Ryszarda Ziębów oraz Danuty i Marka Nowakowskich. Uczestnicy obu konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy i atrakcyjne nagrody.

Sobotnia uroczystość była również okazją do podziękowania paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za ich pomoc w organizację dożynek. Z tej okazji wójt Harmaciński wręczył im okolicznościowe dyplomy za zaangażowanie w organizację oraz kultywowanie polskich tradycji kulinarnych oraz nagrody rzeczowe w postaci namiotów.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się zespoły: Dzieci Ziemi Iławskiej, Gosposie, Morawa, Biesiada Polska oraz Łobuzy. Z krótkim występem artystycznym wystąpili również artyści z gmin partnerskich gminy Iława.

Zbiórka dla Ady
Podczas Gminnego Święta Rolniczego można było również zaszczepić się przeciwko Covid-19, wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym, skorzystać z punktu konsultacji społecznych. Gmina Iława zaangażowała się również w akcję Razem dla Ady. Dzięki hojności darczyńców udało się zebrać kwotę 1629,31 zł.

Organizatorzy zadbali również o strawę dla ciała. Była pyszna grochówka, kiełbaski i liczne stoiska z darmowymi poczęstunkami dla gości obsługiwane przez nieocenione panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Iława.

Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach dożynek. Był zamek dmuchany, trampoliny i wiele innych atrakcji. Specjalnie dla dzieci odbył się także konkurs ekologiczny, podczas którego sprawdzana była wiedza najmłodszych o ekologii. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dużą znajomością tematu za co otrzymali drobne upominki.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Dożynek oraz wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie i pomoc.

Organizatorami Dożynek Gminnych byli: gmina Iława, sołtys i Rada Sołecka sołectwa Stradomno, GOK Laseczno.

Gmina Iława
nadesłane na: ilawa@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB